TURÇEP siyasi partiler ve milletvekili adayları ile görüşmelere başladı

TURÇEP siyasi parti ve milletvekili adayları ile görüşmelere başladı

“Madene izin verenlere ve destek olanlara oy yok” diyen TURÇEP, siyasi partiler ve milletvekili adayları ile bu anlamda görüşmeler yaparken, bir yandan da 2 Haziran'daki “keşif günü”ne hazırlanıyor.

TURÇEP dönem sözcüleri İsmail Alsaç ve Perihan Hasergin

Ülke gündemi 7 Haziran’daki genel seçimlere endekslenirken, doğa katliamlarına karşı çevre mücadelesi verenler de seçimlerle ilgili tutumlarını ortaya koymaya başladı. Turgutlu’da uygulanmak istenen vahşi madencilik projesine karşı yıllardır çevre mücadelesi yürüten TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) da bu doğrultuda siyasi partiler ve milletvekili adayları ile görüşmeler yapıyor.

İlk olarak AKP Turgutlu İlçe Başkanlığını ziyaret ederek AKP ilçe yönetimi ile görüşme turlarına başlayan TURÇEP, daha sonra Turgutlu Eğitim-Sen’i ziyaretleri sırasında gelen HDP yöneticileri ve Manisa milletvekilleri adayları Ali Alfatlı, Mehmet Tarlabölen, Sibel Genç ve Mejdel Acar ile görüştü. Görüşme turlarını CHP Manisa 1. sıra milletvekili adayı Özgür Özel ile CHP ilçe merkezinde yaptığı görüşme ile sürdüren TURÇEP, son olarak MHP ilçe yönetimi ve 2. sıra milletvekili adayı Zeynel Balkız ile de bir görüşme yaptı.

Siyasi parti ve adayları ile görüşmelerinde Turgutlu Çaldağı’nda işletilmek istenen nikel madeninin çevre ve insan sağlığı açısından yaratacağı tehlikeler hakkında bilgi veren TURÇEP, ayrıca milletvekili adaylarına da madenin yaratacağı çevre felaketine ilişkin bilim adamlarının raporlarından oluşan dosyalardan verdi. Görüşmeler sırasında seçimlere ilişkin tutumunu da açıklayan TURÇEP, bu tutumunu “doğa katliamcılarına, madene destek olanlara, izin verenlere oy yok” sözleri ile ifade ediyor.

MADENE İZİN VERENLERE OY YOK!

Konuyla ilgili açıklama yapan TURÇEP Dönem sözcüsü İsmail Alsaç, 7 Haziran seçimlerinin çok yönlü anlamı ve önemi olduğunu vurgularken, “Yıllardır çevre felaketine karşı topraklarına sahip çıkma ve insanca yaşam hakkı için mücadele verenlerin böylesi anlam taşıyan seçimler karşısında seyirci gibi davranması beklenemez. Yaşadığımız topraklar dünyanın en bereketli toprakları ve 18 milyon ton sülfürik asitin kullanılacağı, üstelik dünyanın hiçbir ülkesinde kabul görmeyen bir madencilik projesinin laboratuarı haline getirilmek isteniyor. Bu nedenle seçimlerdeki tavrımızı “bu madene destek olanlara, izin verenlere oy yok” sloganıyla ifade edeceğiz. Bu konuda her türlü imkanı değerlendirecek şekilde kampanyalar da yapacağız” dedi.

SÖZÜMÜZÜ İLK ÖNCE 2 HAZİRAN'DA SÖYLEYECEĞİZ

Çaldağı’ndaki madencilik projesine karşı mücadelelerini hukuksal olarak da sürdürdüklerini kaydeden TURÇEP Sözcüsü Alsaç, Bakanlığın 2. ÇED raporunu onaylama kararını yargıya taşıdıklarını hatırlatarak, mahkemenin konu hakkında bilirkişi tayin edilmesine karar verdiğini bildirdi. Bilirkişi keşif tarihi konusunda mahkeme tarafından 2 Haziran tarihinin belirlendiğini de açıklayan Alsaç, şunları söyledi: “Bu nedenle madene karşı sözümüzü ilk olarak 2 Haziran'da söyleyeceğiz. Bilim bu madenciliğin facia yaratacağını söyledi. Bizler de 2 Haziran günü Çaldağı’da keşif sırasında halk olarak sözümüzü söyleyeceğiz, bu madeni istemediğimizi, kapatılmasını istediğimizi belirteceğiz. Dünyanın en bereketli toprakları üzerinde yaşayan “halk” diye bir değerin olduğunu da bu vesileyle göstereceğiz. Bu nedenle her kesimden yurttaşlarımızın bu onurlu mücadelemizde 2 Haziran günü yanımızda olmasını bekliyoruz.”

TURÇEP’in HDP adayı Sibel Genç ve Mejdel Acar ile ile yaptığı görüşme
Eğitim-Sen’de HDP’nin Manisa’dan 4 milletvekili adayı ile görüşme
CHP adayı Özgür Özel ile CHP ilçe merkezinde yapılan görüşme
TURÇEP dönem sözcüsü İsmail Alsaç, MHP adayı Zeynel Balkız ve ilçe yöneticileri ile
MHP adayı Zeynel Balkız ile Türk Eğitim-Sen’de yapılan görüşme
06 Mayıs 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz