TURÇEP: Vahşi madenciliğe geçit vermeyeceğiz

TURÇEP: Vahşi madenciliğe geçit vermeyeceğiz
Turgutlu Çaldağı’ndaki nikel madenciliği projesinin 2. ÇED raporunun da onaylanması yurt genelinde kamuoyunun gündeminde yankı uyandırırken, karara yönelik tepkiler de sürüyor. Bakanlığın ÇED raporuna onay vermesi üzerine konuyu değerlendirmek için yürütme kurulunu toplayan TURÇEP, (Turgutlu Çevre Platformu) kararı kınayarak, “Turgutlu halkı ikinci kez hayal kırıklığına uğradı” açıklamasında bulundu. TURÇEP yürütme kurulu imzasıyla açıklanan basın bildirisi ise şöyle:

Turgutlu halkı bir kez daha hayal kırıklığına uğradı

İkinci ÇED Raporunun da onaylanması ile Turgutlu halkı ikinci kez hayal kırıklığına uğramıştır. Yaklaşık 10 yıldır vahşi madenciliğe karşı yaşam mücadelesi veren Turgutlu halkı, Çaldağı’ndaki bu madene karşı olduğu ve istemediğini her yönüyle ifade etmiş ve onurlu bir mücadele örneği vermiştir. Hemen tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, sendikalar, benzer kuruluşlar ve halkımız genelde sergilediği tutumuyla her fırsatta madene karşı olduğunu göstermiştir.

Dünyada ilk kez uygulanmak istenen bu madencilik projesi için Çaldağı’nı “projenin amiral gemisi” ilan eden İngilizleri topraklarından kovan halkımız, projeyi bir Türk firma olarak devam ettirmek üzere şirketi ve tesisleri devralan yeni şirkete karşı da aynı tutumunu sürdürmüştür. Bunun sonucunda ise 8 yıldır çok bilimsel ve güzel diye kutsal bir belge gibi savundukları ÇED raporundan vazgeçmek zorunda kalan maden şirketi, kamuoyunu aldatabilmek için şanslarını bir kez daha denemek üzere yeni bir ÇED süreci başlattı. Bunun anlamı ise şudur; Amiral gemisi batmış, içindekiler bir filika ile kendilerini kurtarmaya çalışırken, hükümetten de kendilerine can simidi atmalarını istemiştir. Bakanlığın 2. ÇED raporunu onaylaması ile de kendilerine can simidi verildiği görülüyor. Dolayısıyla Turgutlu halkı yıllardır kendi seslerine kulak verilmesini beklerken, bakanlığın bu kararıyla bir kez daha büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştır.

Asla kabul etmiyoruz, kararı yargıya taşıyacağız

Çeşitli sivil toplum örgütleri ve halktan kişiler olarak ÇED raporunun onaylanmaması için başta bakanlık olmak üzere ilgili yerlere yüzlerce dilekçe yazılmışken, bu konuda kampanya bile başlatılmışken Çaldağı’ndaki vahşi madencilik projesine ikinci defa onay verilmesini kınıyoruz. ÇED değişikliği diye yaptıkları şey, sadece mevcut ÇED üzerine bazı rötuşlar yapıp, vahşi madenciliği yeni bir ambalaja sarmak, böylece yalanlarının ve oyunlarının süresini uzatmaktır. Üstelik yeni ÇED süreci ile ilgili sorduğumuz onlarca soruya maden şirketi tarafından cevaplandırılacağı söylendiği halde hala bir tek cevap bile verilmemiştir.

Baştan sona yanlışlarla dolu, fay hattını bile ortadan kaldıran bir ÇED raporunun üstelik halka rağmen onaylanması asla kabul edilemez. En kısa zamanda gerekli hazırlıkları tamamlayıp konuyu yargıya taşıyacağız. Bu konuda TEMA Vakfı, EGEÇEP, Manisa Çevre ve Yaşam Platformu, İzmir Çevre Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Ege Bölge Başkanlığı, Jeoloji Mühendisleri İzmir Odası Başkanlığı, Maden Mühendisleri İzmir Oda Başkanlığı, Orman Mühendisleri İzmir Oda Başkanlığı  ile Ziraat Mühendisleri Manisa Oda Başkanlığı da gerekli çalışmalar içinde yer alacaklar. Ayrıca siyasi partiler de TBMM nezdinde çalışmalarını sürdürecekler. Vahşi madenciliğe karşı mücadelemizi ve insanca yaşam hakkımızı hukuksal olarak da savunacağız.

Vahşi madenciliğe asla geçit vermeyeceğiz

Çaldağı’nda işletilmek istenen bu madenin zararları ve tehlikesi yıllardır dile getirilmektedir. Turgutlu halkı yıllardır vahşi madenciliğe karşı bir yaşam mücadelesi veriyor. Böyle bir madencilik dünyada uygulanmıyor. Madenin yaratacağı ekolojik tahribatın tüm Gediz vadisini yok edecek kadar ciddi bir tehdit içerdiği onlarca bilimsel raporla açıklanmıştır. Bilimin ve halkın sesine kulak tıkayan, halkın talebini görmezden gelip sadece sermayenin çıkarını koruyan anlayışı kınıyor, ÇED raporunun onay kararını da tanımıyoruz.

Yaşadıkları toprakların dünyanın en bereketli toprakları olduğunun bilincinde olan Turgutlu halkı, madenin yaratacağı tehlikenin de ne olduğunun farkındadır. Bu nedenle önce İngilizleri kovarak, sonra kutsal bir belge imiş gibi gösterilmek istenen ilk ÇED raporunu paçavraya çevirerek tarihin çöplüğüne atan Turgutlu halkı, Çaldağı’ndaki madencilik projesi iptal edilinceye kadar mücadelesini aynı kararlılıkla sürdürecektir.

Bu idam fermanını yırtıp atacağız

Vahşi madencilik projesine ikinci kez onay verilmesi Gediz vadisinin idam fermanı demektir. Bu idam fermanını yırtıp atacağız.
Çünkü haklıyız ve insanca yaşam hakkımızı savunacağız. Tek bir ağacın bile katledilmesine göz yummayacağız. Topraklarımızda sülfürik asite izin vermeyeceğiz. Mücadelemizi her alanda sürdürecek ve ne pahasına olursa olsun topraklarımıza sahip çıkarak, vahşi madenciliğe asla geçit vermeyeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımızla

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) Yürütme Kurulu
16 Kasım 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz