Patlamaya hazır bomba gibi

Patlamaya hazır bomba gibi
Turgutlu'daki nikel madeninde 18 milyon ton asit kullanılacak, atık havuzları ise yamaçlara kurulacak!
Ozan YAYMAN - Cumhuriyet - 19 Ekim 2010

Macaristan'da meydana gelen ve binlerce ton zehirli atığın doğaya karıştığı kazanın ardından gözler Türkiye'deki tehlikeli işletmelerin atıklarına çevrildi. Manisa Turgutlu'daki Çaldağı eteklerinde İngiliz Sardes şirketi tarafından kurulan nikel madeninin de, işletmede kalacağı 15 yıl boyunca 18 milyon tona yakın sülfürik asit kullanacağı belirtiliyor.

TMMOB'a bağlı meslek odaları ve TEMA tarafından aynı zaman dilimlerinde hazırlanan raporlara göre, son 35 yılda atık havuzu kaynaklı önemli kazalar meydana geldi. Bu kazalar raporlara şu şekilde yansıdı:

"1975'de Bulgaristan'da atık barajının tasarlananın üzerinde yükselmesi sonucu 250 bin metreküp atık doğaya karıştı. 1978'de Zimbabve'de günlerce süren yağış sonucu 30 bin ton atık boşaldı. 1985 yılında ABD'de bir endüstriyel tesisin baraj gövdesi çöktü ve 25 bin metreküp atık çevreye yayıldı. 2000'de Romanya'da aşırı yağışlar sonucu atık barajı taştı ve 100 bin metreküp siyanürlü akışkan Tizsa ve Tuna ırmaklarına boşaldı."

Havayla teması bile zararlı

Çevreciler, İngiliz Sardes şirketinin Turgutlu'da Çaldağı eteklerine yapacağı atık barajlarının yüzde 4'ünün, yüzde 45 eğimli yamaçta yer alacağına dikkat çektiler. Turgutlu TEMA Temsilcisi Ayla Yönet, kapıdaki riskin büyük olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"18 milyon ton sülfürik asit atom bombası özelliği taşıyor. Zehirli kimyasalın açık havayla temas edecek olması kabul edilemez. Atık barajları da ayrı bir tehlike."

 

Ozan Ayman'ın değindiği konuları somutlamak için, bizler de Çaldağı'nda maden çıkarmak için Sardes şirketi tarafından denenmek istenen projenin uygulanması durumunda tehlikenin ne olduğunu Macaristan'da yaşanan örnekle şimdiden göstermeye çalışalım:

Turgutlu Çaldağı Projesinde, Macaristan'daki bu felaketin çok daha büyüğüne, 10 katına, hatta daha da fazlasına neden olabilecek atık havuzları planlanıyor! Ve bu ne yazik ki ÇED raporundan da geçmiş durumda!!! Macaristan'da yaşanmakta olan bu felaketin önüne geçebilmek için Avrupa Birliği halen uğraşıyor, bölgedeki ülkeler alarmda.

Aşağıdaki linkleri tıklayınız. Çaldağı Projesi'nin uygulanması durumunda TÜM GEDİZ VADİSİ'nin nasıl bir felaketle yüzyüze geleceğinin sadece 10'da birini şimdiden görünüz...

Link adresleri:
1- http://www.hurriyet.com.tr/dunya/15978988.asp?gid=200
2- http://www.ntvmsnbc.com/id/25138186/
3- http://www.ntvmsnbc.com/id/25139106/
4- http://galeria.index.hu/belfold/2010/10/05/legifelvetelek_az_atszakadt_gatrol/?current_image_num=6&image_size=ml