2 Haziran’daki keşif gününde “Madene hayır” denilecek

2 Haziran’daki keşif gününde halk olarak “Madene hayır” denilecek

TURÇEP ve bileşeni olan sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ile bazı yurttaşların katıldığı Belediye Meclis Salonundaki toplantıda önemli kararlar alınırken, Çaldağı’ndaki madene ne pahasına olursa olsun halk olarak izin verilmeyeceği belirtildi.

22 Mayıs akşamı Turgutlu Belediye Meclisi salonunda yapılan toplantıdaki divan heyeti

TURÇEP ve bileşeni olan 50 civarında sivil toplum örgütleri Çaldağı’ndaki maden işletmesi hakkında mahkeme tarafından belirlenen keşif günü yapılacakları görüşmek üzere Cuma akşamı bir araya gelerek bir toplantı yaptı. 80’in üzerinde kişinin katılımıyla Belediye Meclisi Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda önemli bazı kararlar da alındı.

22 Mayıs Cuma akşamı saat 21.00’de Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya TURÇEP yönetimi, ilçede faaliyet gösteren meslek odaları, sendika, dernek ve çeşitli sivil toplum örgütleri ile siyasi parti temsilcileri de yer aldı. Toplantıda oluşturulan divan heyetinde TURÇEP dönem sözcüsü İsmail Alsaç, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Şube Başkanı Kimya Mühendisi Saadet Çağlın ve TEMA’yı temsilen Muammer Arabulan ile EGEÇEP temsilcisi olarak Metin Sert yer aldı.

2 HAZİRAN’DA HALK OLARAK SÖZÜMÜZÜ SÖYLEYECEĞİZ

Toplantıyı düzenleyen TURÇEP adına açılış konuşmasını yapan TURÇEP dönem sözcüsü İsmail Alsaç, yaptığı konuşmada önce toplantıyı düzenlemelerindeki amaç hakkında bilgi vererek, bugüne kadar Çaldağı’nda uygulanmak istenen vahşi madencilik projesine karşı toplumsal olarak verilen mücadelenin de kısa bir değerlendirmesini yaptı.

TURÇEP dönem sözcüsü Alsaç, ayrıca 2 Haziran’da bilirkişilerce Çaldağı’nda yapılacak keşif gününün taşıdığı anlam üzerine de açıklamalarda bulunarak şöyle dedi: “Bilim bu madenin kesinlikle bir facia yaratacağını söyledi. Hukuk, yargıya taşınan bakanlık kararı için bilirkişi tayin ederek sözünü söyledi. Bizler de 2 Haziran günü Çaldağı’nda keşif sırasında halk olarak sözümüzü söyleyeceğiz, bu madeni istemediğimizi, kapatılmasını istediğimizi belirteceğiz. Yaşadığımız topraklar dünyanın en bereketli toprakları ve 18 milyon ton sülfürik asitin kullanılacağı, üstelik dünyanın hiçbir ülkesinde kabul görmeyen bir madencilik projesinin laboratuarı haline getirilmek isteniyor. Vatan sadece topraktan ibaret değil, bu topraklar üzerinde yaşayan vatandaş denilen bir topluluk da var. Bu nedenle dünyanın bu en bereketli toprakları üzerinde yaşayan “halk” diye bir değerin olduğunu da bu vesileyle göstereceğiz. Her kesimden yurttaşlarımızın bu onurlu mücadelemizde 2 Haziran günü yanımızda olmasını bekliyoruz.”

2 HAZİRAN’DA BİZ DE ÇALDAĞI’NDA OLACAĞIZ

Alsaç’ın ardından söz alan Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Başkanı Saadet Çağlın da kısa bir konuşma yaparak 18 milyon ton sülfürik asitin kullanılacağı Çaldağı’ndaki maden işletmesinin dünyanın en bereketli toprakları üzerinde bir madencilik projesi olarak değil bir tehlike potansiyeli olarak yer aldığını belirterek, bir uzman görüşü ile madenin yaratacağı tehditlere bir kez daha dikkat çekti.

Kimya Mühendisi Saadet Çağlın, “Bizler Kimya Mühendislerini temsilen 2 Haziran’daki keşif sırasında bilirkişilere bu madenin nasıl bir tehdit olduğunu anlatmak için Çaldağı’nda olacağız” dedi ve Turgutlu halkının da bu madeni istemediklerini göstermek için mutlaka 2 Haziran günü Çaldağı’nda olması gerektiğini vurguladı.

Divanda bulunan Metin Sert ve Muammer Arabulan’ın da yaptıkları kısa konuşmaların ardından daha sonra toplantıda hazır bulunan sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar da söz alarak 2 Haziran için neler yapılabileceği ve ne tür hazırlıklar yapılması gerektiği konusunda görüşleri ve önerilerini ifade ettiler.

Toplantı sonrasında 2 Haziran günü yapılacak keşif gününde Turgutlu halkının bilirkişilere madeni istemediklerini, kapatılmasını istediklerini göstermek üzere mutlaka Çaldağı’nda olması gerektiğine karar verildi. Karar sonrasında ise gerekli çalışmalar ve organizasyonun yürütülmesini sağlamak üzere toplantıda bulunanların katılımıyla oluşan köy komisyonu,  mahalle komisyonu, ulaşım komisyonu gibi komisyonlar belirlendikten sonra, toplantı saat 22.30’da sona erdi.

23 Mayıs 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz