TURÇEP’in köy çalışmaları devam ediyor

TURÇEP’in köy çalışmaları devam ediyor
Musacalı köylüleri de Çaldağı'ndaki madeni istemiyor
TURÇEP tarafından geçen hafta içinde başlatılan köy çalışmaları devam ediyor. İlk olarak Sarıbey köyü ile çalışmalarına start veren TURÇEP Köy Komisyonu’nun bu defaki durağı ise en büyük köylerden olan Musacalı köyü oldu.

Madeni istemiyoruz, zararlı olacağını biliyoruz
Musacalı köyü muhtarı İbrahim Acar tarafından karşılanan TURÇEP heyetinin 1 saatlik ziyareti sırasında TURÇEP Köy Komisyonunu temsilen konuşan Zeynel Yaşar, yurttaşlara Çaldağı’ndaki madenin yaratacağı zararlardan söz ederken, köylü yurttaşların da konu hakkındaki açıklamaları dikkat çekiciydi. Köylerinin bu madene karşı olduğunu ve madeni kesinlikle istemediklerini söyleyen Musacalı köylüleri, madencilerin köylü  vatandaşları yanlarına çekmek için geçmişte ne tür yöntemlere başvurduklarını da anlattılar. “Madenciler her köyde ağzı laf yapan, sözü geçen kimselerin çocuklarını işe alıp böylece köylerde maden yanlısı bir tutum oluşturma çabasında oldular. İlk başlarda bu yüzden her köyde madeni savunan birileri var gibi göründü. Ama zamanla durum anlaşılınca artık madencilerin aş ve iş vaatleri de hiçbir işe yaramaz oldu. Şu anda madeni savunan kimse bulamazsınız. Çünkü madenin vereceği zarar biliniyor ve geçimini toprağa başlamış insanımız toprağının kıymetini de biliyor.”

Musacalı köylüleri: Sizleri her zaman bekliyoruz
Ticaret ve Sanayi Odasını temsilen TURÇEP Yürütme Kurulunda bulunan Zeynel Yaşar, maden dolayısıyla bu yıl üzümde yaşanan zararı bazı örnekler ve fotoğraflarla da göstererek, “görüldüğü gibi 10 numara üzüm sersek artık üzümümüzü sergiden 10 numara değil, 7 numara, 8 numara kaldırabiliyoruz” dedi. Zeynel Yaşar ayrıca önceki hafta Sarıbey köyündeki ziyaretler sırasında köylülerin kendi aralarında madene karşı komisyon oluşturduklarını da anlatarak aynı çalışmayı Musacalı köyünün de yapmalarını beklediklerini kaydetti. Bu amaçla ileriki günlerde tekrar köyü ziyaret edeceklerini belirten TURÇEP heyeti, köylülerden “sizlerin başımızın üzerinde yeri var, her zaman bekleriz” cevabını aldı. 1 saatlik sohbetin ardından köyden ayrılmak üzere hareket eden TURÇEP heyeti yine köy muhtarı tarafından uğurlandı.
.

10 Şubat 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz