İsmail Alsaç: Bu madeni kesinlikle çalıştırmayacağız

TURÇEP yeni dönem sözcüsü İsmail Alsaç:
Bu madeni kesinlikle çalıştırmayacağız
TURÇEP'in yeni dönem sözcüleri İsmail Alsaç ve Perihan Hasergin

Yeni yürütme kurulunu belirleyen TURÇEP’de dönem sözcüleri de seçildi. TURÇEP’in dönem sözcülüğüne Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Alsaç getirilirken, TURDAK’tan Perihan Hasergin de eşgüdüm olarak aynı görevde bulunacak.

9 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği Bileşenler Toplantısında yeni katılımlarla daha da güçlenen ve yeni yürütme kurulunu da belirleyen TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), yeni yürütme kurulunun tanışma toplasının ardından, ikinci toplantısını da geçtiğimiz Cuma akşamı yaptı. TURÇEP’in yeni yürütme kurulunun bu toplantısında görev bölümü de yapılırken, yeni dönem sözcüleri de belirlendi. Buna göre Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Alsaç TURÇEP’in yeni dönem sözcülüğü görevine getirilirken, TURDAK (Turgutlu Dağcılık Kulübü)’nden emekli öğretmen Perihan Hasergin de aynı görevi yapmak üzere eşgüdüm görevine getirildi.

Yeni dönemde yeni yapılanma
Yeni dönem için yeni bir anlayışla ve sivil toplum örgütleri ile siyasi parti temsilciliklerinin yer aldığı yürütme kurulunun yeni yapılanmasında, 3 eğitim sendikası Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş yanı sıra, 2 dağcılık kulübü TURDAK ve Zirve Dağcılık, ayrıca Ticaret ve Sanayi Odası (TUTSO), Esnaf Kefalet Kooperatifi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Ülkü Ocakları, Toplumsal Dayanışma-Kültür Derneği, TEMA Vakfı, GEMA Vakfı, Yeşil Öfke Ekoloji Kollektifi gibi sivil toplum örgütleri de yer aldı. Siyasi partilerden de MHP ve CHP ile ayrıca HDK ve Komünist Partisi temsilcilikleri de TURÇEP’in yeni yürütme kurulunda yer aldılar.

Çaldağı’nı terk etmelidirler
TURÇEP’in yeni dönem sözcülerinin belirlendiği ikinci toplantısında ilk etapta köy komisyonlarının da oluşturulmasına başlanacağı belirtildi. Ayrıca basın komisyonu ve bir de sekreteryalık oluşturulan TURÇEP’te süreç içinde kadın komisyonu ve gençlik komisyonu gibi komisyonların da oluşturulacağı açıklandı.

TURÇEP’in yeni dönem sözcüsü Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Alsaç, yaptığı ilk açıklamasında: “Çaldağı’nda uygulanmak istenen madencilik projesinin asla gerçekleşme şansı yok. Bizler bu madene kesinlikle izin vermeyecek ve ne pahasına olursa olsun çalıştırmayacağız. Zaten Bakanlığın 2. ÇED için verdiği onay kararına karşı hukuki süreç başlattık, kararın bozulması ve bu madencilik projesinin iptali için 3 ayrı dava birden açıldı. Bu daha sadece başlangıç. Madencilerin yapmaları gereken tek şey bu hayalden vaz geçip Çaldağı’nı terk etmek olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Yürütmeye 1 asil, 1 de yedek üye
Yeni bir anlayışla yeni yapılanmaya giden TURÇEP’in yeni yürütme kurulunda bu örgütleri temsilen biri asil diğeri yedek olmak üzere 2şer kişi görev alıyor. Buna göre örgütleri temsilen görev alan isimler ise şöyle oluştu: Eğitim-İş’ten Cahit Öktem (asil) Halil Okan (yedek), Eğitim-Sen’den Nacittin Durak (asil) Mecnur Bayer (yedek), Türk Eğitim-Sen’den İsmail Alsaç (asil) Bahri Şenler (yedek) CKD’den Zehra Tetik (asil) Emel Taşpulat (yedek) TURDAK’tan Perihan Hasergin (asil) Hamza Yavuzer (yedek), MHP’den Ahmet Önal (asil) Mustafa Evran (yedek), CHP’den Nuray Yüksel (asil) Üzeyir Fidankol (yedek) Komünist Parti’den İbrahim Yahyalar (asil) Barbaros Doğdu (yedek), HDK’dan Vahap Çelik (asil), TEMA Vakfı’ndan Muammer Arabulan, GEMA Vakfı’ndan Hasan Namak, Ticaret ve Sanayi Odası (TUTSO)’dan Zeynel Yaşar, Esnaf Kefalet Kooperatifi'ni temsilen yeni başkan Hasan Hüseyin Coşkun, Ülkü Ocakları’ndan Uğur Sezer, TDKM’den Adnan Ayan, Hayri Bökü, Yeşil Öfke Ekoloji Kollektifi’nden Volkan Karabacak,  Zirve Dağcılık’tan Semih Çolak, Kültür ve Yaşam Dernek Girişimi’nden Yıldız Aktaş ve Mustafa Subaşıay, ayrıca bireysel olarak da Metin Sert ve MHP’den Hayri Fırat TURÇEP’in yürütme kurulunda yer alan isimler oldu.

02 Şubat 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz