Çaldağı için keşif gününde halk, bilim insanları ve hukukçular “bu madeni istemiyoruz” dedi

Çaldağı için keşif gününde halk, bilim insanları ve hukukçular “Bu madeni istemiyoruz” dedi

2 Haziran’da Çaldağı’ndaki maden için yapılan keşif günü pek çok açıdan anlamlı ve renkli görüntülere de sahne oldu. Yapılacak keşif öncesi maden sahası girişi önünde toplanan sivil toplum örgütleri, meslek odaları, sendika, dernek ve siyasi parti temsilcileri ile köylü yurttaşların katılımından oluşan kalabalık halk topluluğu, Çaldağı’ndaki madeni kesinlikle istemediklerini ve ne pahasına olursa olsun bu madene halk olarak asla izin vermeyeceklerini haykırdılar.

300 kişi dolayında protestocu topluluk

Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, sendika, dernek ve siyasi parti temsilcileri ve bazı milletvekilleri ile milletvekili adaylarının da katılım gösterdiği Çaldağı’ndaki keşif için jandarma tarafından yoğun güvenlik önlemlerinin de alındığı gözlendi. Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi’nin de ayrıca bir pankart açtığı dikkatleri çeken bir başka önemli ayrıntı olarak göze çarptı.

TURÇEP yürütme kurulu ve bileşeni olan sivil toplum örgütleri arasında yer alan bazı meslek odaları, dernek ve sendika ile siyasi partilerden CHP ilçe örgütü, kadın ve gençlik kolları ile CHP Manisa milletvekili Hasan Ören ve Özgür Özer, CHP milletvekili adayı Tur Yıldız Biçer, MHP İlçe Örgütü ve kadın kolları ile Ülkü Ocakları, HDP ilçe örgütü ve Manisa milletvekili adayı Ali Alfatlı ve civar köylerden gelen köylü yurttaşların katılımıyla sayıları 300 dolayında olan kalabalık topluluk, önce maden sahası girişi önünde bir süre bekletildi. Daha sonra keşif heyetinde yer alan bilirkişiler ve hakimin içeriye girmesinden sonra içeriye alınan halk topluluğu, köprüden maden sahasına ellerindeki döviz ve pankartları açarak, madenin kapatılmasını isteyerek çeşitli sloganlar atıp madeni protesto yürüyüşüne geçti.

2. ÇED oyununu da bozacağız
Protestocu kalabalık topluluk, “2. ÇED oyununu da bozacağız” ve Bilim; insanı ve yaşamı korur” yazılı pankartların önde yer aldığı, “Madene hayır, Çaldağı’ndaki maden kapatılsın, 2. ÇED oyununu da bozacağız, Çaldağı madene mezar olacak, Bu daha başlangıç mücadeleye devam, Direne direne kazanacağız, Birleşe birleşe kazanacağız, Her yer Çaldağı her yer direniş” gibi sloganların atıldığı yürüyüş, daha sonra maden sahasına kadar araçlarla devam etti.  Yolun uzun olması ve yapılacak keşfi geciktirmemek için bir noktadan sonra beraberlerinde getirdikleri araçlara binen protestocu kalabalık, bu noktada yürüyüşünü tamamlayıp maden sahasına araçlarla girdi.
 
Bu ÇED raporu yanlış ve maden kapatılmalı
Turgutlu halkı ve TURÇEP lehine madene karşı dava açan çevre örgütleri, meslek odaları ve bilim çevrelerini temsilen Çaldağı’nda yapılan keşfe katılanlar arasında TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Şube Başkanı Saadet Çağlın, Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi Başkanı Müjgan Şenay ile eski başkan İbrahim Demran, Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi temsilcisi Erhan İçöz, Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, Metalürji Mühendisleri Oda temsilcisi Cemalettin Küçük bilirkişiler ve hakime bilimsel açıklamalarla madenin çevre ve insan sağlığı açısından yaratacağı zararlarını, ÇED raporunun yanlış ve eksik olduğunu, bu madencilik projesinin mutlaka iptal edilmesi gerektiğini belirttiler.

Madenin kapatılması ve ÇED raporunun reddedilmesi için açılan davanın avukatları arasında yer alan EGEÇEP avukatlarından Arif Ali Çangı, Berrin Esin Kaya ve Hande Atay ile TMMOB adına Ankara’dan katılan avukat Mehmet Horuş ile Turgutlulu avukat Gürcan Tak da Çaldağı’ndaki ÇED raporunun iptal edilerek maden işletmesinin kapatılması gerektiğini konunun hukuksal boyutları ile ifade ettiler.

Keşif maden işletme tesislerinde sona erdi
Halkı temsilen CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in bazı soruları ile madenin neden kapatılması gerektiğine ilişkin açıklamaları ve eleştirilerini dinleyen hakim, ayrıca daha sonra bazı sivil toplum örgütlerini temsilen konuşan Tariş Başkanı Nuri Pala, Zeynel Yaşar, emekli öğretmen Sadık Pekaçıkgöz ve bazı yurttaşlar ile birkaç köylü vatandaşı daha dinledikten sonra, bu bölümdeki konuşmaları tamamlandığını bildirerek beraberindeki bilirkişiler, davaya bilim ve hukuk çevresi olarak müdahil olan avukatlar, bilim çevresinin temsilcileri ile birlikte ikinci keşif bölgesi olan, halkın "cehennem çukuru" adını verdiği bölüme geçtiler.

Bu bölümde yaklaşık 1 saat süren gözlem ve incelemelerin ardından ayrıca maden şirketinin tesislerine dönerek sürdürülen keşif, burada keşifle ilgili tutanakların da hazırlanıp avukat ve bilirkişilerin keşfin yapıldığı ve tamamlandığına ilişkin imzalarının atılmasıyla saat 14.45 civarında sona erdi.
Birinci video İkinci video Üçüncü video Dördüncü video
03 Haziran 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz