Çaldağı'ndaki keşif ileri bir tarihe ertelendi

ÇALDAĞI'NDAKİ KEŞİF ERTELENDİ

13 Kasım Pazartesi günü Çaldağı'nda yapılması beklenen bilirkişi keşfi mahkeme tarafından ileriki bir tarihe ertelendi. Edinilen bilgiye göre; Çevre Mühendisliği bölümünden atanan bilirkişilerden birinin aynı zamanda oda yönetim kurulu üyesi olması dolayısıyla yapılan itiraz sonucunda mahkeme tarafından keşfin ertelenmesi kararı verildi. Bu durumda mahkemenin yeniden toplanarak Çaldağı’ndaki madenle ilgili yapılması gereken keşif için yeni bir tarih belirlemesi bekleniyor. 

Bilindiği gibi, Danıştay’ın isteği doğrultusunda Manisa 2. İdare Mahkemesi tarafından daha geniş alanda inceleme yapılması için 9 kişilik bilirkişi heyeti belirlenmiş ve 13 Kasım günü yeniden keşif kararı alınmıştı. . Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin kararına göre; çevre mühendisliğinden 2 kişi, orman mühendisliği, ziraat mühendisliği, kimya mühendisliği, hidrojeoloji ve jeoloji mühendisliği ile maden mühendisliğinden 1’er kişi, ayrıca arkeoloji alanında uzman olan 1 kişi ile toplam 9 kişiden oluşan bilirkişi heyeti belirlenmişti. Ancak çevre mühendisliği bölümünden atanan 2 bilirkişiden birisinin aynı zamanda Çevre Mühendisleri Odası yönetim kurulu üyesi olması nedeniyle tarafsızlık kuralının çiğnenmemesi için itiraz nedeni sayıldı ve mahkeme tarafından 13 Kasım günü yapılması beklenen bilirkişi keşfinin de ertelenmesine neden oldu. 

Madeni istemiyoruz ve çalıştırmayacağız

Konu hakkında görüşlerini açıklayan TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) yetkilileri şu açıklamada bulundu: “Bu durumda mahkemenin keşif için vereceği yeni tarihi bekleyeceğiz. Yeni keşif tarihi belirleninceye kadar bizler de çalışmalarımıza şimdilik ara verdik. Ancak mücadelemiz bu maden kapatılıncaya, Çaldağı özgür kalıncaya ve yeniden halkımızın oluncaya kadar devam edecek. Topraklarımıza ve geleceğimize sahip çıkarak bu madeni kesinlikle çalıştırmayacağız. Yeni keşif gününde de halkımızla birlikte Çaldağı’na giderek, bilirkişilere ve hakime madeni istemediğimizi söyleyerek, kapatılmasını isteyeceğiz.”


10 Kasım 2017                                                                                          Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz