Sarıbey köyünde “tarımın geleceği” konulu bilgilendirme

Sarıbey köyünde “tarımın geleceği” konulu bilgilendirme

TURÇEP ile Turgutlu Doğa Kültür ve Yaşam Derneği tarafından düzenlenen “tarım” konulu bilgilendirme toplantısında dağıtılan yerel tohumlar da köylüler tarafından kapışıldı.

TURGUTLU’nun Sarıbey köyünde 23 Mart Pazartesi akşamı “tarımın geleceği” konulu bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) ve Turgutlu Doğa Kültür ve Yaşam Derneği’nin katkıları ile yapılan bilgilendirme toplantısında Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Füsun Tezcan ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü'nden Prof. Dr. Tayfun Özkaya ile İzmir Yerel Tohum Derneği'nden Teoman Açıkbaş tarafından daha ekonomik ve bilinçli tarım yapılabilmesi konusunda çeşitli yönleri ile tarımsal ve zirai bilgiler verildi. Bilgilendirme toplantısı sonrasında ise İzmir Yerel Tohum Derneği tarafından dağıtılan yerel tohumlar da köylüler tarafından kapışıldı.

200 haneyi aşkın nüfusu olan, geçimi tamamen tarım ve hayvancılığa dayanan Sarıbey köyünde yapılan bilgilendirme toplantısına halkın ilgisi de büyüktü. Muhtar Mustafa Demir’in de izlediği “tarım” konulu bilgilendirmede; tarımın sorunları, bilinçli ve ekolojik üretim, topluluk destekli tarım, direkt üreticiden tüketiciye satış, yerel kalkınmanın sağlanması için dayanışma ve mücadele, endüstriyel tarımdan kurtulma yönündeki çalışmalar, kooperatifçilik ve yerel tohumlar gibi konularda bilgiler verildi.

Panelde sunum yapan Prof. Dr. Tayfun Özkaya ile Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Füsun Tezcan bilinçli ve ekolojik tarım konusunda kendi yazdıkları bazı kitapları da köy muhtarı ve bazı köylülere dağıtırken, İzmir Yerel Tohum Derneği tarafından dağıtılan yerel tohumlar da toplantıya izlemek için gelen köylüler tarafından kapışıldı.

24 Mart 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz