TURÇEP, Bileşenler Toplantısı'nda gücünü daha da arttırdı

TURÇEP, GÜCÜNÜ DAHA DA ARTTIRDI
Yürütme kuruluna yeni katılımlarla yeni yüzler de kazanan ve yeni katılan bileşenlerle gücünü daha arttıran TURÇEP’in Bileşenler Toplantısı’nda verilen ortak mesaj “Çaldağı’ndaki nikel madenini kesinlikle çalıştırmayacağız” şeklinde oldu.

Turgutlu Çaldağı’nda uygulanmak istenen nikel madenciliğinin yaratacağı çevre felaketinin önlenmesi amacıyla ilçedeki siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, sendika, dernek gibi sayıları 40’ı aşkın kuruluşun bir araya gelerek oluşturdukları Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP)’in dün akşam gerçekleştirdiği Bileşenler Toplantısı oldukça renkli ve yoğun ilgi altında geçti. Yeni yürütme kurulunun da belirlendiği toplantıda, yeni isimlerle yeni yüzler de kazanan TURÇEP, yeni katılan bileşenlerle gücünü de daha arttırdı.

Madenin işlemesi ve ağaç katliamı engellenecek

Dün akşam saat 19.00’da İmren Unlu Mamüller Çay Salonu’nda sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve siyasi parti temsilciliklerinden 40’ı aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşen TURÇEP’in bileşenler toplantısı saat 21.30’da sona erdi. EGEÇEP ve TMMOB Kimya Mühendisleri Odası temsilcilerinin de katıldığı toplantının açılış konuşması Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş tarafından yapıldı. Yürütme kurulu üyesi Lütfi Bıkmaz’ın 2. ÇED süreci, verilen çevre mücadelesinin anlamı ve amaçları konusunda yaptığı bilgilendirmenin ardından da gündem gereği TURÇEP Bileşenleri söz alarak görüş ve önerileri ile vahşi madenciliğe karşı sürdürülmekte olan çevre mücadelesinin bundan sonraki tutumuna ilişkin kurumları adına tutumlarını ifade ettiler.

Toplantıda verilen ortak mesajlar ise; Çaldağı’ndaki nikel maden işletmesine halkın ve sivil toplum örgütlerinin karşı olduğu, dünyanın en bereketli ve 1. sınıf tarım toprağı olan bu yörede bu madenin kesinlikle çalışmasına göz yumulmayacağı, bakanlığın ÇED raporuna verdiği onay kararının kesinlikle kabul edilemez olduğu ve ne pahasına olursa olsun bu madenin engelleneceği şeklinde kesin ifadeler şeklinde yer aldı. Toplantıda alınan kararlardan biri de tek bir ağacın bile kesilmesine bundan sonra göz yumulmayacağı ve ağaç kesiminin kesinlikle engelleyeceği oldu.

Bileşenler sayısı daha da arttı

Bu arada TURÇEP’in bileşenler sayısı bu toplantıda yeni katılımlarla daha da arttı. Toplantıyı izlemek ve katkı sunmak amacıyla konuk olarak katılan TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Başkanı Saadet Çağlın, yaptığı kısa konuşmada “Çaldağı’ndaki maden şirketinin yaptığı ÇED değişikliğinin kendileri için bir anlam ifade etmediğini ve böylesi bir tarım cennetinde sülfürik asitle yapılan bu tip bir kimyasal madenciliğin karşısında durmaya devam edeceklerini” belirtirken, TURÇEP tarafından vahşi madenciliğe karşı yürütülen çevreci mücadeleye daha fazla katkı ve destek vermek için TURÇEP’e bileşen olarak katılacaklarını açıkladı. Bu arada ilerleyen günlerde TURÇEP’e yeni katılımların da olacağı bildirildi.

Yürütmeye yeni yüzler de katıldı

Yeni yürütmenin belirlenmesi ile ilgili kısımda da, TURÇEP tarafından kurumsal temsilcilikler bazında yeni bir yapılanma anlayışına girildiği ifade edildi. Yürütme kuruluna yeni yüzlerle birlikte katılan bazı kurumlar ise şu şekilde oluştu: Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen, TUTSO, TEMA Temsilciliği, Zirve Dağcılık, TURDAK Dağcılık Kulübü, Ülkü Ocakları, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi, GEMA Vakfı Temsilciliği ile MHP, CHP, HDK ve Komünist Partisi ilk etapta temsilcilikler düzeyinde yürütme kurulunda yerlerini aldılar. İlerleyen günlerde de toplantıya katılamayan diğer bazı kuruluş temsilciliklerinin de yürütme kurulunda yer almasının sağlanacağı belirtildi. Sürecin tamamlanması ile birlikte bu kuruluşları temsil eden isimler de TURÇEP tarafından kamuoyuna ayrıca bildirilecek.
10 Ocak 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz