TURÇEP keşif gününe hazır!

TURÇEP keşif gününe hazır!

19 Şubat’taki keşif günü öncesi TURÇEP’in yaptığı son toplantıda tüm hazırlıklar ve çalışmalar gözden geçirildi. 20 dolayında kişinin katılımıyla gerçekleşen TURÇEP toplantısı Halk Meclisi gibiydi.

Halk Meclisi gibi toplantı

Şubat ayı başından itibaren Çaldağı’nda maden için yapılacak bilirkişi keşfine yönelik hazırlık çalışmaları yürüten TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) keşif öncesi son toplantısını Cuma akşamı gerçekleştirdi. Yapılan tüm hazırlıkların ve çalışmaların gözden geçirildiği ve son hazırlıkların da tamamlandığı TURÇEP’in toplantısı, 20’nin üzerinde kişinin katılımı ve bileşenlerinin varlığıyla adeta Halk Meclisi’ni andırıyordu. Bu konu da toplantıda TURÇEP tarafından “TURÇEP zaten ilçemizdeki tüm sivil toplum örgütleri,ve meslek odaları ile siyasi partilerin bileşiminden oluşan ve onları temsil eden bir çevre platformudur. Dolayısıyla tüm meslek odaları, dernek, ve siyasi partilerin bir üst oluşumu olarak vahşi madenciliğe karşı verilen çevreci mücadelede halkımızı da temsil ediyoruz” şeklinde değerlendirildi.

Cuma günü Musacalı ile Urganlı gezilerini de tamamlayan TURÇEP’in akşamki toplantısında CHP, MHP, İyi Parti, Saadet Partisi, HDP gibi siyasi parti tensilcileri ile birlikte, TUTSO, Fatih Sanayi Sitesi, Makine Müh. Odası gibi odalar ile YAŞAMDER, Halk İmdat, İşçi Hakları Derneği ve TEMA gibi dernek ve diğer sivil toplum örgütü temsilcilerinin kalabalık bir katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda yapılan hazırlıklar ve çalışmalar bir kez daha gözden geçirilirken, keşif gününün Turgutlu için taşıdığı anlam ve önem de vurgulandı. ÇED raporu ile birlikte Çaldağı’ndaki madencilik projesinin iptal edilmesi ve madenin kapatılmasının tüm Turgutlu ve Manisa’daki oda, meslek grupları, diğer sivil toplum örgütlerin ve siyasi partiler ile tüm halkın ve civar köylülerin ortak tutumu ve kararını yansıttığı belirtildi. 

Bu madeni kesinlikle çalıştırmayacağız


Toplantıda ayrıca “Dolayısıyla bu kuruluşların bir üst oluşumu ve platformu olan TURÇEP’e bu madenin kapatılması görevi verilmiştir. Bu maden çalışacak olursa başta ülkemizin tarımdaki gözbebeği olan Manisa ovası olmak üzere dünyanın 7 tarım harikasından biri olan Gediz havzası büyük bir çevre faciası ile kaybedilecek. Bunu artık herkes çok iyi anlamış durumda. Ayrıca torunlarımızın da yaşam hakkı çalınmış olacaktır. Bu nedenle bizler de bu madeni ne pahasına olursa olsun çalıştırmayacağız ve bunun için de and içtik. Manisa ovası ve Gediz havzasını kaybetmenin vebali Türkiye’yi de kaybetmeye varacak kadar büyüktür. Dünyanın en bereketli toprakları üzerinde yaşıyoruz ve buraları atalarımızdan devraldığımız gibi torunlarımıza miras bırakmalıyız. Yoksa yarın torunlarımızın yüzüne bakabilecek durumda olamayız” değerlendirmeleri yapıldı.

TURÇEP 4 araçla Çaldağı’na gidecek

Ayrıca basına verilen bilgide, TURÇEP’in 19 Şubat Pazartesi günü sabah saat 10.00’da tüm TURÇEP Yürütme Kurulu ve bileşenlerini oluşturan oda, meslek grubu, dernek ve siyasi parti temsilcileri ile birlikte davacı taraf olarak Çaldağı’ndaki keşfe katılacakları belirtilerek, bu amaçla 4 araç tutulduğu kaydedildi.  

HDP ile de görüşüldü

Cumartesi günü de TURÇEP’ten 5 kişilik bir heyeti ayrıca HDP ilçe yönetimi ile de görüşerek böylece siyasi partilerle görüşme turunu tamamladı. Toplantıda 10 yılı aşkın zamandır vahşi madenciliğe karşı verilen çevreci mücadele hem hukuksal, hem de bilimsel yönleri ile birlikte değerlendirilirken, madenin vereceği zararlara da bir kez daha değinildi ve keşif gününün taşıdığı anlam ve önem üzerine TURÇEP’in görüşleri ifade edildi.


Cumartesi pazarında halk ile söyleşi

Aynı gün bir başka TURÇEP ekibi de Cumartesi Pazarına giderek burada halkla maden üzerine çeşitli söyleşilerde bulunarak görüşlerini dinledi. Herkesin madene karşı olduğu görülen bu söyleşiler sırasında, halkın TURÇEP’e olan güveni ve sıcak ilgisi de dikkat çekiciydi. 


.Tıklayınız:  TURÇEP'in çizgisi ve felsefesi
17 Şubat 2018Çaldağı


Yorumlar - Yorum Yaz