TURÇEP köy komisyonu çalışmalarına start verdi

TURÇEP köy komisyonu çalışmalarına start verdi

Salı akşamı Sarıbey köyünü ziyaret eden TURÇEP heyeti, Çaldağı'ndaki madenin vereceği zararlar ve 2. ÇED raporu konusunda köylülerle görüştü

Salı akşamı Sarıbey köyünü ziyaret eden 5 kişilik TURÇEP heyeti, Çaldağı’ndaki madenin vereceği zararlar ve bakanlığın onay verdiği 2. ÇED raporu konusunda köylülerle görüştüler. TURÇEP heyetini yoğun bir ilgi ile karşılayan köylüler de bu madene karşı olduklarını ve çalışmasına göz yummayacaklarını söylediler.

Geçen haftaki toplantısında görev bölümü de yaparak köy komisyonu oluşturan TURÇEP yeni yürütme kurulu birkaç gün içinde konuyu gündemine aldı ve Çaldağı’ndaki madene karşı çalışmalarına ilk olarak Sarı bey köyünü ziyaret ederek başladı. 03 Şubat Salı günü akşamı Sarıbey köyüne giden TURÇEP yürütme kurulundan 5 kişilik bir heyet Sarıbey köylüleri ile görüşerek madenin vereceği zararlar ve 2. ÇED konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

TURÇEP:  Bu madene kesinlikle geçit vermeyeceğiz
Kendisi de bir Sarıbey köylüsü olan, Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen TURÇEP Yürütme Kurulu’nda yer alan Zeynel Yaşar, kendi köylüleri ile yaptığı görüşmede madenin vereceği zararlar konusunda bilgi verirken, bu konuda yaşanan bazı örnekler de göstererek herkesten Çaldağı’ndaki madene karşı çıkmasını istedi ve 2. ÇED raporunun sadece halkı kandırabilmek için oynanan yeni bir senaryo olduğunu belirtti. Zeynel Yaşar ile birlikte Sarıbey köyünü ziyaret eden 5 kişilik TURÇEP heyeti içinde yer alan TEMA Vakfı’ndan Muammer Arabulan ve esnaf Hayri Bökü, ayrıca MHP’den Hayri Fırat da yaptıkları açıklamalarda böyle bir madenciliğe dünyanın hiçbir yerinde izin verilmediğini, Turgutlu  halkının da bu madeni istemediğini ve Çaldağı’ndaki madene geçit vermeyeceğini belirttiler. Tek bir ağaç bile kesilmesine bundan sonra göz yumulmayacağını ve ne pahasına olursa olsun bu madenin çalışmasının engelleneceğini bir kez daha vurgulayan TURÇEP’liler, 20 yıl faaliyet gösterecek madenin işini bitirip de gittikten sonra Manisa ovasının bir daha geri gelmeyecek şekilde tamamen mahvolacağını ifade ettiler.

Sarıbey köylüleri: Madenin kapanması için ne gerekirse yaparız
TURÇEP heyetini oldukça kalabalık ve yoğun bir ilgi ile karşılayan Sarıbey köylüleri de, aslında madene başından beri karşı olduklarını, çünkü vereceği zararların ne kadar büyük olacağının farkında olduklarını söylediler. Bu arada köylülerden bazıları da madencilerin geçmişte bazı siyasi çevrelerden yararlanarak halkı kandırma ve bazen de baskı yapma çabalarına değinerek, “Bizler bu madeni kesinlikle istemiyoruz. Hiçbir siyasi gelip de bize bu madeni savunmaya ve maden için destek istemeye kalkışmasın. Bir avuç rant için madencileri kollayıp bu belanın Turgutlu’nun başına sarılmasına sebep olanlar da hem bu dünyada hem de ahirette bunun hesabını verecektir. Bizler bu topraklardan geçimimizi sağlıyoruz. Atalarımız burada yaşadı, bizler yaşıyoruz, torunlarımız da yaşayacak. Bu toprakların sahibi biziz. Biz istemezsek bu maden burada barınamaz.  Bizler bu madenin kapanması için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız ve hiçbir şeyden de çekindiğimiz yok” şeklinde konuştular.

Sarıbey köylüleri de bir komisyon oluşturdu
Bu konuşmalar üzerine TURÇEP heyetinden Zeynel Yaşar, bu konuda TURÇEP’in almış olduğu bazı kararları ve bunların anlamını köylülere izah ederek, herkesten yardım ve destek beklediklerini belirtti ve köylülerden kendi aralarında gönüllülerden oluşan bir komisyon oluşturmak istediklerini açıkladı. Köy kahvehanesinde 30 kişinin üzerinde bir kalabalığın yer aldığı toplantıda bulunan Sarıbey köylülerinin aralarında 5 kişilik bir komisyon oluşturmasından sonra toplantı sona erdi. Sarıbey köyünden ayrılmak üzere hareket eden TURÇEP heyeti, “Bu maden kesinlikle çalışmayacak” sözleri ile uğurlandı.

04 Şubat 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz