Ege Üniversitesi öğrencileri ve Zirve Dağcılık’tan Çaldağı’na çevreci keşif yürüyüşü

EGE Üniversitesi öğrencileri ve Zirve Dağcılık'tan Çaldağı'na çevreci keşif yürüyüşü

Ege Üniversitesi öğrencileri ve Zirve Dağcılık Kulübü, 30 kişilik bir toplulukla Turgutlu’ya gelerek Çaldağı’na çevreci keşif yürüyüşü yaptı. Uygulanmak istenen madencilik projesi ve bölgenin tarımsal önemi hakkında sorular da sorarak incelemelerde bulunan ziyaretçi gurup, yaptıkları keşif sonrası gözlemlerini ise “burada madencilik değil katliam yapılıyor, bu projeye madencilik değil ancak cinayet denir”  sözleri ile açıkladı.

Ege Üniversitesi’nden çevre komisyonu öğrencileri Zirve Dağcılık ile birlikte Çaldağı’na çevreci keşif ve farkındalık gezisi yaptı. TURÇEP Yürütme Kurulu’ndan birkaç üyenin de katılımı ve kendilerine rehberlik etmesi ile gerçekleşen çevreci keşif ziyaretinde, Turgutlu’da uygulanmak istenen vahşi madencilik projesi ile çevre ve insan sağlığı açısından yaratacağı tehlikeler her yönüyle ele alınarak bilgilendirmeler de yapıldı.

Ege Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEV-MER) ve EGE Üniversitesi Çevre Topluluğu (EGEÇET) isimli çevre komisyonu üyeleri ve Genel Başkanı Orhan Kozan’ın öncülüğünde Zirve Dağcılık üyelerinden oluşan 30 kişilik topluluk, Cumartesi günü yaptıkları çevreci gözlem ve inceleme sonrasında, TURÇEP’in ve Turgutlu halkının vahşi madenciliğe karşı verdiği mücadeleye daha etkin ve daha geniş katılım ve katkı sağlanması için kendi çevrelerinde ve üniversite düzeyinde aktif çalışmalar içine girileceğini kaydettiler. 

Burada böyle bir madencilik yapılamaz

TURÇEP yürütme kurulu üyelerinin rehberlik ettiği Çaldağı’ndaki yürüyüş sırasında, ziyaretçi gurup gördükleri ve duydukları karşısında dehşete kapıldıklarını vurgularken, dünyanın en bereketli toprakları üzerinde sülfürik asit yöntemine dayalı ve dünyanın hiçbir ülkesinde kabul edilmeyen bir madencilik anlayışının uygulanmaya çalışılmasının sadece bir “cinayet” anlamına geldiğini vurguladılar. Maden işletme tesisleri ile Turgutlu halkının “cehennem çukuru” adını verdiği bölgede de inceleme ve gözlemde bulunan ziyaretçi topluluk, gördüklerinin asıl yapılacakların sadece 200’de biri olduğunu öğrendiklerinde ise dehşet içinde kaldılar.

Uygulanmak istenen proje ve halkın madene karşı tutumu konusundaki çeşitli sorulara da TURÇEP yürütme kurulu üyeleri tarafından açıklamalarda bulunuldu. Uygulanmak istenen projenin her yönüyle anlatıldığı bilgilendirme sonrasında, Ege Üniversitesi çevre komisyonu üyesi öğrencilerin yaptıkları yorum ise, madencilik adı altında yapılmak istenen bu şeye kesinlikle “madencilik” denilemeyeceği, bunun ancak “cinayet” anlamına geleceği şeklinde oldu. Ziyaretçi gurup, yaptıkları inceleme ve gözlem sonrasında edindikleri izlenimi ise “Çaldağı’nda madencilik değil, katliam var” sözleri ile ifade etti.

Şimdi bu katliama “dur” deme zamanı

Ege Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ÇEV-MER ve EGEÇET  mensupları ile Genel Başkanları Orhan Kozan’ın öncülüğünde Zirve Dağcılık mensupları, TURÇEP’in ve Turgutlu halkının vahşi madenciliğe karşı verdiği mücadeleye daha etkin ve geniş destek sağlanması için kendi çevrelerinde ve üniversite düzeyinde aktif çalışmalar içine gireceklerini ve bu madencilik uygulamasının mutlaka engellemesine çalışacaklarını belirttiler.

24 Ekim 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz