Çaldağı sorunu ve vahşi madencilik bir kez daha İzmir’in gündeminde

İzmir Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde “Çaldağı’ndan Yırca’ya, Yırca’dan İzmir Gaziemir’e Bizi Kuşatan Çevresel Sorunlarımız” başlığı altında yapılacak panelde Çaldağı’nda uygulanmak istenen nikel madenciliği ve vahşi madencilik konusu ağırlıklı olarak ele alınacak. Panele Turgutlu’dan da araç kaldırılacak.
Çaldağı ve vahşi madencilik yine İzmir’in gündeminde

Çaldağı sorunu ve vahşi madencilik konusu bir kez daha İzmir’in gündeminde. 8 Ocak Perşembe günü (yarın) İzmir Karşıyaka’da yapılacak “bizi kuşatan çevresel sorunlarımız” konulu panelde tüm Gediz vadisini çevresel felaketle tehdit eden Çaldağı’ndaki nikel madenciliği ve yaratacağı tehditler bir kez daha İzmir’in gündeminde yer alacak. KAROK (Karşıyaka Okur, Kent, Kültür ve Sanat Derneği)'nin organizasyonu ile 8 Ocak 2015 tarihinde İzmir Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek panelde, Çaldağı'ndan Yırca'ya, Yırca'dan İzmir Gaziemir'e kadar etrafımızı kuşatan çevre sorunları ele alınarak “Çevre katliamlarına hayır, insanca yaşama hakkına sahip çık doğa katliamlarına karşı sesini yükselt” denilecek.

Panelde konuşmacı olarak yer alacak isimler ise CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa, E.Ü Ziraat Fakültesi eski öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ile ayrıca Prof. Tayfun Özkaya katılacaklar. “Çaldağı’ndan Yırca’ya, Yırca’dan İzmir Gaziemir’e Bizi Kuşatan Çevresel Sorunlarımız” başlığı ile tanıtımı yapılan panelde, konuşmacılar tarafından, çevresel tehdit yaratan vahşi madencilik, termik santral, nükleer santral, HES, RES ve Gediz Nehri’nin can çekişir halde olması gibi konularla ilgili halen yaşanmakta olan ve çevreci mücadelelerin devam ettiği bölgelerden de örnekler verilirken, etrafımızı kuşatan çevresel tehditlerin Gediz Havzası’nı da yok edecek düzeyde vahim olduğuna dikkat çekilecek. Panelde, Çaldağı’nda uygulanmak istenen nikel madenciliği ve vahşi madencilik konusu da ağırlıklı olarak ele alınacak.

Yarın İzmir Karşıyaka’da Çarşı kültür Merkezi’nde saat 17.00’de yapılacak paneli izlemek isteyenler için Turgutlu’dan da saat 15.30’da panel için araç kaldırılacağı öğrenildi.

07 Ocak 2015Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz