Çaldağı için bir mum da sen yak!
 

TEMA Tırının Turgutlu'daki konuklama süresi içinde TEMA ve Genç TEMA temsilcileri ile Çaldağı çevre gönüllülerinin düzenlediği eylemde Turgutlulular Çaldağı için mum yaktı.

29 Ekim akşamı Turgutlu'ya gelen ve 50. yıl alanında konuşlanan TEMA tanıtım Tırı'nın önünde yapılan eylemlerde ilçenin Genç TEMA temsilcileri, Turgutlulu yurttaşlara Çaldağı’nda yaşananlar ve yaşanacaklar hakkında kısa bilgiler verilerek, "Çaldağı için sen de bir mum yak" kampanyasını sürdürdüler.  9 Kasıma kadar süren eylemde TEMA tırı içerisinde de, yaşanan ve yaşanacak çevre felaketi ile ilgili slayt gösterimleri de yapıldı.

Toplumda çevre bilincinin gelişmesi için tüm Türkiye'de illeri dolaşan TEMA Mobil Eğitim TIRI’nın bu kezki durağı Turgutlu oldu. 10 gün süren eğitim programına başlayan mobil eğitim aracında, bu süre içerisinde “Küresel İklim Değişikliği”,” Enerji ve Su tasarrufu”, “TEMA Vakfı tanıtımı” ve “Erozyonla Mücadele” eğitimleri verildi. Ayrıca mobil eğitim aracında Aral Gölü Belgeseli, Maçahel Belgeseli, Karapınar Belgeseli ve TEMA 15. Yılı Belgeseli sinevizyon gösterimleri yapıldı. Turgutlu TEMA ve Turgutlu Genç Tema temsilcileri ve TURÇEP’in katılımıyla 30 Ekim Cumartesi günü Turgutlu'da çalışmalarına başladı.

TEMA Eğitim TIR’ı önünde bir basın açıklaması düzenleyen TEMA Turgutlu Temsilcisi ve TURÇEP Dönem Sözcüsü Ayla Yönet şunları söyledi: “Bilindiği gibi TEMA eğitim TIR’ı  TEMA vakfının çalışmalarını ve tanıtımını yapmak amacıyla Türkiye’yi dolaşmaktadır. TEMA  Eğitim TIR’ı toplumda çevre bilincinin gelişmesi ve sürdürülebilir yaşamın  olmazsa olmazı toprak su ve havayla ilgili bilgiler vererek insan yaşamındaki önemini belirtmektedir. Okullarımızın ziyaretinin sağlanmasıyla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz yardımcı olacak. Umarım Eğitim TIR’ın  ilçemizde kaldığı süre boyunca azami ölçülerde fayda sağlar, öğrencilerimizin ve halkımızın bilgi sahibi olmasına katkı sağlarız.”

1 Kasım Pazartesi gününden itibaren de ilköğretim ve lise düzeyindeki öğrenciler için çevre bilinci ve çevresel duyarlılık konularında görselliği de içeren eğitici sunumlar yapılmaya başlandı. Günde yaklaşık 300 ile 500 arasında okullardan öğrencilerin ve halktan gurupların katıldığı eğitim seminerleri belirli bir düzene göre sabah saatlerinde başlayarak, akşam saat 18.00'e dek sürdürüldü. Sabah saat 10.00 ile akşam 18.00 arasında sürdürülen bu seminerlere katılan okul öğrencileri ve diğer ziyaretçilerle birlikte TEMA TIR'ının kaldığı 10 günlük süre içinde toplam ziyaretçi sayısının 3500-4000 dolaylarında gerçekleştiği belirtildi.

İmza kampanyası

Bu arada TEMA tarafından mobil eğitim Tırının konaklama süresi içinde Çaldağı'ndaki maden şirketinin tüm Gediz vadisini büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya bırakacağı da vurgulanarak, bu facianın önüne geçilebilmesi için Çaldağı'ndaki maden şirketine izin verilmemesi ve kapatılması amacıyla bir de imza kampanyası başlatıldı.

Çaldağı için bir mum da sen yak

TEMA Tırının Turgutlu'daki konuklama süresi içinde ayrıca TEMA ve Genç TEMA temsilcileri ile Çaldağı çevre gönüllülerinin düzenlediği bir eylemde de Turgutlulular Çaldağı için mum yaktı.

29 Ekim akşamı Turgutlu'ya gelen ve 50. yıl alanında konuşlanan TEMA tanıtım Tırı'nın önünde yapılan eylemlerde Genç TEMA temsilcileri Turgutlulara Çaldağı’nda yaşananlar ve yaşanacaklar hakkında kısa bilgiler vererek, "Çaldağı için sen de bir mum yak" kampanyasını sürdürdüler.  9 Kasıma kadar süren etkinliklerde TEMA tırı içerisinde de, yaşanan ve yaşanacak çevre felaketi ile ilgili slayt gösterimleri de yapıldı.

TEMA TIRI 9 Kasım günü öğleden sonra Turgutlu'dan ayrıldı.

10 Kasım 2010

0 Yorum - Yorum Yaz