TURÇEP: Vahşi madenciliğe geçit vermeyeceğiz

TURÇEP: Vahşi madenciliğe geçit vermeyeceğiz

Çaldağı nikel maden işletmesi ile ilgili yöre halkı ve STK’lar tarafından açılan ve temyiz aşamasında bulunan dava hakkında TURÇEP’ten açıklama geldi. Birkaç haftadır olağan toplantılarını ypğun gündemle sürdüren Turgutlu Çevre Platfomu, Çaldağı ile ilgili geçtiğimiz hafta sonuçlanan temyiz davası konusunda açıklama yaptı.

Mücadeleye devam

Konu ile ilgili açıklamada şunlar söylendi: “Bizler bu maden işletmesinin ÇED raporunun iptal edilmesi için dava açmıştık. Yapılan keşif sonunda 9 kişllik bilirkişi heyeti oybirliği ile “Bu ÇED yanlış ve yetersizdir” demesine rağmen, yerel mahkeme ÇED raporunu iptal etmeyip dava açılmasını reddetti. Bizler de bilirkişi heyetinin karar raporunu gözardı eden bu karara itiraz ederek Temyize gönderdik. Temyiz davası da geçtiğimiz hafta içinde sonuçlandı ve temyiz mahkemesi oy çokluğu ile yerel mahkemenin ÇED raporu hakkında dava açılmasını reddeden kararını onayladı.

Bizler davamızda haklıyız

Bu sonucu da kabul etmek mümkün değildir. Herbiri kendi alanının uzmanı  9 kişilik bilirkişi heyetinin yaptıkları keşif sonucu hazırladıkları ve ÇED raporunun iptalini isteyen raporu ortadayken, ÇED raporuna karşı açılan davanın bu şekilde sonuçlanamaz. Ortada hukuki doğruluk ve isabet yoktur. Bilimin kılavuz edilerek karar verilmesi gerekirken, bilim adamlarının raporunu gözardı eden bir mahkeme kararını tanımak mümkün olamaz. Bizler davamızda haklıyız. Bu nedenle Temyiz mahkemesinin bu kararını Anayasa Mahkemesi’ne göndereceğiz. Dolayısıyla hukuk mücadelemiz sürüyor ve sürecek de. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar da gideriz. Çünkü böyle bir madencilik sonunda yaşanılacak olan çevre faciasının bilincindeyiz ve 10 yılı aşkın zamandır vahşi madenciliğe karşı verdiğimiz mücadelemizde de son derece haklıyız.”

Yeni oyunları da bozacağız

TURÇEP, açıklamasında ayrıca şunları vurguladı: “Yapılmak istenen şey, halkın sahada kazandığı maçın masa başında geri alınmaya çalışılmasıdır. Şimdi de bu oyunu bozma mücadelesi içinde olacağız ve halkımızı bu konuda da uyanık olmaya davet ederek konular hakkında bilgilendireceğiz. Mücadelemiz daha da artarak devam edecek. TURÇEP olarak bir süredir bu konuda çalışmalara başladık. Bu nedenle önümüzdeki günlerde geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyerek konuyla ilgili açıklamada bulunacağız.”


Yerel seçimlere de müdahil olacağız

Öte yandan TURÇEP yerel seçimlere yönelik çalışmalar içine de girdi. Bir süredir adaylıkları kesinlik kazanan belediye başkan adayları ile görüşmeler yapan TURÇEP, görüşmelerinde yerel seçimlerin önemine de vurgu yaparak, nasıl bir yerel yönetim ve belediyecilik istediklerine dair görüşlerini de başkan adayları ile paylaşmaya başladı. Yaşanılan çevresel sorunların ortak yaşam alanlarını ve tarım arazilerini sağlıklı insan yaşamını da tehdit edici düzeye yükseldiğini ileri süren TURÇEP, “Bu nedenle çevreci ve ekolojik belediyecilik anlayışının geliştirilmesi için seçimlere müdahil olacağımızı da bildiren bir deklerasyonu da yakında kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

04 Şubat 2019 / Çaldağı

Sonraki yazı:  Vahşi madenciliğe bütün dünya direniyor


Yorumlar - Yorum Yaz