TURÇEP Manisa'ya araç kaldıracak

TURÇEP Manisa'ya araç kaldıracak

10 Şubat Çarşamba günü yapılacak ÇED duruşması için TURÇEP tarafından Manisa’ya araç kaldırılacağı açıklandı.
Araçlar Çarşamba günü sabah saat 08.30’da eski Öğretmenevi önünden kalkacak.
TURÇEP Dönem Sözcüsü İsmail Alsaç: “Keşif gününde halk olarak sözümüzü söyledik. Şimdi de duruşma gününde duruşumuzu göstereceğiz.”

29 Ocak akşamı Turgutlu Belediye Meclisi salonunda yapılan bilgilendirme paneli

2 Haziran’daki keşif gününden sonra bu kez de 10 Şubat tarihinde Manisa’da yapılacak Çaldağı’ndaki maden işletmesinin ÇED duruşması için Turgutlu’da geri sayım başladı. TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) tarafından Çarşamba günkü duruşma için Manisa’ya araç kaldırılacak.

Turgutlu halkından olduğu kadar yurt genelinde de yoğun tepki gören ve “vahşi madencilik” olarak gösterilen Çaldağı’ndaki maden işletmesinin ÇED raporu hakkında açılan davada karar aşamasına gelindi. Maden şirketi yıllarca “çok bilimsel ve harika” diye savunduğu ÇED raporundan halkın yoğun tepkisi ve kararlı mücadelesi sonrasında vazgeçerek ÇED’te değişiklik yapacağını belirtip yeni bir ÇED süreci başlatmıştı. Ancak bu ÇED raporu da büyük tepkilere yol açtı. Değişen bir şey olmadığı ve vahşi madencilik projesinin yeni bir ambalaja sarılarak kamuoyunun aldatılmaya çalışıldığı iddiasıyla ikinci ÇED de denilen yeni ÇED raporu hakkında 3 ayrı dava birden açılmıştı.

Sivil toplum örgütleri, çevreci kuruluşlar ve siyasi partilerin “yürütmenin durdurulması ve ÇED raporunun iptal edilmesi” talebiyle Manisa İdare Mahkemesi’nde açılan davada ilk olarak mahkeme heyeti tarafından bilirkişi tayin edilerek keşif yapılmasına karar verilmişti. Geçtiğimiz 2 Haziran tarihinde gerçekleştirilen keşif günü sonrası bilirkişilerin raporlarının tamamlayıp mahkemeye teslim etmesinin ardından, mahkeme heyeti dava hakkındaki kararını açıklamak için duruşma tarihini de 10 Şubat Çarşamba günü olarak belirledi. Manisa 2. İdare Mahkemesi’nde görülen ÇED raporu hakkındaki dava avukatların talebi üzerine duruşmalı olarak yapılacak. Bu nedenle duruşmanın taşıdığı anlam dolayısıyla Çarşamba günkü duruşmaya katılmak için TURÇEP tarafından Manisa’ya araç kaldırılacağı açıklandı. 

"Keşifte sözümüzü söyledik, şimdi duruşumuzu da göstereceğiz"

Konuyla ilgili yapılan açıklamada TURÇEP Dönem Sözcüsü İsmail Alsaç şunları söyledi: “Bu duruşma bizler için çok önemli. 2 Haziran’daki keşif gününde Çaldağı’na giderek halk olarak sözümüzü söyledik, madeni istemediğimizi gösterip kapatılmasını istedik. Şimdi de Manisa’daki duruşmada bu konudaki duruşumuzu göstereceğiz.” dedi.  

Keşif günündeki tutumu nedeniyle halka bir kez daha TURÇEP olarak teşekkür ettiklerini belirten Alsaç, “Aynı duyarlılığın 10 Şubat Çarşamba günkü duruşma için de gösterilerek halkın madene karşı verdiği kararla ilgili duruşunu da sergilememiz gerekiyor. Bu nedenle tüm duyarlı yurttaşlarımızın ve sivil toplum örgütlerinin Çarşamba günü yapılacak duruşmaya da katkılarını bekliyoruz. Bu dava hepimizin davası” dedi. 

10 Şubat Çarşamba günü Manisa’da görüşülecek davanın duruşması için TURÇEP tarafından araç tutuldu. Araçlar Çarşamba sabahı saat 08.30’da eski öğretmenevi önünden hareket edecek. 

06 Şubat 2016Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz