TURÇEP yeni seçilen Belediye Başkanı Şirin'i ziyaret etti

TURÇEP Belediye Başkanı Şirin’i ziyaret etti

Turgay Şirin: "Hassasiyetimiz doğadan yana olacaktır"

Belediye Başkanı Turgay Şirin’i tebrik ziyaretinde bulunan TURÇEP, ekoloji, çevresel sorunlar ve Çaldağı’ndaki maden işletmesinin yeni ÇED süreci hakkında da görüştü ve madene karşı mücadelelerinde Şirin’den destek istedi

Çaldağı’ndaki vahşi madencilik uygulamasının engellenmesi için Turgutlu’daki sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin bileşiminden oluşan TURÇEP, tebrik ziyaretlerini kabul etmekte olan Belediye Başkanı Turgay Şirin’i tebrik ziyaretinde bulundu. Dün (Salı günü) saat 10.00’da TURÇEP Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş, yürütme kurulu üyeleri ve TURÇEP bileşeni sivil toplum örgütlerinin bazılarının temsilcilerinden oluşan 15 kişilik kalabalık bir heyetle gerçekleşen ziyarette ayrıca Çaldağı’ndaki maden işletmesi konusu da gündeme geldi. Önceden alınmış randevu üzerine gerçekleşen görüşmede TURÇEP Dönem Sözcüsü Aktaş, Belediye Başkanı Şirin’i tebrik ederek beraberindeki heyet adına kendisine bir buket çiçek sunarak ayrıca kendilerini kabul ettiği için Şirin’e teşekkür etti. 15 kişilik heyetin tebriklerini tek tek kabul eden Başkan Şirin, TURÇEP’in verdiği mücadelenin anlamını çok iyi bildiği için kendilerini içtenlikle karşılamak istediğini belirtti.

TURÇEP madene karşı mücadelede Şirin’den destek istedi
Tebriklerden sonra gelişen sohbet bölümünde ise konu çevresel sorunlar ve Çaldağı’ndaki maden işletmesine geldi. Çaldağı’ndaki maden işletmesi ve gelinen aşama hakkında TURÇEP heyetinden bilgi de alan Belediye Başkanı Şirin’e ayrıca incelemesi için TURÇEPtarafından hazırlanan bazı raporlar da sunularak durumun vahametine dikkat çekildi.

 TURÇEPadına açıklama yapan Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş, şunları söyledi: “Başta TURÇEP olmak üzere TEMA Vakfı, EGEÇEP, GEMA Vakfı gibi çevre mücadelesi veren örgütler, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen gibi eğitim sendikaları, meslek örgütleri ve daha pek çok sivil toplum örgütü bu madene karşıdır. Zaten böyle bir madenciliğe dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmediği de artık iyice biliniyor. Halkın gözünde artık inandırıcılığını ve güvenirliğini tamamen kaybetmiş olan maden şirketi, içinde bulundukları bu durumdan bir çıkış noktası aramaya ve halkı kandırabilmek için yeni bir senaryo sahneye sürecek şekilde bir manevra yapmaya çalışıyor. Buldukları formül ise mevcut ÇED raporu üzerinde bazı rötuşlar yapmak ve sonra da ambalaj değiştirerek halka yutturmaya çalışmak. ÇED raporu için yapılan değişiklikleri bilim insanlarından oluşan bilim kurullarına incelettik. Çevre ve halk sağlığına ilişkin hiçbir önlem yok. Yapılan değişikliğin taşıdığı anlam ise sadece işletmeyi kendileri için daha kârlı bir hale getirmek. Bu durum ise doğa tahribatını daha vahim hale getiriyor. Sonuç olarak Çaldağı konusu ciddi bir çevresel felaket tehdidi olmaya devam ediyor. Bizler bu topraklarda böyle bir madenciliğe karşı çıkmaya ve Çaldağı’ndaki maden işletmesi kapatılıncaya kadar mücadele etmeye kararlıyız. Gediz vadisi gibi dünyanın en cennet vadisini bir maden için yok edilmesine göz yummayacağız. Sizden de Belediye Başkanı ve ekibiniz olarak bu mücadelemizde destek bekliyoruz”

Şirin: “Çaldağı’ndaki bu madenciliğe karşıyız”
Çaldağı’ndaki maden işletmesinin çevresel tehdit olarak nasıl bir anlam taşıdığının farkında olduğunu belirten Belediye Başkanı Turgay Şirin de, geçmişten beri hem kendisinin birey olarak hem de partisi olan MHP’nin de örgüt olarak Çaldağı sorunu, yaratacağı çevresel tehdidi konusunda duyarlı davrandıkları, bu konuda her zaman hassasiyet gösterdikleri açıklamasında bulunarak şunları söyledi: “Seçimler öncesinde de görüşmemiz sırasında belirttiğim gibi, bu konudaki hassasiyetimiz aynen sürmektedir. O zaman sadece aday olarak söylemiştim. Ama şimdi Belediye Başkanı olarak konuşuyorum ve sözlerimin arkasındayım. Yaşadığımız toprakların dünyada bir benzeri yok, bunun farkındayız ve kıymetini biliyoruz. Dolayısıyla bu toprakların bir maden uğruna feda edilmesi düşünülemez ve bu konuda kayıtsız kalamayız. Daha önce de belirttiğim gibi TURÇEP’in çalışmalarından ve düşüncelerinden bu konuda yararlanacağımızı düşünüyorum” dedi.

TURÇEP’e ayrıca hazırladıkları çalışma ve raporları kendisi ile paylaştığı için teşekkür eden Şirin, bu raporları titizlikle inceleyeceğini bildirerek, “Belediyecilik anlayışımız şeffaf belediyecilik, makamımız da her zaman kamunun çıkarını koruyan bir tutum içinde olacaktır. Dolayısıyla bu konudaki hassasiyetimiz maden işletilmesinin değil, toplumun ve kamunun yararına çevrenin ve doğanın korunmasından yana olacaktır” sözleriyle vahşi madencilik uygulamasının karşısında duracaklarını vurguladı. Görüşmenin geri kalan bölümü ise ilçenin diğer çevresel sorunları ve Gediz nehrindeki kirliliğin nasıl önlenebileceğine ilişkin görüş alış verişi şeklinde geçti.

      22 Nisan 2014Çaldağı