İzzettin köyü: Bu madeni istemiyoruz

İzzettin köyü: Bu madeni istemiyoruz
Köy çalışmalarını sürdüren TURÇEP, İzzettin köyündeki yurttaşlarla görüşerek madene karşı  görüşlerini paylaştı

Ocak ayı başında yürütme kurulu ve dönem sözcülerini yenileyen Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) yenilenen ekibiyle birlikte faaliyetlerine de yoğun bir tempo içinde devam ediyor. Pazartesi günü Küçük Sanayi Sitesi yönetim kurulu başkanı Hasan Yaman ve TUTSO yönetim kurulu başkanı Faruk Aydın’ı makamında 9 kişilik bir ekiple ziyaret eden TURÇEP, Salı akşamı da bir başka ekiple İzzettin köyüne ziyarette bulundu.

Salı akşamı 4 kişilik bir ekiple İzzettin köyüne giden TURÇEP heyeti, burada köylü vatandaşlar ve köy muhtarı Mevlüt Ülgür ile TURÇEP’in faaliyetleri ve Çaldağı’ndaki maden işletmesi ve yaratacağı olası çevresel tehlikeler konusunda bir süre sohbet ettiler. Sohbet sırasında köyün madene karşı tutumunu “Bizim köyde maden yanlısı kimseyi bulamasınız, çünkü köyümüz bu konuda bilinçli ve madenin vereceği zararın Manisa ovasını yok edecek kadar büyük olduğunun farkındayız” sözleri ile açıklayan İzzettin köyü muhtarı Mevlüt Ülgür, sözlerine şöyle devam etti: “Bizzat ben maden şirketi temsilcilerini defalarca köyümüze davet ettim ve gelin bizi ikna edin, projenizi anlatın dedim. Ama bugüne kadar buna hiçbir zaman yanaşmadılar. Çünkü köyümüzün konunun farkında olduğunu ve kandıramayacaklarını biliyorlar.”

Köy kahvesindeki vatandaşlarla da konuyla ilgili görüşme ve sohbetini sürdüren TURÇEP heyetine köylü vatandaşların cevabı ise madene kesinlikle karşı oldukları ve Çaldağı’ndaki maden işletmesini istemedikleri şeklinde oldu. 2. ÇED raporu hakkında bilim adamları tarafından hazırlanan eleştiri-inceleme raporlarından oluşan bir dosyayı köy muhtarına takdim eden TURÇEP heyeti, ayrıca 5 Mart tarihinde düzenleyecekleri bilgilendirme paneline de davet ettiler.

25 Şubat 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz