TURÇEP’in bilgilendirme ve istişare toplantıları sürüyor

TURÇEP’in bilgilendirme ve
istişare toplantıları sürüyor

Bu haftaki toplantı yoğun gündemle
Cumhuriyet Kadınları Derneği’nde yapıldı

TURÇEP tarafından bir süre önce başlatılan yeni dönem çalışma takvimi doğrultusunda bilgilendirme ve istişare toplantıları devam ediyor. Bu sürece ilişkin her hafta bir başka bileşende toplantı yapma şeklinde çalışmalarını sürdüren TURÇEP’in önce MHP Kadın Kolları, ardından da CHP İlçe Örgütü ile devam eden bilgilendirme ve istişare toplantılarının bu kezki durağı da Cumhuriyet Kadınları Derneği oldu. Geçtiğimiz 19 Haziran Perşembe akşamı Cumhuriyet Kadınları Derneği’nde yapılan TURÇEP’in toplantısında, ayrıca 18 Haziran günü İzmir’de Jeoloji Müdendisleri Odası tarafından düzenlenen “Nikel maden işletmesinin 2. ÇED süreci değerlendirmesi” konulu bilgilendirme toplantısı hakkındaki izlenimler de paylaşıldı. 

Madencilik anlayışı ve madencilik yasasının tartışılması için emsal
Turgutlu Çaldağı’ndaki maden işletmesinin hazırlattığı ÇED raporunun İzmirli jeoloji mühendisleri tarafından her yönüyle incelendiği ve sonuç olarak “Jeoloji ve maden jeolojisi bu ÇED çalışmasına iyi gözle bakmıyor ve yaratacağı çevre felaketini önceden görüyor. Jeoloji bilimine göre bu ÇED bir faciadır” mesajının verildiği belirtilirken, ÇED raporunun asla bilimsel bir rapor olarak değerlendirilemeyeceği ve askıya bile çıkarılamayacak kadar eksik ve yanlışlarla dolu olduğu, “kesinlikle onaylanamaz bir rapor” olarak görüldüğü anlatıldı. Turgutlu’daki nikel maden işletmesinin Gediz vadisindeki ekolojik yaşamı tehdit edecek kadar büyük bir tehlike potansiyeli taşıdığı ve bu nedenle vahşi madencilik uygulamalarının ve mevcut madencilik yasasının masaya yatırılarak sorgulanması açısından önemli bir emsal teşkil ettiği şeklinde bir mesaj verildiği toplantıyı izleyenlerce TURÇEP bileşenleri ve yürütme kurulu üyelerine bilgiler aktarıldı.

TURÇEP’in Cumhuriyet Kadınları Derneği’ndeki toplantısının diğer bölümlerinde ise, 2. ÇED süreci ve bu sürece ilişkin başlatılan yeni çalışma takvimi hakkındaki görüşler değerlendirildi.
     19 Haziran 2014Çaldağı   

Yorumlar - Yorum Yaz