Her hafta yeni bir bileşende toplantı

TURÇEP yeni dönem çalışma takvimini belirledi

Her hafta bir başka bileşende toplantı

Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), yeni bir çalışma takvimine start verdi. Bundan sonra her toplantısını bileşeni durumunda olan sivil toplum örgütünün kendi mekanında yapma kararı alan TURÇEP, bu toplantılarla bileşenlerini de yeni çalışma takvimi ve maden şirketinin 2. ÇED sürecine ilişkin bilgilendirmelerde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta içinde MHP Kadın Kolları ile gerçekleşen görüşmenin ardından TURÇEP’in olağan yürütme kurulu toplantısı için bu kezki durağı CHP İlçe Örgütü oldu. Dün saat 21.00’de CHP Turgutlu İlçe Lokalinde İlçe Başkanı Vahit Doğrucu ve bazı parti yöneticilerinin de hazır bulunması ile yürütme kurulu ve bileşenlerinden sivil toplum örgütü temsilcilerinin de yer aldığı kalabalık bir katılımla gerçekleşen TURÇEP’in yürütme kurulu toplantısında,  2. ÇED süreci ve bu süreçle birlikte başlayan döneme ilişkin bilgilendirmeyi de kapsayan değerlendirmelerle birlikte, yeni çalışma takvimi de görüşüldü.

Toplantıda uygulanmak istenen vahşi madenciliğe halkın karşı olduğu, bu madenciliğe kesinlikle geçit verilmeyeceği konuları daha somut olarak ifade edilirken, TURÇEP’in bundan sonraki çalışma takvimi kapsamında her toplantısını bir başka bileşeninin mekanında yapma kararı bir kez daha teyid edildi. Toplantı sonunda alınan karara göre, TURÇEP’in bir sonraki toplantısı yine bir başka bileşeninin mekânında yapılacak. Bu toplantılarla yeni çalışma takvimi kapsamında yeni mücadele sürecine ilişkin eylemlilik takvimini de netleştirecek olan TURÇEP’in bu çalışmalarının bir kısmının daha ileride ayrıca halkla da paylaşılacağı belirtildi.

Turgutlu Çaldağı’nda uygulanmak istenen ve yaşamı tehdit edecek ciddi çevresel tehdit içeren maden işletmesinin engellenmesi amacıyla ilçedeki hemen tüm sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, dernek ve sendikalar ile siyasi partilerin bir araya gelmesi ile kurulan Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP)’in bileşenleri şu kuruluşlardan oluşuyor:

TEMA Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Esnaf Odaları Temsilciliği, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası  (TUTSO) Çevre Komisyonu, Turgutlu Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı, Turgutlu Ziraat Odası, TARİŞ Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Tarım Kredi Kooperatifi, Elektrik Mühendisleri Odası Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Mimarlar Odası, Turgutlu Tabipler Odası, Turgutlu Sulama Birliği, Turgutlu Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, Turgutlu Dağcılık Kulübü (TURDAK), Zirve Dağcılık Kulübü, Turgutlu Sarraflar-Kuyumcular Derneği, Turgutlu Makine Müh. Odası, K. S. S. Kooperatif Başkanlığı, Turgutlu İşçi Dayanışma Derneği, Turgutlu Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi, Turgutlu İnşaat Müh. Odası, Turgutlu Baro Temsilciliği, Turgutlu Avcılar Kulübü, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen, DİSK/Emekli-Sen, DİSK/Birleşik Metal-İş, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Turgutlu Ülkü Ocakları, Turgutlu Bedensel Engelliler Derneği, Uluslararası Bedensel Engelliler Derneği, Alevi Kültür Dernekleri Çepnidere Şubesi, Salihli GEMA Vakfı, GÖRÇEV (Gördes Çevre, Kültür ve Tarih Derneği), TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi, Türk Gençlik Birliği Manisa İl Başkanlığı, Bağımsız Türkiye Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Yeni Parti
      13 Haziran 2014Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz