TURÇEP panele davet için protokol ziyaretlerine de başladı

TURÇEP panel için protokol ziyaretlerine başladı
Yeni yürütme kurulu ve dönem sözcüleri ile çeşitlisivil toplum örgütleri ve bileşenlerine yönelik nezaket ziyaretlerini sürdüren TURÇEP, bir yandan da 5 Mart’ta düzenlediği panel için protokol ziyaretleri de gerçekleştiriyor.

Hafta içinde yaptığı Küçük Sanayi Sitesi ile Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretlerinde Çaldağı’ndaki maden işletmesinin 2. ÇED raporu ve yaratacağı olası tehlikeler ile ilgili görüşmeler de yapan TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), görüşme turlarına Ticaret Borsası ile devam etti. 

Eş dönem sözcüsü Perihan Hasergin nezaretinde yürütme kurulundan bazı üyelerle birlikte Turgutlu Ticaret Borsası yönetim kurulu başkanı Yılmaz Orcan’a nezaket ziyaretinde bulunan TURÇEP, maden işletmesinin 2. ÇED raporu ve yaratacağı olası tehlikeler ile ilgili bir süre sohbet edip görüşlerini de paylaştı. Sohbet sırasında Manisa ovasının tarımsal değeri konusundaki görüşlerini ifade eden Yılmaz Orcan, yöremizde toprağın üstünün altından çok daha değerli olduğunu ifade etti. Borsa başkanı Orcan’ı 5 Mart tarihinde yapılacak bilgilendirme paneline davet eden TURÇEP, ayrıca madenin 2. ÇED raporu hakkında bilim insanları tarafından yapılan değerlendirme ve eleştiri raporlarından derlenerek hazırlamış oldukları bir dosyayı da kendisine takdim etti.

TURÇEP’TEN PROTOKOL ZİYARETLERİ

Bu arada nezaket ziyaretleri dışında 5 Mart’taki panel hazırlıklarını da sürdüren TURÇEP, protokol ziyaretlerinde de bulunuyor. Bu amaçla ilk olarak Belediye Başkanı Turgay Şirin ile görüşen TURÇEP heyeti, kendisini 5 Mart’taki panele davet ederek, 2. ÇED raporu üzerine bilim adamlarının eleştiri raporlarından oluşan dosyayı da takdim ederek, madene karşı verilen çevre mücadelesi için de destek istedi. Belediye olarak çevresel duyarlılığa ve kamu çıkarına değer verdiklerini kaydeden Belediye Başkanı Turgay Şirin, hem mensubu olduğu partinin hem de kendisinin bu anlayış çerçevesinde maden konusunda bir tutum sergilediklerine değinerek, “Her zaman sivil toplum örgütlerinin sesine kulak veren bir belediye olacağız” dedi.

Belediye Başkanı Şirin’in ardından İlçe Kaymakamı Nazmi Günlü’yü da makamında ziyaret eden TURÇEP, 2. ÇED raporu üzerine bilim adamlarının eleştiri raporlarından oluşan dosyayı da takdim ederek Kaymakam Günlü’yü de 5 Mart’taki panele davet etti. Çaldağı’ndaki maden işletmesine neden karşı çıktıkları ve madenin yaratacağı tehlikeler konusunda Kaymakam Günlü’ye genel çerçevede bilgiler de veren TURÇEP heyeti, verdikleri çevreci mücadelenin bir sağduyu refleksi olarak gelişen meşru bir mücadele olduğunu ifade etti. TURÇEP heyetinin ziyaretinden memnuniyetini dile getiren Kaymakam Günlü, kamusal denetimde sivil toplumun da artık rol üstlenmeye başladığına değinerek, eş dönem sözcüsü Perihan Hasergin’e görevinde başarılar diledi.

Aynı gün ayrıca İlçe Emniyet Müdürlüğünü de ziyaret eden TURÇEP heyeti, 2. ÇED raporu üzerine bilim adamlarının eleştiri raporlarından oluşan dosyayı ayrıca emniyet müdürüne takdim etti ve 5 Mart’taki panele de davet ederek protokol ziyaretlerini tamamladı.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARI DA DAVET EDİLDİ
Bu arada TURÇEP tarafından yapılan açıklamada, geçmiş dönemde Turgutlu’da belediye başkanlığı yapan bazı isimlerin de panele özellikle davet edildiği bildirildi. Edinilen bilgilere göre Turgutlu eski belediye başkanlarından Tüzel Gökyayla, İsmail Kırdar, Yasin Hoşbilgin ve Yunus Erkan panele davet edilen isimler arasında yer alıyor.
03 Mart 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz