Bir mektup da sen yaz

SİZ DE BİR MEKTUP YAZIN! SİZ DE TURGUTLU'DAKİ MADENE HAYIR DEYİN!
GEDİZ VADİSİ ÇÖL OLMASIN, TURGUTLU SOMA OLMASIN!

Aşağıdaki TURÇEP ve TEMA Vakfı tarafından hazırlanan ÇED’e itiraz dilekçesinden hangisini dilerseniz indirin, hangi itiraz konuları sizin için uygunsa seçin (tümünü, bir kaçını veya aynen olduğu gibi) ve aşağıda verdiğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Manisa İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü FAX numaralarına gönderin. Siz de Turgutlu halkının vahşi madenciliğe karşı yaşam mücadelesine destek olun.

23 Kasım 2013 tarihinde Turgutlu'da yapılan "madene hayır" mitingi

TURGUTLU ilçesi, bugün 130 bini aşkın nüfusu ile "büyük ilçe" statüsüne sahip, Ege Bölgesi'nin en büyük ilçelerinden. Dünyanın en bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olan Turgutlu, bu nedenle tarih boyunca yurdun her yerinden sürekli göç almış, mozaik olarak adeta Türkiye'nin minyatürü gibidir. Bu özelliği nedeniyle Osmanlı Devleti döneminde kazandığı "kasaba" unvanı ile eski adı "Kasaba" olarak bilinen tek yerleşim yeridir. Dünyanın 7 tarım harikasından biri olan Gediz Havzası'nın en bereketli toprakları Manisa Ovası'nda, ülkenin gözbebeği bir tarım cennetinin en önemli yerindedir. Ancak son yıllarda ise 12 km kuzeyindeki Çaldağı'na kurulan nikel maden işletmesi tesisleri nedeniyle vahşi madencilik projesinin merkezi haline gelmekle karşı karşıya kaldı. Dünyanın hiç bir ülkesinde izin verilmeyen bir madencilik projesi, nikel madenciliği adı altında bu toprakları 18 milyon ton sülfürik asitten geçirecek. Bu madenin faaliyete geçmesi durumunda, ülkenin gözbebeği bu cennet topraklar, dünyada ilk kez uygulanmak istenen bir madencilik projesi için 18 milyon ton sülfürik asitin kullanılacağı bir kimyasal laboratuar, halk da böyle bir laboratuarda kobay haline gelecek. Dünyanın en bereketli topraklarında yaşadıklarının bilincindeki yöre halkı ise, tüm Gediz vadisini büyük çevre felaketi ile tehdit eden bu vahşi madenciliğe karşı yıllardır büyük bir yaşam mücadelesi veriyor...

ŞİMDİ DE YENİ ÇED OYUNU
Turgutlu’da uygulanmak istenen bu tür bir madenciliğe dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmiyor. İngiliz European Nickel projesi olan bu madencilik yöntemini Turgutlu’da uygulamak için alınan ve TUBİTAK’tan destek de alınarak “kutsal bir belge” haline dönüştürülmek istenen, ancak bilim insanları ve çevreciler tarafından “çevre ve insanlık düşmanı” olarak tanımlanan ÇED raporu, halkın yıllardır süren yaşam mücadelesi sonucunda paçavraya çevrilerek tarihin çöplüğüne atıldı. Bütün bu süre içinde önce isim değiştiren, tabela değiştiren, sonra kimlik değiştiren, el değiştiren maden şirketinin artık halkın gözünde hiçbir inandırıcılığı ve güvenilir tarafı kalmadı. Şimdi ise halkı kandırabilmek için şansını yeni bir ÇED raporu ile denemek istiyor. “ÇED değişikliği” adı altında yapılan şey ise, mevcut ÇED raporu üzerinde bir takım rötuşlar yapıp, sonra da bu vahşi madencilik projesini yeni bir ambalaja sarmak. Yapılan değişiklikler ise sadece işletmeyi kendileri açısından daha kârlı bir hale getirmek. TURÇEP tarafından kendilerine bu sürece ilişkin sorulan soruların bir tekine bile hala cevap veremediler.

Bu vahşi madencilik uygulamasına karşı yaşam mücadelesini bu dönemde de aynı kararlılıkta sürdüren Turgutlu halkı, ilçedeki tüm sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, dernekler, sendika ve siyasi partilerin bir araya gelmesiyle oluşturdukları çevre örgütleri olan TURÇEP ile birlikte maden şirketinin 2. ÇED oyununu da bozmaya kararlı. Bu nedenle başta TURÇEP, TEMA Vakfı, EGEÇEP ve tüm sivil toplum örgütlerince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Manisa İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na “Bu ÇED raporunun onaylanmaması ve maden işletmesinin kapatılması” talebiyle yüzlerce itiraz dilekçesi ve mektuplar gönderildi.

Siz de bir mektup yazın, siz de Turgutlu'daki madene hayır deyin!
Gediz vadisi çöl olmasın, Turgutlu Soma olmasın!

Aşağıda verdiğimiz TURÇEP ve TEMA Vakfı tarafından hazırlanan ÇED’e itiraz dilekçelerinden hangisini dilerseniz indirin, hangi itiraz konuları sizin için uygunsa seçin (tümünü, bir kaçını veya aynen olduğu gibi), aşağıda verdiğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Manisa İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü FAX numaralarına gönderin. Siz de Turgutlu halkının vahşi madenciliğe karşı verdiği yaşam mücadelesine destek ve katkı sunun.

 
MEKTUP veya İTİRAZ DİLEKÇELERİ İÇİN İNDİRİN:

 TURÇEP’in hazırladığı itiraz dilekçesi            TEMA Vakfı’nın itiraz dilekçesi

 

GÖNDERİLECEK FAX NUMARALARI:
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı -
Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü
Faks no: 0312.207 62 99
Adres: Vekaletler Cad. No:1 Bakanlıklar / Ankara

Manisa İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü -
ÇED ve İzin Şube Müdürlüğü Faks no: 0236.233 17 90

Adres: Uncubozköy mah, Balıkesir karayolu üzeri, Adliye Sarayı yanı, No: 181 Manisa

 

Yeni ÇED sürecine ilişkin okumak için tıklayınız

 Halkımızın mesajını aldık, şimdi biz halka gidiyoruz
 Madencinin hesabı köylüden döndü
 Halkın sağduyusu oyunu bozdu
 Madenin yeni ÇED değişikliği süreci nasıl yorumlanmalı?
 Yeni ÇED ile ilgili maden şirketine sorularımız
 Maden şirketinin yeni ÇED raporu (İndirmek veya okumak için tıklayınız)
 "Madene hayır" mitinginin basın açıklaması
 Şirketin yapacağı tek iyilik Çaldağı’nı terk etmek olacaktır
 Turgutlu Çaldağı’nda rüşvet kokusu
 Bakanlık yalanladı ama TURÇEP yeni sorularla sıkıştırdı
 2. ÇED süreci ve Turgutlu’yu bekleyen tehlikeler paneli
 İzmir Jeoloji Mühendisleri Odası Turgutlu’daki vahşi madenciliği masaya yatırdı
 TURÇEP’in çizgisi ve felsefesi
 TURÇEP’in 5 Haziran Dünya Çevre Günü basın açıklaması
 
Bu madeni kesinlikle çalıştırmayacağız
 Artık tek bir ağaç bile kesilmesine göz yumamayız
 Turgutlu halkı kobay olmayacak

TMMOB Uyardı: Bu madencilik projesi bir facia yaratır
TARİŞ Başkanı: Bu maden Manisa'nın başının belasıdır

24 Haziran 2012TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)

Yorumlar - Yorum Yaz