TURÇEP'ten 7 Eylül Kurtuluş günü mesajı

7 EYLÜL KURTULUŞ GÜNÜ MESAJI

7 EYLÜL günü, her yıl törenler düzenlenerek çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç aynı duygular ve coşku içinde kutladığımız yerel bir bayram günümüz. Adına şenlikler de düzenlenen Turgutlu’nun kurtuluş günü, şüphesiz ki taşıdığı anlam bakımından hepimiz için çok önemli. Kurtuluş günü; tarihte görülmemiş bir işgale karşı bağımsızlık ve özgürlük savaşı veren bir halkın topraklarının işgalden, kendilerinin de esaretten kurtulduğu, işgalcilere hadlerini de bildirerek tarihte görülmemiş bir zaferle onurlu mücadelesini taçlandırdığı gündür.

İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy, “Eğer tarihten ders alınsaydı, tarih tekerrür etmezdi” demiştir. Tarihin tekrar etmemesi için geçmişimizde ders alınacak pek çok örnek vardır.

Tarihsel gerçekler; geçmişteki acıları yaşatan işgalin temelinde devletin acz içine, halkımızın da yoksulluk ve çaresizlik içine düşürüldüğü gerçeğinin yattığını gösteriyor. Ama çarenin kendisinde olduğunu anlayan halkımız, verdiği mücadele ile işgalden ve esaretten kurtulmuştur. Ancak bugün görüyoruz ki, bir kez daha devlet acz içine, halk da yoksulluk içine düşürülmüştür. Hepimizin de vatanı olan Türkiyemiz, bugün yerüstü ve yeraltı zenginliklerimize göz diken yabancı ve yandaş şirketler için çevre talanı da yaratan bir yağmalamaya yol açacak politikanın kurbanı haline getirilecektir. İşte Turgutlu Çaldağı, bunun somut bir örneğidir.

TURGUTLU HALKI YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞI DAHA VERİYOR

İşgal günlerinde zulümden kaçan halkımızı bağrına basarak zulümden ve ölümden kurtaran Çaldağı, şimdi ise bütün Manisa ovası ve Gediz havzasını yok edebilecek bir madencilik projesinin merkezi yapılmak isteniyor. Dünyada hiçbir yerde uygulanmayan bu madencilik projesi ile dünyanın en cennet toprakları 18 milyon ton sülfürik asitten geçirilecek, halkımız da kobay haline getirilecek.

Ancak halkımız tarihte bir kez daha yoksul duruma düşürülse de, bu defa ekonomik-politik bir esaret altına alınmak istense de, birbirine kenetlenerek güç olunabileceğini göstermiştir. Turgutlu halkı, aş ve iş vaatlerine de kanmayıp, eski Çevre Bakanı Veysel Eroğlu “Ne yapayım çok baskı yaptılar, o yüzden izinleri vermek zorunda kaldım” demesine rağmen, Çaldağı’ndaki madencilik projesinin sahibi İngiliz şirketini kovmayı başarmıştır. Şirketin İngiliz sahipleri giderayak hülle yoluyla tesisi ve şirketi bir Türk firmaya devretti. Bu nedenle Turgutlu halkı, madenin kapatılması için şimdi de yerli işbirlikçilere karşı aynı mücadeleyi sürdürmektedir.

Geçmişte yabancı asker çizmesi altında yağmalanmak istenen toprağının şimdi ise bir madencilik projesi tehdidi altına girmesi karşısında, işgal günlerinde kendilerini bağrına basan Çaldağı’na da sahip çıkan Turgutlu halkı, bu anlamda yeni bir kurtuluş savaşı daha vermektedir. Çaldağı’ndaki madenin kapandığı gün de, bu onurlu mücadelenin zaferle taçlandırıldığı gün olacaktır.

Turgutlu Çevre Platformu olarak, bu duygularla 7 Eylül Kurtuluş Günü’müzü kutluyor, örnek birlik ve dayanışma içinde verdiği çevreci mücadele ile topraklarına bugün de sahip çıkan saygıdeğer halkımıza sevgi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)
07 Eylül 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz