Turgutlu madene geçit vermiyor

TURGUTLU MADENE GEÇİT VERMİYOR
 29 Ocak Cuma akşamı TURÇEP tarafından düzenlenen bilgilendirme paneli büyük ilgi gördü. 
 Bir kez daha “Turgutlu’da madene geçit yok” mesajı verilirken, katılımcıların Belediye Meclis Salonuna sığmadıkları dikkat çekti.

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) tarafından 29 Ocak akşamı düzenlenen bilgilendirme paneli büyük ilgi gördü. Sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri yanı sıra halktan da katılım olduğu gözlenen panelde, yoğun katılım dolayısıyla salonda oturacak yer kalmayınca, dışarıdan sandalyeler de taşındı. Bu arada TURÇEP tarafından özellikle davet edildikleri halde maden şirketi temsilcilerinin panele yine gelmeyişleri salondakilerin anlamlı gülüşmelerine de yol açtı. Turgutlu Belediyesi Şehir Meclisi Toplantı Salonunda yapılan panele ayrıca CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, CHP eski milletvekili Hasan Ören de katılırken, katılamayan CHP Meclis Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özer’in de mesajı okundu.

Panel açılış konuşması TURÇEP eş dönem sözcüsü emekli öğretmen Perihan Hasergin tarafından yapıldı. 2. ÇED ile ilgili davanın karar duruşmasının 10 Şubat tarihinde yapılacağını bildiren Hasergin, bu nedenle hem 10 Şubat tarihinin önemi, hem de 2. ÇED raporu ve mahkemeye teslim edilen bilirkişi raporu hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesini amaçladıklarını belirterek, “Turgutlu halkının vahşi madenciliğe karşı yaşam mücadelesinde ne kadar haklı olduğunu bir kez daha bu panelle hukuksal ve bilimsel temelleriyle ortaya koyacağız. Davet ettiğimiz maden şirketi temsilcileri keşke gelip projelerini ve ÇED raporlarını burada anlatsalardı” dedi. (  Madene gönderilen davet mektubunu okumak için tıklayınız.)

Bilirkişilerden biri geçmişte madene danışmanlık yapmış
İlk konuşmacı olarak yer alan davanın avukatlarından ve EGEÇEP Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Berrin Esin Kaya, Turgutlu halkının vahşi madenciliğe karşı birlik ve dayanışmayla topraklarına sahip çıkarak örnek bir mücadele sergilediğini, bu sayede madenin 2. ÇED sürecinin de boşa çıkarılacağını söyledi. Hakkında dava açılan ÇED raporu ve bilirkişilerin mahkemeye sundukları rapor hakkında hukuksal yönleriyle açıklamalarda bulunan Avukat Kaya konuşmasında, dava için atanan bilirkişilerden birinin geçmişte Çaldağı’ndaki maden şirketine danışmanlık yaptığının kendileri tarafından tespit edildiğini ve bu kişinin davadaki bilirkişiliğine itiraz edildiğini de açıkladı.

ÇED raporu sayısız yalanla dolu
ÇED raporu ve bilirkişi raporu hakkında bilimsel değerlendirmelerde bulunan Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, “Ne söylediğimi bilerek ve bir kez daha altını çizerek söylüyorum, bu ÇED raporu sayısız yalan üzerine kurulu. Bilim bu olaya madencilik olarak değil ancak bir facia gözüyle bakıyor.  Dünyada böyle bir madencilik zaten kabul görmüyor” dedi. ÇED raporu hakkında teknik hatalar ve yalanlarla ilgili ayrıntılı ve görsel açıklamalarda bulunan Jeoloji Yüksek Mühendisi Öngür, deprem riskini gösteren haritanın hem MTA tarafından hazırlanmış orijinalini hem de maden şirketince ÇED raporuna sokulan halini göstererek ÇED raporundaki haritada deprem fay hattının nasıl silinerek ortadan kaldırıldığını bir kez daha gözler önüne serdi. “Bu ÇED raporu mühendislik açısından utanç verici. Askıya bile çıkarılamayacak kadar yanlış ve yalanla dolu bu rapora onay vermek ise insan aklının alamayacağı büyüklükte bir yanlış” diyen Öngür, yapılan toprak ve su analizlerinde ortaya çıkan ağır metallerin neden bu maden işletmesinin yarattığı sonuç olarak değil de, sanki doğanın bir kusuruymuş gibi gösterilmeye çalışıldığını da sordu.

Böyle yerde madencilik yapılamaz
Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şube Başkanı Saadet Çağlın da konuşmasında, bilirkişilerin raporunda sülfürik asit fabrikası ile ilgili ayrı bir ÇED raporu gerektiği şeklinde karar aldıklarına dikkat çekerek, “Bilirkişilerin oybirliği ile verdikleri bu karar,  ÇED raporunun yanlış olduğunu ve mutlaka iptal edilmesi gerektiğini gösteriyor. Ancak sorun sadece bu fabrika değil. Böyle verimli tarım bölgesinde sülfürik asite dayalı kimyasal madencilik yapılamaz, yapılmamalı. Bizler kimya mühendisleri olarak siyanür ve sülfürik asitle madencilik yapılmasının karşısındayız ve karşısında olmaya devam edeceğiz. Bu tesis ve böyle bir madencilik burada olamaz” dedi.

Panelde söz alan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de, “Dünyanın başka ülkesinde yapmaya cesaret edemedikleri bir madenciliği burada yapmaya çalışıyorlar. Buna kesinlikle izin vermemeliyiz” şeklinde konuştu. Konuşmasında günlük gazeteden bir haberle ilgili değerlendirmede bulunan Biçer, “Gediz Nehri’nin ıslah planı için toplananların Çaldağı için de aynı duyarlılığı göstermelerini istemek lazım. Çünkü Çaldağı’ndaki bu maden çalışırsa, yarın üzerine konuşacakları Gediz Nehri de, Gediz Vadisi de olmayacak” dedi. 

30 Ocak 2016Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz