Bir mektup da sen yaz, maden kapatılsın kampanyası

Madene karşı yurt çapında kampanya

Bir mektup da sen yaz, maden kapatılsın

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) tarafından Turgutlu Çaldağı’ndaki maden işletmesinin kapatılması için “bir mektup da sen yaz, maden kapatılsın” adı altında bir kampanya başlatıldı. Tüm çevreci grupların ve çevricilerle yurttaşların yurt genelinde katılımının da sağlanacağı belirtilen “bir mektup da sen yaz” kampanyası, maden şirketinin 2. ÇED raporunun onaylanmaması ve Çaldağı’ndaki maden işletmesinin kapatılması talebini içeriyor.

TURÇEP tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, “Maden şirketinin 2. ÇED raporunun halkı kandırmaya yönelik yeni bir senaryo olduğu anlaşıldı. Yeni ÇED ile ilgili sorduğumuz bir çok sorunun bugüne kadar bir tekine bile cevap veremediler. Halk da oynanan oyunun farkında. Halkımız zaten yerel seçimlerde de bir değişiklik yaparak bu madeni istemediği mesajını vermiştir. Dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmeyen bir madencilik yöntemine dünyanın en bereketli topraklarında yaşayan bu halk da izin vermeyecek. Bu nedenle Çaldağı’ndaki maden işletmesi kapatılmalıdır” denildi.

“Bir mektup da sen yaz” adı altında başlatılan ve yurt geneline yayılması hedeflenen kampanya kapsamında, TURÇEP ve TEMA Vakfı tarafından hazırlanan ve maden işletmesinin kapatılması talebini içeren “ÇED’e itiraz dilekçeleri” de paylaşılıyor. Kampanya ayrıca internet ortamında da şimdiden hızla yayılmaya başladı. Buna göre bu itiraz dilekçelerine herkes ulaşabilecek, diledikleri itiraz konularından hangilerini isterlerse (kendilerine uygun olanı, bir kısmını, tümünü veya aynen olduğu gibi) seçerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ile Manisa İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ÇED ve İzin Şube Müdürlüğü faks numaralarına gönderecek. Kampanyanın sloganları ise: SİZ DE BİR MEKTUP YAZIN,  TURGUTLU'DAKİ MADENE HAYIR DEYİN! GEDİZ VADİSİ ÇÖL OLMASIN, TURGUTLU SOMA OLMASIN!

www.caldagi.com adresinde yayın yapan Çaldağı web sitesinde de yayınlanmaya başlanan kampanya hakkında ayrıntılı bilgi edinmek veya kampanyaya katılmak isteyenler aşağıdaki şu link adresinden kolayca bilgi edinebilecek:
http://www.caldagi.com/?pnum=308&pt=Bir+mektup+da+sen+yaz

24 Haziran 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz