TURÇEP: Tayfun Talipoğlu'nun özür dilemesini de bekliyoruz

TURÇEP: Tayfun Talipoğlu'nun
özür dilemesini de bekliyoruz

Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), geçmişte yanlışlarını kınadıkları Tayfun Talipoğlu’nun 23 Kasım günü bir derginin etkinliği kapsamında Turgutlu’ya davet edilmesine anlam veremediklerini bildirdi. TURÇEP tarafından konuya ilişkin yapılan basın açıklaması ise şöyle:

"TURÇEP olarak sanatsal ve kültürel etkinliklerin yanındayız ve toplumsal kültürün geliştirilmesine katkı sunacak sanatsal etkinliklere yardımcı olma anlayışına da sahibiz.

Ancak bu tür etkinliklerin organizasyonunda 10 yıla yakın zamandır vahşi madenciliğe karşı onurlu bir yaşam mücadelesi veren Turgutlu halkının hassasiyetlerini rencide etmeyecek konukların davet edilmesine özen gösterilmesi, davet edilecek kişilerin titizlikle seçilmesi, böylece kültür ve sanatın kirlenmesinin önüne geçilmesini de temenni ediyoruz.

Geçmiş yıllarda siyanürlü altın maden işletmeciliğindeki maden şirketinin reklamını yapan ve Uşak Kışladağ ile İzmir Efemçukuru’ndaki siyanürlü altın madenciliğini destekler söylemleri olan Tayfun Talipoğlu’nun bir derginin etkinliği kapsamında konuşma yapmak üzere Turgutlu’ya davet edilmesini hayretle karşıladık. Ayrıca bunun Çaldağı'nda eylem olacağı aynı güne denk getirilmesi de manidardır. Tayfun Talipoğlu’nun geçmişteki davranışı tüm çevreciler ve yaşam savunucularının yüreklerinde hala kanayan derin bir yara olarak iz bırakmıştır. Bu nedenle Tayfun Talipoğlu’nun Turgutlu'da katıldığı etkinlikte şimdi de çevreci söylemlerle kendini savunan açıklamaları inandırıcı olmaktan uzaktır.

Geçmişteki davranışını kınadığımız Tayfun Talipoğlu’ndan TURÇEP olarak beklediğimiz, o dönemde yanlış yaptığını kabul etmesi ve geçmişteki yanlışından dolayı özür dilemesidir. Ayrıca özür dileyebilmek de bir erdemdir. Aksi taktirde Turgutlu’da katıldığı etkinlik sırasında “kendisinin de çevreci olduğu ve Çaldağı’ndaki nikel işletmesine karşı olduğu” şeklindeki sözleri, samimiyeti ve güvenirliği bakımından yetersiz kalacaktır. Çünkü Tayfun Talipoğlu’nun daha önceki yanlışı çevreci güzel bir cümle ile örtülemeyecek kadar büyüktür. Bu nedenle özür dilemedikçe çevreci söylemlerinin çok fazla bir inandırıcılığı olmayacak, samimiyetinden şüphe edilecek, sadece geçmişteki yanlışını örtmek için sığınmaya çalıştığı sözler anlamı taşıyacaktır.

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)

25 Kasım 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz