Videolar

ÇALDAĞI BELGESEL
Vahşi madenciliğe en somut örnek olan Çaldağı sorunu hakkında belgesel olabilecek çarpıcı görüntüler ve çeşitli kişilerle yapılan röportajlar.
Tam boyut izlemek için 
Bereketli topraklar üzerinde sevginin direnişe dönüşen adı: Çaldağı 

Bereketli topraklar üzerinde direnişe dönüşen bir sevginin hikâyesi: Tüm bir yaşam için, gelecek için doğayı ve yaşamı savunanların, topraklarına ve geleceklerine sahip çıkarak direnenlerin hikâyesi. Çaldağı‘ndaki nikel madenciliği projesine karşı halkın yaşam ve hukuk mücadelesi şimdi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi için yapılan başvuru ile yeni bir sürece daha taşındı.(29 Aralık 2019)

Mahkeme Çaldağı nikel madeni ÇED raporunu iptal etti  

Çaldağı’ndaki madenin ÇED raporunun mahkeme tarafından iptal edilmesi TURÇEP tarafından basına ve kamuoyuna halka açık bir basın toplantısıyla açıklandı. 200'den fazla yurttaşın katıldığı coşkulu basın açıklamasında TURÇEP, "Önce halkın, şimdi de yargının attığı tokattan sonra maden şirketinin yapacağı tek şey artık Çaldağı'nı terk etmek olmalıdır" dedi. (11 Nisan 2016)

Manisa ve çevre duyarlılığı - Ali Gültekin / Manisa ETV  

Manisa ETV kanalında Ali Güntekin'in sunduğu 7. Gün programı CHP Manisa Milletvekili Doktor Tur Yıldız Biçer ile TURÇEP ve EGEÇEP yönetim kurulu üyesi, Ekoloji Meclisi Koordinasyon Kurulu üyesi Metin Sert'i konuk ediyor. "Manisa ve çevre duyarlılığı" konulu programda, konuklar Manisa genelindeki çevresel sorunlar ile  nedenlerini hükümet politikasının eleştirileri ile birlikte değerlendiriyor. (21 Şubat 2016)

Kasaba'da vahşi madenciliğe karşı mücadele - Özer Akdemir / Hayat TV  

Özer Akdemir'in hazırlayıp sunduğu Hayat TV'deki Çepeçevre Yaşam programı kameralarını bir kez daha Turgutlu'daki çevreci mücadeleye çevirdi. Bu kez  vahşi madenciliğe karşı çevreci mücadeleye önderlik eden TURÇEP'liler mücadeleninin anlamını ve nedenlerini anlatıyor. (18 Şubat 2016)

Duruşma sonrası Adliye önünde basın açıklaması 

Duruşma sonrası adliye önünde basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunan davacı hukuk ve bilim insanları ile sivil toplum örgütü temsilcileri  Turgutlu Çaldağı'ndaki vahşi madencilik projesinin çevresel facia olarak ne kadar büyük bir tehlike potansiyeli taşıdığını  toplumsal anlamları ile birlikte açıklıyor. (10 Şubat 2016)

TURÇEP eş dönem sözcüsü Perihan Hasergin  

TURÇEP eş dönem sözcüsü Perihan Hasergin, ÇED davasının duruşması sonrasında Manisa adliyesi önünde basın mensuplarına Turgutlu'da işletilmek istenen madencilik projesinin ÇED raporu hakkında açtıkları dava ile ilgili hukuksal süreç hakkında bilgi veriyor. (10 Şubat 2016)

TMMOB YK Üyesi Metalürji müh. Cemalettin Küçük  

Metalürji mühendisi ve TMMOB YK Üyesi Cemalettin Küçük duruşma sonrası Manisa adliyesi önünde basın mensuplarına Turgutlu Çaldağı'ndaki madencilik projesinin neden ciddi bir çevresel tehdit olduğunu ÇED raporu kapsamındaki değerlendirmeleri ile birlikte açıklıyor. (10 Şubat 2016)

Avukat Berrin Esin Kaya  

Davanın avukatlarından ve EGEÇEP Hukuk komisyonu üyesi Berrin Esin Kaya, duruşma sonrası Manisa adliyesi önünde basın mensuplarına "ÇED Raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması" talebiyle Turgutlu Çaldağı'ndaki nikel maden işletmesi aleyhine açılan dava hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor. (10 Şubat 2016)

 Avukat Arif Ali Çangı  

Davanın avukatlarından EGEÇEP avukatı Arif Ali Çangı, bir vahşi madencilik projesi olan Turgutlu Çaldağı'ndaki nikel maden işletmesinin hem 1., hem de 2. ÇED raporları hakkında Manisa adliyesi önünde basın mensuplarına genel hukuki bilgilendirmelerde bulunuyor. (10 Şubat 2016)

ÇED duruşması sonrası adliye önünde açıklama  

Duruşma sonrası adliye önünde basın mensuplarına ilk açıklamayı yapan EGEÇEP ve TURÇEP YK üyesi Metin Sert, Turgutlu'daki vahşi madencilik projesinin çevresel facia olarak ne kadar büyük bir tehlike potansiyeli taşıdığını ve verilen çevreci mücadelenin toplumsal anlamlamını birlikte açıklıyor. (10 Şubat 2016)

Cennetten cehennem çukuruna Çaldağı - Ö. Akdemir - Hayat TV   

Özer Akdemir'in hazırlayıp sunduğu Çepeçevre Yaşam'da Turgutlu Çaldağ'nda işletilmek istenenı nikel madeni için 2 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen keşif günü konu ediliyor. "Programda, dünyanın en verimli 7 tarım cennetinden birisi olan Gediz Ovası’na can veren Çaldağı’nda işletilen nikel madeninde bilirkişi keşfi sırasında yaşananlar aktarılıyor.

Keşif gününde "madene hayır" denildi 

2 Haziran günü gerçekleştirilen keşif sırasında halkın ve hukukçularla bilim insanlarının ortak tutumu; Çaldağı'nda uygulanmak istenen madencilik projesinin iptal edilmesi şeklinde oldu. Videoda, çok uzun süren görüşmelerle ilgili bilim çevresinin madene itirazlarının bir bölüm yer alıyor sadece. (2 Haziran 15)

Keşif günü yöre halkı "madene hayır" dedi 

2 Haziran'da Çaldağı'ndaki maden için yapılan bilirkişi keşfi sırasında konuşan yöre halkından bazı kimseler ile civar köyden gelenler de madenle ilgili görüş ve düşüncelerini açıkladılar. Madeni kesinlikle istemediklerini söyleyen yöre halkı, "madenin zarar verdiğini de ifade etti. (2 Haziran 15)

Keşif gününde yöre halkı "madene hayır" diye yürüdü 

Çaldağı'ndaki keşif gününde madeni istemeyen yöre halkı "madene hayır" diye yürüdü. Çaldağı'nda işletilmek istenen nikel madenini istemeyen ve açtıkları bir çok pankartla protesto eden yöre halkı, "2. ÇED oyununu da bozacağız pankartı ile başlattıkları yürüyüş sırasında çeşitli solganlar da attılar - 02 Haziran 2015

Önceki videoları izlemek için tıklayınız

Yorumlar - Yorum Yaz