Çaldağı için topyekün mücadele

Çaldağı için hukukçular da topyekün mücadelede
TURÇEP: Bu daha başlangıç

ÇED raporuna bakanlık onayına karşı “yürütmenin durdurulması" talebiyle 25 Kasım’da yapılan başvuru ile yargı süreci başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı açılan davada Avukat Arif Ali Çangı ve ayrıca 8 kişilik avukatlar heyeti de yer alacak. Ayrıca dava açma hazırlıkları yapan TEMA Vakfı yanı sıra bir başka davanın daha CHP tarafından açılması bekleniyor.

Turgutlu Çaldağı’nda nikel maden işletmesi için bakanlığın ÇED raporuna verdiği onay kararına karşılık “yürütmenin durdurulması” talebiyle dava açıldı. 25 Kasım 2014 tarihinde İzmir Nöbetçi İdare Mahkemesi kanalıyla Manisa Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığı’na yapılan başvuruda, ÇED raporuna “olumlu” kararına ilişkin öncelikle “yürütmenin durdurulması”, yargılamanın duruşmalı yapılması ve yargılama sonunda da “kararın iptali” isteniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı açılan davada İzmirli ünlü çevreci avukat Arif Ali Çangı ve ayrıca 8 kişilik avukatlar heyeti de yer alacak.

25 Kasım tarihinde ÇED’e olumlu kararına ilişkin yürütmenin durdurulması talebiyle yargı sürecinin başlatılması için kurumlar adına yapılan başvuruda Ege Çevre ve Kültür Platformu, TMMOB İzmir Ziraat Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Ekoloji Kollektifi Derneği gibi kuruluşlar yer alıyor. Açılan davada Avukat Arif Ali Çangı'dan başka kurumlar adına Avukat Mehmet Horuş, Avukat Emre Baturay Altınok yanı sıra Ekoloji Kollektifi Derneği adına Avukat Cömert Uygar Erdem, Avukat Hatice Hande Atay, Avukat Mahmut Fevzi Özlüer, Avukat Bora Sarıca ve Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu’ndan oluşan hukukçular bulunuyor.

TURÇEP: BU DAHA BAŞLANGIÇ

Konu ile ilgili basına bir açıklama yapan TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), bakanlığın ÇED onayına ilişkin yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle bir başka davanın daha TEMA Vakfı tarafından açılacağını ve hazırlıkların yürütüldüğünü bildirirken, ayrıca CHP tarafından da bir dava daha açılmasının beklendiğini kaydetti.

Çaldağı’ndaki vahşi madenciliğe kesinlikle geçit vermeyeceklerini vurgulayan TURÇEP’in “Bu daha başlangıç” sözleriyle yaptığı açıklamada, “İlk etapta hukuksal olarak başlatılan mücadele, Çaldağı’ndaki nikel maden işletmesi projesi iptal edilinceye kadar Anayasa'nın 56. Maddesinin bizlere verdiği yetkiyle hayatın her alanında kararlılıkla devam ettirilecek. Dünyanın en bereketli topraklarını büyük çevre felaketiyle tehdit eden bu madencilik projesini ne pahasına olursa olsun durduracağız. Yurt ve doğa sevgisi ancak böyle ortaya konulabilir ve ifade edilebilir: Topyekün mücadele ve topyekün savunma. Bu daha başlangıç” ifadeleri yer aldı.

27 Kasım 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz