Hukuksuz JES ihalelerine karşı basın açıklaması için TURÇEP de Aydın’a destek verdi

Hukuksuz JES ihalelerine karşı basın açıklaması için TURÇEP'ten Aydın’a destek 

Aydın’da, 110 jeotermal saha çalışması için yapılacak olan ihale öncesi yaklaşık 1500 dolayında kişinin katılımıyla miting havasında geçen bir basın açıklaması yapıldı. 

Miting gibi basın açıklaması

5-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ihale öncesi, yaşam savunucuları dün akşam saatlerinde saat19.00’da Aydın kent merkezindeki alanda miting havasında geçen basın açıklaması yaptı. Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Efeler Belediyesi ve Aydın Tabip Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen basın açıklamasına Aydın ve ilçelerinin yanı sıra, Manisa’dan Turgutlu ve Salihli, Denizli ve İzmir’den de gelen çok sayıda kişi katıldı.

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) olarak düzenlenen organizasyonla başta TURÇEP dönem sözcüleri Nacittin Durak ve Meral Ünal Türkmen olmak üzere bazı yürütme kurulu üyeleri yanı sıra, bileşenlerden YAŞAMDER ve İşçi Hakları Derneği’ndan başka ayrıca Salihli Çevre Derneği’ndan da katılımlarla 20 kişilik bir ekiple Aydın’daki JESlere karşı yapılan basın açıklamasına katılım sağlandı.

Atatürk Kent Meydanı’ndaki eylemde, CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül, Hüseyin Yıldız, Efeler Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Fatih Atay, Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü ve STK temsilcileri de yar aldı. Ellerinde döviz ve zeytin dalları ile alana gelen kadınlar, “Havamıza suyumuza dokunma”, “Kanser olmak istemiyoruz” sloganları attı. Çocukların da aralarında bulunduğu kadınlardan oluşan bir grup ise yere oturarak eylem yaptı.

Mücadelemizde her yerde ve hep beraberiz

Miting havasında geçen basın açıklamasında AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili yaptığı konuşmada, “Şu anda Aydın’dan, Manisa Turgutlu’dan TURÇEP aramızda, Salihli’den, İzmir ve Denizli’den olmak üzere birçok il ve ilçeden yürekli insanlar buraya gelmiş. Havasını, suyunu ve toprağını kurtarmak için gelmiş. Bizim topraklarımız birinci sınıf tarım toprağı ve bizlerde birinci sınıf insanlarız. Jeotermalle mücadele için bundan sonra hep beraberiz. Mücadelemizde her yerde ve hep beraber kolkola dayanışma içinde olacağız” dedi.

Belediye Başkanı Çetin Akın’a teşekkür

Saat 1600’da Aydın’a bir araçla hareket eden Turgutlulu heyet, gece ise 23.00 sularında ilçeye döndü. Bu arada TURÇEP dönem sözcülerinden Nacettin Durak, “Aydın’da yapılan bu basın açıklaması çok önemliydi ve bizleri de yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu JESler için verilen izinler ve yapılan ihaleler tamamen hukuka aykırı olarak gerçekleşiyor. Bu bakımdan bizlerin de bu basın açıklamasına kartı ve destek için gitmemiz çok anlamlıydı. Bu nedenle de Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın’a bu basın açıklamasına katılabilmemiz için bizlere araç temini konusundaki yardımları ve gösterdiği duyarlılık için teşekkür ediyoruz” dedi.

02 Ağustos 2019Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz