Çaldağı'nda yeni keşif 19 Şubat'ta yapılacak

Çaldağı'nda yeni keşif 19 Şubat'ta

 

Turgutlu Çaldağı’nda işletimesi planlanan nikel madencilik projesi ile ilgili bilirkişi keşfi 19 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek. Daha önce 13 Kasım 2017 tarihinde yapılması gereken keşif, bilirkişilerden bazılarına yapılan itiraz sonucu, itirazları değerlendiren Manisa 2. İdare Mahkemesi tarafından ileri bir tarihe ertelenmişti. Bu arada mahkeme yeni bilirkişileri de tayin ederek, 17 Ocak 2018 tarihinde aldığı karara göre, yeni keşif tarihi 19 Şubat 2018 olarak belirlendi. Çaldağı’nda yapılacak keşif için 9 kişilik bilirkişi heyeti görev yapacak. Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin kararına göre; çevre mühendisliği, orman mühendisliği, ziraat mühendisliği, kimya mühendisliği, hidrojeoloji ve jeoloji mühendisliği, maden mühendisliği ve ayrıca arkeoloji alanında uzman olan 1 kişi ile toplam 9 kişiden oluşan bir heyetle Çaldağı’nda yeniden keşif ve bilirkişi incelemesi gerçekleştirilecek. 

Bu maden 10 yıl önce kapatılmalıydı

Öte yandan Çaldağı’nda işletilmek istenen bu madeni hiç kimse istemiyor. İngiliz European Nickel şirketinin dayatması sonucu Çaldağı’nda kurulması planlanan madencilik projesinin başta Manisa ovası olmak üzere tüm Gediz vadisini etkileyecek bir çevresel faciaya yol açacağı ileri sürülüyor.  Yöre halkının yanı sıra istisnasız tüm siyasi çevreler ve özellikle CHP, MHP ve AKP milletvekilleri madene karşı. Daha önce kararsız olan AKP milletvekilleri de madene karşı çıkıyor. Ancak Danıştay’ın yerel mahkemenin ÇED raporunu iptal eden kararını bozarak yeniden keşif yapılmasını istemesinin ardından Çaldağı konusu yeniden gündeme oturdu. Ayrıca Danıştay’ın 11 Temmuz tarihindeki Çaldağı’ndaki orman tahsis izninin iptalini isteyen kararıyla Çaldağı konusu gündemde kalmaya devam ediyor. 19 Şubat tarihinde yapılacak keşif için tayin edilen 9 kişilik bilirkişi heyetinden, mahkeme tarafından hazırlanan 20 soruya açıklık getirmesi bekleniyor. Başından itibaren bu süreci yakından takip eden ve madene karşı çevreci mücadele yürüten TURÇEP ise, bu gelişmeye olumlu baktıklarını söylüyor. 9 kişilik bilirkişi atanmasını olumlu bulduklarını belirten TURÇEP, ayrıca “Mahkemenin cevaplandırılmasını istediği bu 20 soru eğer 10 yıl önce 1. ÇED davası sırasında sorulmuş olsaydı, bu madencilik projesi daha o zaman iptal edilebilirdi” yorumunda bulundu. 

Hayat bu kadar geriden izlenmemeli

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) temsilcileri bu durumu “hayatı çok geriden izlemek” ile de açıkladı. TURÇEP tarafından yapılan açıklamada, “Çaldağı’ndaki bu madencilik projesinin sahibi European Nickel şirketi battı ve tarihe karıştı. Onunla birlikte diğer paravan şirketleri Bosphorus ve Sardes şirketleri de tarihe karıştı. Projeyi bir Türk şirketi olarak sürdürmek üzere tesisleri devralan VTG Madencilik şirketi de bu işin yapılamayacağını anlayınca elindeki tüm hisseleri bir inşaat şirketi ile İsviçre’de kara para aklamak için kurulmuş bir şirkete satarak projeden çekildi. Ortada ne projenin sahibi kalmış, ne de maden şirketi. Bu durum otomatikman bu madencilik projesinin iptalini gerektirir. Ama 10 yıldan fazla zamandır vahşi madencilik projesine karşı bir yaşam mücadelesi veren Turgutlu’da şimdi yine keşifle uğraşıyoruz. Bu durum hayatı ve gelişmeleri yetkililerin ne kadar geriden izlediğini gösteriyor?” denildi.

19 Şubat’ta halkımızla birlikte Çaldağı’ndayız

Keşif gününe ilişkin açıklamada bulunan TURÇEP, “19 Şubat sabahı bizler de halkımızla birlikte Çaldağı’nda olacak, bilirkişiler ve hakime bu madeni kesinlikle istemediğimizi bir kez daha söyleyecek, kapatılmasını isteyeceğiz. Halkımız bugüne dek bu madene geçit vermedi, bundan sonra hiç vermez. FETÖcülüğü tescilli bir şirketin dünyanın izin vermediği bir yöntem için çeşitli dalaverelerle aldığı ÇED raporu doğrultusunda ve madencilik adı altında 18 milyon ton sülfürik asitle dünyanın en bereketli topraklarını çöle çevirmesine halkımız asla izin vermeyecektir” dedi.

24 Ocak 2018                                                                                    Çaldağı