Çaldağı'na yeni keşif için 9 kişilik bilirkişi heyeti

Çaldağı'na yeni keşif için 9 kişilik heyet

TURÇEP, mahkemenin Danıştay’ın bozma kararına uyarak yeniden keşif yapılması için 9 kişilik bilirkişi oluşturulmasına karar verdiğini açıkladı. Mahkeme ayrıca keşif bedeli için 6.472 TL istedi.

Turgutlu Çaldağı'nda yapılmak istenen nikel madeni için Manisa 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği 'ÇED Raporu iptal kararı'nın Danıştay'dan dönmesinden sonra, Danıştay’ın yeniden keşif istemi kararına mahkemenin uyduğu belirtildi. Danıştay kararında, "Faaliyetin, alanın niteliğine, tarım alanları, su kaynakları, duyarlı yörelere etkisi ile nihai ÇED raporunun ve alınacak önlemlerin teknik ve bilimsel açıdan yeterliliğinin tespiti amacıyla üniversitelerin ilgili bölümlerinden seçilecek biri çevre mühendisi olmak üzere, kimya mühendisi, maden mühendisi, orman mühendisi, ziraat mühendisi, hidrojeoloji mühendisi gibi uzmanlardan oluşturulacak yeni bir heyet ile keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılması ve bunun sonucunda düzenlenecek raporun incelenmesi suretiyle karar verilmesi gerekmektedir" denilmişti.

9 kişilik bilirkişi heyeti
TURÇEP tarafından yapılan açıklamaya göre; Danıştay’ın kararına uyan mahkeme yeniden keşif için 9 kişiden oluşan bilirkişi heyetinin oluşturulması kararını verdi. Ayrıca daha kapsamlı inceleme ve keşif için mahkemenin belirlediği 20 konuda araştırma yapılacak. TURÇEP’in açıklamasında, mahkemenin henüz bilirkişileri isim olarak belirlemediği, ancak hangi alanlardan seçilmesi gerektiğine karar verdiği belirtildi. Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin kararına göre; çevre mühendisliğinden 2 kişi, orman mühendisliği, ziraat mühendisliği, kimya mühendisliği, hidrojeoloji ve jeoloji mühendisliği ile maden mühendisliğinden 1’er kişi, ayrıca arkeoloji alanında uzman olan 1 kişi ile toplam 9 kişiden oluşan bir heyete Çaldağı’nda yeniden keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacak. Mahkeme ayrıca bilirkişi keşif bedeli olarak toplan 6.472 TL ücret ödenmesi gerektiğine karar verdi.

Keşif ücretine tepki
Konuyla ilgili TURÇEP tarafından yapılan açıklamada belirlenen keşif ücretine sitem edildi. TURÇEP’in açıklamasında, “Önceki davada mahkemenin 3 kişiden oluşan bilirkişi heyeti oluşturması bizim de itiraz ettiğimiz bir konuydu. Üstelik bilirkişi diye atananlardan biri de maden şirketinin eski danışmanı çıkmıştı. Mahkeme bu uyarımızı dikkate almamasına rağmen, bizim davada kesin kes halkı olduğumuza kanaat getirdi ve şirketin ÇED raporunu iptal etti. Yani zor şartlarda, “ÇED zaferi” de denilebilecek bir başarı kazandık. Danıştay’ın bozma kararından sonra şimdi yeni bilirkişi heyetiyle yeniden keşif yapılacak, ama keşif ücreti olarak belirlenen miktar çok ağır. Üstelik bu 6.500 TL’yi bir hafta içinde bulup yatırmak zorundayız. Hukuk arayışları bu kadar zor bir hale getirilmemeli. Turgutlu’nun başına bu belayı saran da, davayı kaybeden de maden şirketi, ama davayı kazanan taraf biz olduğumuz halde maddi boyutu bu kadar yüksek olan keşif bedelini biz ödeyeceğiz. Davayı kazanmış olmanın ceremesini çekiyoruz sanki” denildi.

Tıklayınız:  TURÇEP'in çizgisi ve felsefesi

Çaldağı direnişinde şimdi de ÇED zaferi from Çaldağı on Vimeo.

03 Ağustos 2017Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz