Çaldağı'ndaki vahşi madenciliğe halktan sonra bir de yargı tokat attı

Çaldağı'ndaki vahşi madenciliğe
halktan sonra bir de yargı tokat attı:
Mahkeme nikel madeni 2. ÇED raporunu iptal etti

Bileşeni olan sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ile 200'ü aşkın yurttaşın katıldığı basın açıklamasında, mahkeme kararını açıklayan TURÇEP maden şirketine "Çaldağı’nı artık terk edin" diye seslendi.

Bayram coşkusu içinde basın açıklaması
Çaldağı’ndaki madenin ÇED raporunun mahkeme tarafından iptal edilmesi dolayısıyla bugün saat 18.de TURÇEP tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Oldukça yoğun bir kalabalığın katılım gösterdiği basın açıklaması adeta bir bayram coşkusu içinde gerçekleştirilirken, Saat Kulesi alanını dolduran vatandaşların vahşi madenciliğe karşı 10 yılı aşkın verdikleri mücadeleyi bir de mahkeme kararı ile kazanmış olmalarının gururu da yüzlerinden okunuyordu. Yaklaşık 200 dolayında coşkulu bir kalabalığın izlediği, çeşitli sivil toplum örgütü ve meslek odaları temsilcileri, CHP ve MHP gibi siyasi partilerin ilçe başkanları ile yöneticilerinin de hazır bulundukları basın açıklamasına CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ile eski milletvekili Hasan Ören de katıldılar. Dönem sözcüsü İsmail Alsaç tarafından sunulan TURÇEP’in açıklaması ise şu şekilde:

Halk tokadından sonra, bir de yargı tokadı
Çaldağı’ndaki maden işletmesinin bakanlık tarafından onaylanan ÇED raporuna karşı “ÇED raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması” talebi ile açtığımız dava mahkeme tarafından haklı bulundu. Konunun keşif yapılarak incelenmesini isteyip bilirkişi tayin eden Manisa 2. İdare Mahkemesi, 10 Şubat tarihindeki duruşmada davacı ile davalıları dinlemiş, sonrasında bizlerin itirazları ile bilirkişilerin hazırladığı raporu birlikte değerlendirmiş, sonuç olarak da ÇED raporuna bakanlığın verdiği “ÇED olumludur” kararında hukuka ve kamu yararına uygunluk olmadığı kanaatine vararak, ÇED raporunu iptal etmiştir.

Çaldağı’ndaki vahşi madencilik projesine karşı Turgutlu halkının yıllardır verdiği yaşam mücadelesinde haklı olduğu bu kez de mahkeme kararı ile hukuksal olarak ortaya konmuştur. Bu karar, vahşi madenciliğe ve bu anlayışa destek verenlere karşı atılmış bir yargı tokadıdır. Bu karar, Gediz Vadisini yok edecek çevre katliamına yargı freni ile “dur” denilmesidir.

Maden şirketi Çaldağı’nı artık terk etsin
Her zaman doğruları ve gerçekleri söyledik. Mücadelemizde haklıydık ve ne kadar haklı olduğumuz şimdi de mahkeme kararı ile hukuksal olarak onaylandı. ÇED oyunlarını bozduk! Vahşi madencilik projesinin önceki ÇED raporu verdiği kararlı mücadele ile halkımız tarafından paçavraya çevrilip tarihin çöplüğüne atılmıştı. Yeni bir senaryo olan 2. ÇED raporu da bu kez mahkeme kararı ile tarihin çöplüğüne atıldı. Önce halkın, şimdi de yargının attığı tokattan sonra maden şirketinin yapması gereken tek şey artık Çaldağı’nı terk etmek olmalıdır. Çaldağı’nda tel örgüler de, maden şirketini de istemiyoruz. Çaldağı’nın yeniden özgür kalmasını ve halkın olmasını istiyoruz. Halkımız yıllardır verdiği kararlı mücadelesi ile bu madene geçit vermeyeceğini her yönüyle ortaya koymuştur. Bilsinler ki; Çaldağı artık bizler için sadece bir dağ değil, tüm halkımızın ortak sevdası olmuştur.


Halka büyük teşekkür
Bu tablo; mücadelemizdeki haklılık, kararlılık, birlik ve dayanışma ile, dünyanın en bereketli topraklarında yaşadığının bilincindeki halkımızın verdiği onurlu mücadelenin bir eseridir. Sağduyusunu kullanıp, tüm farklılıkları ile kenetlenerek sergilediği örnek birlik-dayanışma ve vahşi madenciliğe karşı kararlı mücadelesi ile Turgutlu’yu adeta yurtseverlik ve doğaseverlik sembolü haline getiren halkımıza bir kez daha sonsuz teşekkürlerimizi ve saygımızı sunuyoruz.

Mahkeme heyetine teşekkür
Halkın vahşi madenciliğe karşı yükselen sesine bir de hukukun sesini ekleyen mahkeme heyetine de teşekkür ediyoruz. Çünkü bu karar, insanca yaşamın sürebilmesi için hukukun mutlaka yaşatılması, adaletin işleyebilmesi için vicdanların cüzdanların gölgesinden kurtarılması gerektiği anlamında verilmiş bir mesajdır aynı zamanda.

TBMM’ye heyet gönderilecek
Önümüzdeki günler içinde ilçemizden bir heyetle TBMM’ye giderek, tüm Manisa milletvekillerini de yanımıza alıp, hem halkımızın hem de mahkemenin kararı doğrultusunda Çaldağı’ndaki madencilik projesinin iptalini talep edeceğiz. Ayrıca “ÇED davaları yatırım düşmanıdır” diyen Sayın Çevre Bakanını, bizlerin yatırım düşmanı değil, vatansever, insansever ve doğasever olduğu, kendilerinin yatırım sandığı şeyin aslında soygun ve talan olduğu, ÇED raporlarının amacından nasıl saptırıldığı konularında hem bilimsel, hem de hukuksal verilerle aydınlatmak da isteriz. Böyle bir aydınlatılmaya ihtiyaçları olabilir belki. Çünkü kamuoyu Türkiye’de gerçekten de bir Çevre Bakanlığı var mı, varsa eğer hangi işlere bakmaktadır bunu çok merak ediyor.

Bu duygularla halkımıza “gözünüz aydın” diyerek, mahkeme kararının hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

Basın açıklamasında söz alan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer: “Mücadelemiz ve sonunda kazandığımız zafer kutlu olsun. Bu süreçte 11 yıldır mücadele eden, direnen Turgutlu Halkına, Başta TURÇEP olmak üzere  bütün sivil toplum kuruluşları ve çevre derneklerine, milletvekilimiz Hasan Ören’e bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.Burada bence en çarpıcı nokta, Mahkemenin Bakanlığın vermiş olduğu ÇED olumlu raporunu hukuksuz ve kamu yarına aykırı olarak değerlendirmesidir. Yani Çevre Bakanlığı suç işlemiştir” diye konuştu. Ardından söz alan 22. ve 24. dönem CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören de: “Mücadeleye inanmış insanların başarısıdır bu. 11 yıl sonunda haklılığımızı başladığımız gün bildiğimiz için bu sonuçu da tahmin ediyorduk. Ama sorun bitmedi. Sakın ola gevşemeyelim. Mücadelemiz devam etmelidir.” dedi.

Mahkeme kararı hakkında kısa bilgi:

Mahkemenin verdiği karara ilişkin, TURÇEP tarafından ayrıca basına yapılan açıklamada Bakanlığın ÇED olumlu kararında mahkeme tarafından hukuka ve kamu yararına uygunluk bulunmadığı belirtilirken, şu açıklama yapıldı:.

Bilirkişi heyetinin sunduğu raporda 17 sorudan 10’una olumsuz cevap verildiği görülmüştür. Yapılan itirazlar ve bilirkişi heyetinin raporunu birlikte değerlendiren Manisa 2 Nolu İdare mahkemesi, buna göre;

- Çaldağ Nikel Madeni Projesi içerisinde bir alt faaliyet/üretim olarak yer alsa da, yılda 1 milyon ton sülfürik asit üretilecek bir tesisin işleyişinin bir kaç sayfa ile aktarıldığı,
- Sülfürik Asit Üretim Tesisi için kullanılacak prosesler, reaktörler, ekipmanlar konularında yeterli bilgi olmadığı,
- Çaldağ Maden Projesi faaliyet alanında, kükürt ve sülfürik asit depolanması ve sülfürik asit üretimi konusundaki bilgilerin, kontrol yöntemlerinin ve çevresel etkilerinin yeterli şekilde ele alınmadığı,
- Sülfürik asit üretim tesisinin Çaldağı Maden Projesi içinde bir alt faaliyet olarak ele alınsa da, yıllık 1 milyon kapasiteli bir sülfürik asit üretim tesisi için ayrı bir ÇED alınmasının zorunlu olacağı,
- İşletme sırasında oluşması muhtemel asit kaya drenajının önlenmesi veya en aza indirilmesine dair bir bilgiye yer verilmediği… tespitlerinde bulunarak ÇED raporunun iptaline karar vermiştir.

11 Nisan 2016Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz