Çevreciler Manisa genelinde güçlerini birleştiriyor


Çevreciler Manisa genelinde güçlerini birleştirme kararı aldı
Manisa Çevre Platformu kuruluyor

Geçtiğimiz Ağustos ayında Salihli’de bir araya gelerek Manisa Çevre Gönüllüleri adıyla bir oluşum gerçekleştiren Manisa’nın çeşitli ilçelerindeki çevreciler, Eylül ayında Alaşehir’de yaptıkları ikinci toplantının ardından, üçüncü toplantılarını da Manisa ilinde gerçekleştirecek. Güçlerini Manisa genelinde birleştirme kararı alan çevrecilerin 9 Kasım Pazar günü Manisa’da yapacakları toplantıda oluşumlarını üst aşamaya taşıyarak Manisa Çevre Platformu’na dönüştürmesi bekleniyor.

Sorunlarımız ortak, mücadelemiz de ortaklaşacak

Alaşehir, Akhisar, Gördes, Salihli, Soma, Turgutlu ilçeleri ile Manisa ilinde çevreci çalışmalar içindeki  örgüt ve sivil toplum kuruluşları, ortak basın açıklamalarında “Günümüzde doğayı da meta gözüyle gören sermaye gruplarının çıkarı için ekolojik yaşam artık rant kapısı haline getirildi. Bunun sonucundaki doğa tahribatları ise, tarım bölgeleri ve ortak yaşam alanları yanı sıra insan yaşamını da tehdit eder boyutlarda. Yaşam alanlarımız ve tarım bölgelerini de hedef alan çevresel tehditlere karşı yörelerinde çevreci mücadele veren kuruluşlar olarak Manisa genelinde zamanla diğer ilçeleri de kapsayacak ortak bir platformla güçlerimizi birleştirme kararı verdik.  Sorunlarımız ortak, mücadelemiz de ortaklaşacak.  Bu adım, dünyanın en bereketli topraklarının ekolojik yıkıma karşı korunması ve ekolojik mücadeleyi bu amaçla toplumsallaştırmaya dönük bir sivil inisiyatif olarak gerçekleşmektedir” denildi.

Çiftçinin mücadelesi ile ekoloji mücadelesi iç içedir

“Gediz vadisi dünyanın 7 tarım cennetinden biri, Manisa ovası da bu vadinin gözbebeği. Gediz Nehri’ni can çekişir hale getiren yanlışlar ve ihmaller zinciri günümüzde ekolojik yaşamın rant kapısı haline dönüştürülmesine kadar varınca, dünyanın en bereketli tarım bölgesinin feda edildiği bir manzara oluşuyor”  şeklindeki açıklamada, şöyle denildi: “Türkiye’nin tarımda gözbebeği Manisa ovası, bazı sermaye gruplarının çıkarı için kimyasal ve vahşi madencilik projelerine, jeotermal, termik santral ve çarpık sanayileşmeye ve bu gibi benzer tehditlerin yaratacağı çevre felaketlerine asla feda edilmeyecek kadar değerli. İzlenen tarım politikasının çiftçinin yoksullaştırılması ve köylünün topraksızlaştırılmasına dönük olması durumu daha vahim hale getiriyor. Dolayısıyla çiftçinin mücadelesi ile ekoloji mücadelesi artık içiçe girmiştir. Çevreci mücadele ile çiftçi ve köylünün mücadelesini bütün olarak gören anlayış içinde hareket edecek, verimli tarım alanlarının yine tarım amaçlı korunmasını talep edeceğiz.”

Yırca köyü yalnız değildir

Yeni bir termik santral için zeytin ağaçlarının kesilmesine karşı bir süredir direnişin sürdüğü Yırca köyü hakkında, “Yırca köyü yalnız değidir” vurgulamasının da yer aldığı ortak açıklamada, “Hem zeytin ağaçlarına, hem yaşam alanlarına, hem de sermayenin vahşi saldırganlığına karşı insan haklarına sahip çıkarak direnen Yırca köyü asla yalnız kalmayacak” ifadeleri yer aldı.

Geniş katılımlı bir toplantı olması bekleniyor

9 Kasım Pazar günü Manisa’da Eczacılar Odası Eğitim Salonu’nda gerçekleşecek toplantıya ADOÇEV, GÖRÇEV, Salihli Çevre ve Toplumsal Dayanışma Derneği, TURÇEP, EGEÇEP, TEMA Vakfı, Manisa Ziraat Mühendisleri Odası, Manisa Akademik Odalar Birliği ve içinde yer alan bazı meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşları, ayrıca Üzüm-Sen, Zeytin-Sen, Çiftçi-Sen, Tütün-Sen ve Eğitim-Sen ile Halkevleri gibi kuruluşlardan başka Dikili, İzmir ve Uşak illerinden de gelenlerle birlikte geniş katılım olması bekleniyor.

13 Kasım’da Manisa’da çevreci panel

Bu arada 13 Kasım Perşembe günü de Manisa’da bir panel yapılacağı öğrenildi. Manisa Eğitim-Sen temsilciliği tarafından Manisa Öğretmenevi’nde düzenlenecek panelde, Turgutlu ve Gördes ilçelerindeki nikel işletmeleri ve vahşi madencilik anlayışının yaratacağı olası çevresel tehditler ile Alaşehir’deki jeotermal enerji, suyun ticarileştirilmesi ve Soma Yırca köyünde termik santral için zeytin ağaçlarının kesilmesi ve buna karşı köylülerin direnişi konu edilecek.

05 Kasım 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz