TURÇEP’in bilgilendirme ve istişare toplantıları sürüyor

Bu haftaki toplantı yoğun gündemle Eğitim-İş’te yapıldı

TURÇEP’in bilgilendirme ve istişare toplantıları sürüyor

TURÇEP tarafından bir süre önce başlatılan yeni dönem çalışma takvimi doğrultusundaki bilgilendirme ve istişare toplantıları devam ediyor. Bu sürece ilişkin her hafta bir başka bileşende toplantı yapma şeklinde çalışmalarını sürdüren TURÇEP’in geçtiğimiz Perşembe günkü toplantısı için durağı bu kez de Eğitim-İş Sendikası oldu. 26 Haziran Perşembe akşamı Eğitim-İş öğretmen sendikasında yapılan TURÇEP’in toplantısında, yeni dönem çalışma takvimi ile 2. ÇED sürecine ilişkin bilgilendirmeler yapılırken, ayrıca Çaldağı’ndaki maden işletmesinin kapatılması talebiyle yurt çapında yürütülmek amacıyla 24 Haziran günü başlatılan “bir mektup da sen yaz” kampanyası hakkında bilgiler de aktarıldı.

TURÇEP DE MÜDAHİL OLACAK
Toplantıda ayrıca önemli bazı kararlar da alındı. Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından 18 Haziran’da İzmir’de düzenlenen “Nikel maden işletmesinin 2. ÇED süreci değerlendirmesi” konulu bilgilendirme toplantısı hakkındaki izlenimler bir kez daha paylaşıldı ve  “ÇED raporunun askıya bile çıkartılamayacak kadar eksik ve yanlışlarla dolu” görüldüğü tekrar vurgulandı. Ayrıca bu panelde oda başkanlığı tarafından maden şirketi temsilcilerine “Bu ÇED raporunun doğru ve bilimsel olduğuna inanıyorsanız, gelin bu konuyu yüzyüze tartışalım, bizi ikna edin” şeklinde bir davet ve çağrıda bulunulması üzerinde de durulmuştu.

TURÇEP’in Eğitim-İş’te yaptığı toplantıda, VTG Madencilik şirketi temsilcilerinin bu teklifi kabul etmeleri durumunda TURÇEP’in de bu toplantıya müdahil olarak katılmasına karar verildi. Buna göre, maden şirketi temsilcileri eğer bu çağrıyı kabul ederlerse, TURÇEP de “Çaldağı’ndaki madencilik projesinin ardında yatan nedenler ve saklanan gerçekler nelerdir?”, “madencilik nedir, ne değildir?” ve “Türkiye’de nasıl bir madencilik yapılıyor?” konularında maden şirketi temsilcilerinin karşısında yerini alacak. Maden şirketinin Jeoloji Mühendisi Tahir Öngür tarafından yapılan çağrıyı kabul etmesi ve böyle bir toplantının gerçekleşmesi durumunda TURÇEP de bu toplantıya müdahil olarak katılacak.
28 Haziran 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz