Artık tek bir ağaç bile kesilmesine tahammülümüz kalmadı

Artık tek bir fidanın bile katledilmesine tahammülümüz kalmadı!
Bilgilendirme ve istişare toplantıları süren TURÇEP’in son toplantısı Atatürkçü Düşünce Derneği’nde yapıldı
Bileşenlerini yeni çalışma takvimi konusunda bilgilendirme ve istişare toplantılarını sürdüren TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), böylece her toplantısını bir başka bileşeninin mekânında yapmaya da devam ediyor. Son toplantısını yine bileşenlerinden olan Atatürkçü Düşünce Derneği’nde gerçekleştiren TURÇEP’in toplantısında yine önemli bazı değerlendirmeler yapılarak bazı kararlar alındı.  20’nin üzerinde kalabalık bir katılımla gerçekleştirilen TURÇEP toplantısında Çaldağı’ndaki maden şirketinin 2nci ÇED süreci hakkındaki bilgilendirmeler bir kez daha aktarılarak, bu ÇED’in de kesinlikle bilimsel olmadığı, projenin yaratacağı tehlikeleri gözlerden gizlemek için hazırlanmış bir rapor olduğu ve askıya bile çıkarılamayacak kadar eksik ve yanlışlarla dolu olduğu bir kez daha vurgulandı.
TURÇEP, halkın çevre örgütüdür
Toplantının ilk bölümünde TURÇEP’in yeni çalışma takvimi hakkında bilgilendirme ve değerlendirmeler yer aldı. TEMA Vakfı tarafından örgütlenme ve dayanışma anlayışı ile felsefesi açısından TURÇEP’in örnek gösterildiği belirtilirken, toplumun her kesimini temsil etmekte olan sivil toplum örgütleri, dernek, sendika, meslek örgütü ve hemen her siyasi görüşü bünyesinde taşıyan özelliği nedeniyle TURÇEP’in halkı temsil ettiği ve halkın çevre örgütü özelliğinde olduğu vurgulandı. TURÇEP’in bilimi kılavuz edinerek siyasetlerüstü bir kulvarda sürdürdüğü çevreci mücadele, içeriği yaşam alanlarının saldırgan bir anlayışa karşı savunulması anlamında olduğu için tamamen meşru ve hukuksal bir mücadeledir şeklinde tanımlandı.
Tıklayınız:  TURÇEP'in çizgisi ve felsefesi
Tek bir fidanın bile katledilmesine göz yummayacağız
Daha önce MHP ile yapılan toplantıda Çaldağı’ndaki madeni kesinlikle çalıştırmama kararı alındığı hatırlatılarak, ÇED raporunun kesinlikle onaylanamaz olduğu da vurgulandı. Yeni sürecin pek çok yönden değerlendirildiği TURÇEP toplantısında, halkın madene karşı olduğu ve bu madeni kesinlikle istemediği mesajının da alındığını belirten TURÇEP, “Yöremizde toprağın üstünün altından çok daha değerli olduğu açık bir gerçek halindeyken, bu madenin yaratacağı çevresel tehdit de açıkça bilinirken, bu madende ısrar edilmesinin hiçbir anlamı yok. Bu nedenle ÇED raporu onaylansa da, her türlü izni alsalar da, bu madene biz izin vermeyecek ve kesinlikle çalıştırmayacağız. Ayrıca sadece deneme çalışması ve alan genişletme adı altında 300 binin üzerinde ağaç da katledildi. Bundan sonra tek bir fidanın bile katledilmesine tahammül edemeyiz ve göz yummayacağız” açıklamasında bulundu.
Bilgilendirme ve istişare toplantılarını her hafta sürdüren TURÇEP’in her toplantısını bir başka bileşeninde yapma kararı doğrultusunda gelecek toplantısını, Eğitim-İş ve Türk Eğitim-Sen gibi yine bileşenlerinden olan bir diğer öğretmen sendikası Eğitim-Sen’de yapacağı açıklandı.
10 Temmuz 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz