Keşif günü için köy çalışmaları başladı

Keşif günü için köy çalışmaları başladı
2 Haziran’da Çaldağı’ndaki maden için yapılacak keşif günü için Turgutlu halkı “madene hayır” demeye hazırlanırken, köylerde de hazırlıklar Sarıbey köyü ile başladı.
.
22 Mayıs tarihinde Turgutlu Belediye Meclisi toplantı salonunda TURÇEP ve bileşeni olan 50 dolayında sivil toplum örgütü, meslek odası, sendika, dernek ve siyasi parti temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantıda, Çaldağı’nda işletilmek istenen nikel madenciliği konusunda değerlendirmeler yapılmıştı. Toplantıda ayrıca, 2 Haziran tarihinde mahkeme tarafından atanan bilirkişilerce yapılacak keşif günü için de neler yapılması gerektiğine ilişkin bazı kararlar alınmıştı. Toplantıda çıkan karar 2 Haziran günü Turgutlu halkı olarak Çaldağı’na giderek keşif sırasında “bu madeni bizler istemiyoruz ve halk olarak izin vermiyoruz” mesajının verilmesi şeklinde oldu. 2 Haziran için alınan karar doğrultusunda gerekli çalışmaları yürütmek üzere toplantıda bulunanların katılımıyla oluşturulan köy komisyonu, ulaşım komisyonu, kadın komisyonu gibi çeşitli komisyonlar da belirlendi.
Sarıbey köyü madene tümüyle karşı

22 Mayıs’ta Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantı sonrasında da belirlenen komisyonların çalışmaya başlamasıyla birlikte 2 Haziran için hazırlıklar da hız kazandı. Bu çalışmalardan biri de köylere yönelik çalışmalar olarak gündeme geldi. TURÇEP’ten alınan bilgiye göre, köy komisyonu, kadın komisyonu ve ulaşım komisyonu olarak çalışma yapılan ilk köylerden biri Sarıbey köyü oldu.

26 Mayıs akşamı Sarıbey köyüne 2 araçla birlikte giden TURÇEP heyeti köyde büyük bir ilgi ile karşılanırken, 2 Haziran gününün taşıdığı anlam ve önem konusunda köylü vatandaşlara bilgi de verildi. Köy komisyonu içinde yer alanlar kahveleri dolaşıp vatandaşları bilgilendirirken, kadın komisyonunda yer alan bayanlar da aynı anda evleri dolaşarak ev kadınları ile görüşüp el ilanı ve broşürler dağıttılar.


TURÇEP yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Sarıbey köyü kadınından çocuğuna kadar halk olarak madene karşı ve 2 Haziran günü de Çaldağı’nda madeni istemediklerini söyleyecekler. Köy muhtarı Mustafa Demir’in de bulunduğu görüşmeleri sırasında köylü yurttaşların “Bizler madene karşı ne yapılması gerekirse hazırız. Çünkü madenin zararlarının farkındayız ve bu madeni kesinlikle istemiyoruz” tutumu içinde oldukları kaydedildi. 22 Mayıs’ta Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda belirlenen komisyonların diğer köylerde de çalışmalarını sürdürecekleri ve sırada İzzettin ve Sinirli köylerinin bulunduğu öğrenildi. 

27 Mayıs 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz