Bu madeni kesinlikle çalıştırmayacağız

BU MADENİ KESİNLİKLE ÇALIŞTIRMAYACAĞIZ

Bilgilendirme ve istişare toplantılarını sürdüren TURÇEP, bu hafta MHP Turgutlu İlçe Örgütü’nde toplandı.

MHP’nin yeni ilçe başkanı Yunus Ogan: “Bu madene hep karşı olduk, karşısında olmaya devam edeceğiz”

Bileşenlerine yönelik bilgilendirme ve istişare toplantılarına devam eden TURÇEP’in bu haftaki toplantısındaki durağı bu kez MHP Turgutlu İlçe Örgütü oldu. Perşembe akşamı MHP ilçe binasında 30’u aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda önemli bazı kararlar da alındı.

Dönem sözcüsü Yıldız Aktaş nezaretinde MHP İlçe Örgütünü ziyaret eden TURÇEP heyeti, burada da MHP tarafından kalabalık bir grup tarafından karşılandı. MHP’nin yeni ilçe başkanı Yunus Ogan, bazı yönetim kurulu üyeleri ile Kadın kolları ve Gençlik kolları mensupları yanı sıra bazı partililer toplantıda hazır bulundu. TURÇEP Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş’ın MHP’nin yeni ilçe başkanı Yunus Ogan ve yeni yönetimini kutlayarak başarılar dilemesi ardından, Çaldağı’ndaki maden şirketinin 2. ÇED süreci ve TURÇEP’in bu döneme ilişkin başlattığı yeni çalışma takvimi hakkında bilgiler de aktarıldı. 

Bu madeni kesinlikle çalıştırmayacağız
Toplantıda 2. ÇED raporunun bilim insanları ve çevreciler tarafından kesinlikle bilimsel olmadığı ve askıya bile çıkartılamayacak kadar eksik ve yanlışlarla dolu olarak görüldüğü bir kez daha vurgulanırken, bilim çevrelerinin bu ÇED raporunun onaylanmasının bir facia olacağı şeklinde görüş birliğinde oldukları belirtildi.

MHP Turgutlu İlçe Başkanı Yunus Ogan, “Yaşadığımız toprakların dünyanın en değerli toprakları olduğunu biliyoruz. Yöremizde toprağın üstü altından çok daha değerli. Böyle bir bölgede bu madenciliğin hiçbir mantığı ve anlamı yok. Hele bu kadar çevre felaketi içeren böyle bir madencilik cinayet anlamına gelir. MHP olarak başından beri bu madenin karşısında olduk, karşı çıkmaya da devam edeceğiz. Halkımız da zaten bu madeni istemediği mesajını vermiştir. Çaldağı’ndaki bu madenin kapatılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Tek bir ağaç kesilmesine bile göz yummayacağız
Bu sürece ilişkin yeni dönem çalışma takvimi hakkında toplantıdakileri bilgilendiren TURÇEP, açıklamasında maden şirketinin ve Çaldağı’ndaki çalışmaların son durumu hakkında da bazı bilgiler verdi. ÇED raporunda maden şirketi tarafından kesilecek ağaç sayısı bakımından 110 bin civarında ağaçtan söz edildiği halde, bugüne kadar hiçbir önemli çalışma yapmadıkları, deneme çalışması ve alan genişletme çalışması adı altında 300 binden fazla ağacın katledildiğini belirten TURÇEP, “Her defasında bir takım tezgâhlarla bu ağaç katliamlarını gerçekleştirdiler. Ancak bundan sonra tek bir ağacın bile kesilmesine tahammül kalmadı, artık bir tek ağacın bile kesilmesine göz yumamayız” açıklamasında bulundu.

30’u aşkın kişinin katıldığı MHP İlçe Binasındaki TURÇEP’in bu kalabalık toplantısında, Çaldağı’ndaki bu madenin kesinlikle çalıştırılmaması kararı alındı. Yeni dönem çalışma takvimi doğrultusunda her hafta bir başka bileşeninde toplanma kararını sürdüren TURÇEP’in gelecek haftaki toplantısı ise Atatürkçü Düşünce Derneği’nde yapılacak.

3 Temmuz 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz