Bu toprağın sevdalısıyız, bekçisi de oluruz

Toprağımızın sevdalısıyız, bekçisi de oluruz
Turgutlu Ülkü Ocakları: “Bu madeni istemiyoruz, toprağımızın bekçisi olacağız”
Bileşenleri ile bilgilendirme toplantılarına bayram sonrası yeniden başlayan TURÇEP’in toplantısı bu kez Ülkü Ocakları’nda yapıldı.

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), bileşenlerine yönelik bilgilendirme ve istişare toplantılarına bayram sonrası yeniden başladı. Bu kapsamdaki her toplantısını bir başka bileşeninin mekanında yaparak sürdüren TURÇEP’in toplantısı bu kez de Ülkü Ocakları’nda gerçekleşti. TURÇEP’in bileşenlerinden olan Turgutlu Ülkü Ocakları’nda dün akşam saat 21.30’da yapılan toplantı, 30’u aşkın kişinin katılımı ile büyük bir ilgi altında geçti. TURÇEP Yürütme Kurulu’nun kalabalık bir heyetle ziyaret ettiği, Başkan Mehmet Cantez ve Başkan Yardımcısı Sabri Gürüzümcü’nün de  hazır bulunduğu Ülkü Ocakları’ndaki toplantıda TURÇEP de oldukça büyük ilgiyle ve kalabalık bir topluluk tarafından karşılandı.

Değerlendirme raporu paylaşıldı
Toplantıda, Çaldağı’ndaki maden şirketinin yeni ÇED raporu ve TURÇEP’in yeni dönem çalışma takvimi kapsamında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılırken, ayrıca maden şirketine ve uygulanmak istenen madencilik projesine karşı yürütülen çevreci mücadele sürecine ilişkin hazırlanan "Değerlendirme Raporu" da Ülkü Ocakları yönetim kuruluna sunuldu. Bilgilendirme ve istişare toplantılarının tamamlanmasının ardından daha da kesinleşmiş olacak olması dolayısıyla, bu “Değerlendirme Raporu”nun ileride ayrıca hakla da paylaşılacağı belirtildi.

Toprağımızın sevdalısıyız, bekçisi de oluruz
Toplantıda Ülkü Ocakları adına konuşan Başkan Mehmet Cantez, “Yaşadığımız yörenin dünyanın en bereketli toprakları arasında yer aldığının bilincindeyiz. Dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanamayan böyle bir madenciliğin dünyanın en bereketli topraklarında uygulanmasına asla göz yumulamaz. Bu madene başından beri hep karşı olduk ve TURÇEP’in bileşenlerinden biri olarak bugüne kadar madene karşı verilen çevre mücadelesine de her zaman katkı ve destek verdik. Çünkü bizler bu toprağın sevdalısıyız, korumak için bekçisi de oluruz” açıklamasında bulundu.

Madenin faaliyetine izin verilmeyecek
Bundan sonra tek bir ağacın bile kesilmesine göz yumulmayacağı ve maden şirketinin yeni ÇED raporu onaylansa da, Çaldağı’ndaki madencilik projesinin uygulanması için gerekli her türlü izni almayı başarsalar da, TURÇEP ve yöre halkı olarak izin verilmeyeceği ve madenin kesinlikle çalıştırılmayacağı konusundaki karar da bir kez daha vurgulandı. Ayrıca TURÇEP’in felsefesi ve çizgisine ilişkin değerlendirmeler de ayrıntılı olarak anlatıldı. Yeni ÇED’in onaylanmaması ve madenin kapatılması talebini içeren TURÇEP’in “bir mektup da sen yaz” kampanyasının TEMA Vakfı tarafından da sahip çıkılarak yurt genelinde yayılması çalışmasına başlandığı da açıklanan toplantıda, Ülkü Ocakları’nın da MHP gibi madene karşı verilen çevre mücadelesine bu süreçte daha aktif destek ve katılım sağlayacağı da vurgulandı.

08 Ağustos 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz