Musacalı ve Çampınar ile köy komisyonu çalışmasını tamamladı

Musacalı ve Çampınar ile birlikte köy komisyonu çalışmasını tamamladı

Çampınar muhtarı: “Bu madenin işi bitmiştir”

Pazar akşamı 4 araçlık bir ekiple Musacalı ve Çampınar köyüne giden köy komisyonu çalışmalarını yine kahvehane sohbetleri ve ev ziyaretleri şeklinde yürüterek köylü yurttaşlara 2 Haziran gününün anlam ve önemi konusunda bilgilendirmede bulundu.

22 Mayıs akşamı Turgutlu Belediye Meclisi salonunda yapılan toplantıdaki divan heyeti

Çaldağı’ndaki madenin tesislerinde yapılacak keşif günü dolayısıyla 2 Haziran tarihi gündem konusu olurken, sivil toplum örgütleri ve TURÇEP’in çalışmaları da çok yönlü olarak devam ediyor. Köy komisyonu Pazar günü gittiği Musacalı ve Çampınar köyleri ile köylere yönelik çalışmalarını tamamladı.

Pazar akşamı 4 araçlık bir ekiple Musacalı ve Çampınar köyüne giden köy komisyonu çalışmalarını yine kahvehane sohbetleri ve ev ziyaretleri şeklinde yürüterek köylü yurttaşlara 2 Haziran gününün anlam ve önemi konusunda bilgilendirmelerde bulundu. İlk olarak akşam saatlerinde Musacalı köyüne 4 araçla giden TURÇEP heyeti, burada köylünün bir kısmının ovada olması dolayısıyla önce kahvehanede bulunan yurttaşlarla sohbet ederek geliş amaçları ve 2 Haziran’da Çaldağı’nda yapılacak keşif gününün anlamı üzerine sohbetlerde bulundu. Ovada bulunanların da dönmesinin ardından bu kez kadın komisyonu mensupları da ev ziyaretlerinde bulunarak el ilanı dağıtıp ev kadınları ile konu hakkında sohbetler yaptılar. Musacalı köyünü ev ev dolaşarak hem el ilanı dağıtan hem de yurttaşlarla sohbet eden kadın komisyonu mensupları, yurttaşların ilgisinden oldukça memnun şekilde görevlerini tamamladı.

Yaptıkları değerlendirmede Musacalı köyünün her zamankinden çok daha farklı ve hissedilir derecede madene karşı olduklarını belirten köy komisyonu, bu olumlu izlenimle köyden ayrılarak saat 21.00 civarında Çampınar köyüne geçti. 

Çampınar köyü muhtarı: “Bu madenin işi bitmiştir”

Çampınar köyünde muhtar Kadir Şakar tarafından karşılanan TURÇEP heyeti, bir süre burada kahvehanede bulunan yurttaşlarla sohbet etti. Sohbet sırasında TURÇEP heyetine müjdeli bir haber vermek istediğini söyleyen Çampınar köyü muhtarı Kadir Şakar, “Aldığım duyumlar ve edindiğim izlenimlere göre diyebilirim ki, bu madenin işi artık bitmiştir. Bu madene izin verenlerin bile bugün maden karşıtı olduklarını görüyorum. Bunda ayrıca seçim havasının da etkisi vardır belki, bunu ancak seçim sonrası daha iyi anlarız. Ama benim gördüğüm odur ki, bu madenin işi artık bitmiştir, artık Çaldağı’nda daha fazla barınamaz” dedi.

Sohbet sonrasında ise kadın komisyonun evleri rahat dolaşabilmeleri için köy muhtarı tarafından köyün gençlerinden bir kişi kendilerine rehberlik etmek üzere görevlendirildi. Ev ziyaretleri yaparak el ilanları dağıtan ve kadınlarla sohbetlerde bulunan kadın komisyonu mensupları, dönüşlerinde ise izlenimlerini paylaşırken, köylünün madene karşı tutumunu madeni gelecekleri için büyük bir tehdit olarak gördükleri şeklinde ifade ettiler.

Saat 22.30 civarında köyden ayrılan TURÇEP heyeti ve köy komisyonu, böylece Çampınar köyü ile köylere yönelik çalışmalarını tamamlamış oldu.

31 Mayıs 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz