Keşif günü için köy çalışmaları İzzettin ve Sinirli köyleri ile devam etti

Keşif günü için köy çalışmaları İzzettin ve Sinirli köyleri ile devam etti

2 Haziran’da maden için yapılacak keşif günü için köylerdeki hazırlıklar İzzettin ve Sinirli  köyü ile devam etti. Sarıbey köylüsü kadınların anlattıkları "esrarengiz TIR" ise hala merak konusu

2 Haziran tarihinde mahkeme tarafından atanan bilirkişilerce yapılacak keşif günü için gerekli çalışmalar TURÇEP tarafından çok yönlü olarak  sürdürülürken, belirlenen komisyonların da köylere yönelik çalışmaları devam ediyor. Köy komisyonunun kadın komisyonu ve ulaşım komisyonu ile birlikte geçtiğimiz akşam İzzettin ve Sinirli köylerine de gittikleri öğrenildi.

Esrarengiz TIR merak konusu

Bu arada 2 Haziran günü için çok yönlü çalışmalar sürdürüldüğünü bildiren TURÇEP yetkilileri, bu çalışmalar sırasında elde edilen bazı bilgilerin de değerlendirildiğini belirtti. Sarıbey köyü ziyareti sırasında evlerinde ziyaret edilen köylü kadınların kadın komisyonuna ilginç bazı bilgiler verdiklerini açıklayan bir TURÇEP yetkilisi, “Maden şirketinin de 2 Haziran’daki keşif günü için kendilerine göre sinsi bir takım çalışmalar içinde olduğunu biliyoruz. Sarıbey köyü ziyaretimiz sırasında bizlere verilen bilgiler arasında gece yarısı madenden gizlice hareket edip nereye ne taşıdığı bilinmeyen esrarengiz TIR’lar merak konusu oldu. Bu konuyu da araştırıp ortaya çıkaracağız” dedi.

Sarıbey köyünde kadınların verdikleri bilgide, daha önce sabaha kadar yanan maden şirketine ait tesislerin ışıklarının son bir haftadır hiç yanmadığı ve geceleri de madenden bir yerlere TIR’ların hareket ettiğinin söylendiğini kaydeden TURÇEP yetkilileri, konuyla ilgili olarak: “Bu konuyu avukatlarımıza da bildirdik. Keşif günü bu nereye ne taşıdıkları bilinmeyen esrarengiz TIR konusunun gündeme getirilmesini isteyebiliriz” dedi. 


Köy komisyonu İzzettin ve Sinirli’de

2 Haziran keşif günü için köylere yönelik hazırlıklara İzzettin ve Sinirli ile devam edildiği bildirildi. Geçtiğimiz akşam 4 araçla birlikte gidilen İzzettin ve Sinirli köylerinde de köy komisyonunun çalışmaları kadınların ev ziyaretleri ve erkeklerin de kahvelerdeki vatandaşlarla 2 Haziran keşif gününün anlam ve önemi hakkındaki sohbetleri şeklinde sürdü.

İzzettin ve Sinirli köylerine yönelik yapılan çalışmalara Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Başkanı Saadet Çağlın da katıldı. TURÇEP heyeti ile birlikte köy çalışmalarına giden Kimya Mühendisi Saadet Çağlın, kadın komisyonu ile birlikte ev ziyaretlerine de katılırken, ayrıca köy kahvehanesinde muhtar Mevlüt Ülgür ve köylü yurttaşlarla da görüştü ve madenin yaratacağı zararlar konusunda bir uzman görüşü ile uyarılarda bulunarak, 2 Haziran’daki keşif gününün kendileri için nasıl bir anlam ve önem taşıdığına da dikkat çekti. 

İzzettin köyünün çocukları kadınlara rehberlik yaptı

İzzettin köyü muhtarı Mevlüt Ülgür’ün de yer aldığı görüşmelerde köy komisyonu kahvelerde vatandaşlarla sohbet ederken, el ilanları da dağıtarak ev ziyaretleri yapan kadın komisyonu mensuplarına da İzzettin köyü çocuklarının rehberlik ettikleri görüldü. Kadın komisyonu çalışmalarını tamamladıktan sonra da, rehber çocuklar kendilerine ısmarlanan gazoz ve neskafe içerek hem keyif ve hem de yorgunluklarını çıkardılar.


Resimde: Kadın komisyonuna rehberlik eden çocuklar gazoz içerek yorgunluk atarken

İzzettin köyünden ayrılan 4 araçlık TURÇEP heyeti, saat 21.30’da Sinirli köyüne geçerek, çalışmalarına aynı şekilde devam etiler. TURÇEP yetkililerinin verdikleri bilgiye göre, 2 Haziran’daki keşif gününe yönelik çalışmalar çok yönlü şekilde sürekli devam edecek.
29 Mayıs 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz