Turgutlu'da TURÇEP ve STK'lardan "vahşi madencilik" konulu panel

TURÇEP ve STK’lardan “Turgutlu’da vahşi madencilik” konulu panel:
YENİ ÇED VE VAHŞİ MADENCİLİK
TURGUTLU SOMA OLMAYACAK!
Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) ve bileşeni sivil toplum örgütleri tarafından Cumartesi günü “vahşi madencilik” konulu bir panel düzenlenecek. Çaldağı’ndaki nikel işletmesinin ÇED değişikliği ve Turgutlu’yu bekleyen tehlikelerin ele alınacağı panele Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür konuşmacı olarak katılacak. Cumartesi günü Öğretmenevi’nde saat 15.00’de başlayacak panelin VTG Madencilik şirketinin “ÇED değişikliği” adını vererek, vahşi madencilik projesini yeni bir ambalaja sararak halkı kandırma çabasına karşı kamuoyunu bilgilendirme amacıyla düzenlendiğini belirten TURÇEP’in açıklaması şöyle:
VAHŞİ MADENCİLİĞİ YENİ BİR AMBALAJA SARIYORLAR
“İyice köşeye sıkışan maden şirketi şimdi de böyle bir manevrayla sıyrılmaya çalışıyor. Bugüne kadar girmedikleri kılık, söylemedikleri yalan kalmadı. 7 yıldır “çok bilimsel ve güzel” diye savundukları ÇED raporundan vazgeçmek ve değişiklik yapmak zorunda kaldılar. Sadece bu durum bile bizlerin bu madene karşı çıkmakta ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Artık hiçbir güvenirlikleri ve inandırıcılıkları kalmadı. Bu nedenle de halkı kandırabilecek bazı manevralara ihtiyaç duyuyorlar. Son olarak “ÇED tadilatı” adı altında yeni bir ÇED süreci başlatarak “ÇED değişikliği” yapacaklarını belirttiler. Yaptıkları şey ise halkın hafızasını sıfırlayıp, bilgilerini kirletmeye ve böylece vahşi madencilik projesi hakkında kamuoyunu aldatmaya yönelik bir taktik sadece. Çünkü “ÇED değişikliği” adı altında yaptıkları şey, mevcut ÇED raporu üzerinde bir takım rötuşlar yapıp sonra da bu vahşi madencilik projesini yeni bir ambalaja sarmak. Yaptıkları değişiklikler ise sadece işletmeyi kendileri için daha kârlı bir hale getirmek için. İşte bu konuları bir de bilimsel olarak ortaya koyabilmek ve ilk etapta bileşenlerimizi bilgilendirebilmek amacıyla “ÇED değişikliği ve Turgutlu’yu bekleyen tehlikeler” konulu bir panel düzenlemeyi kararlaştırdık.”
TURGUTLU SOMA OLMAYACAK!
Panelle ilgili bastırdıkları davetiyelerde “Turgutlu Soma olmayacak!” vurgulamasına da dikkat çeken TURÇEP, bu ayrıntıyı ise şöyle açıkladı: “Soma’daki vahşetin ardında yatan en büyük neden de vahşi madencilik anlayışıdır. Çünkü temelinde tıpkı Turgutlu Çaldağı’ndaki madencilik projesinde olduğu gibi “en yüksek kârı elde etmek için en düşük yatırımı yapma” anlayışı var. Dünyada hiçbir hükümetin izin vermediği Çaldağı’ndaki gibi bir madencilik yöntemine ilk defa Türkiye’de izin veren zihniyetle Soma’daki maden işletmeleri için verilen araştırma önergesini reddeden, kazadan önce bu maden şirketine övgüler düzen, hiçbir denetleme bile yapmayan ve istedikleri her türlü ruhsatı veren aynı zihniyet ne yazık ki. Bu nedenle Soma’da yaşanan olaya maden kazası demek zor, buna ancak “cinayet” denebilir.
Turgutlu’da uygulanmak istenen vahşi madencilik projesi ise artık kamuoyunda “Gediz vadisi cinayeti” olarak adlandırılıyor. Bütün Gediz havzasını çöle çevirecek bir tehlike potansiyeli taşıyan Turgutlu’daki madencilik projesine bazı bilim adamları “Gediz vadisine bir Çernobil faciası yaşatabilir” gözüyle bakıyor. Başta TURÇEP, EGEÇEP, TEMA Vakfı, GEMA Vakfı olmak üzere, sivil toplum örgütleri ve halk tarafından yüzlerce itiraz dilekçesi verildiği halde, onlarca bilim adamının bilimsel raporlarına rağmen maden şirketinin yeni ÇED raporu yine onaylandı ne yazık ki. Bilimin ve halkın sesine kulaklar tıkanıp sadece maden şirketlerinin çıkarı kollanıyor. Ancak bizler bu vahşi madencilik uygulamasına karşı sonuna kadar mücadeleye kararlıyız. Bu nedenle “Turgutlu Soma olmayacak” diyoruz.”
      20 Mayıs 2014Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz