Vahşi madencilik projesini yeni bir ambalaja saracaklar

“Vahşi madenciliği yeni bir ambalaja saracaklar”

TURÇEP ve STK’lar madene karşı harekete geçti
TURÇEP ve sivil toplum örgütleri tarafından madenin yeni ÇED raporu çalışmasına karşı yüzlerce itiraz dilekçesi hazırlandı. Ayrıca halk tarafından da madenin kapatılması için imza toplanıyor

Bir süredir gündemde olan Çaldağı’ndaki maden işletmesinin ÇED raporunda değişiklik çalışmaları hakkında bir açıklama yapan TURÇEP, bu durumun maden şirketi tarafından kamuoyunu aldatmaya yönelik yeni bir manevra anlamına geldiğini söyleyerek şunları bildirdi:   “Halkımızın tepkileri ve yürütülen çevre mücadelesi karşısında iyice köşeye şıkışan maden şirketi, artık güvenirliğini ve inandırıcılığını tamamen kaybetmiş durumda. 7 yıldır çok iyi ve bilimsel bir rapor diye savundukları, TUBİTAK’tan destek de alıp kutsal bir belge haline getirmeye çalıştıkları ÇED raporunu savunamaz hale geldiler. Çünkü bilime karşı savaşamazlar.

VAHŞİ MADENCİLİK PROJESİNİ YENİ AMBALAJA SARACAKLAR
Kendilerine bir çıkış noktası arıyorlar ve bu nedenle de “ÇED tadilatı” adı altında yeni bir süreç başlatıp ÇED raporunda değişiklik yapacaklarını söyleyerek halkımızı kandıracak yeni bir manevraya yöneldiler. Oysa çevre ve insan sağlığı açısından yapılan hiçbir değişiklik yok. Yapılan şey ise mevcut ÇED raporu üzerinde bazı rötuşlar yapıp, yeni bir ambalaja sararak halkı kandırmaya çalışmak. Yenilik veya değişiklik diye getirilen uygulamalar ise sadece işletmeyi kendileri için daha kârlı bir hale getirmek. Bunun dışında çevre konusu ise maden şirketinin umurunda bile değil.

BU MADENE KESİNLİKLE GEÇİT VERMEYECEĞİZ
Yaşadığımız bölgede toprağın üstü altından çok daha değerlidir. Böyle bir madenciliğe dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmiyor. Bu tip bir madenciliğin dünyanın en verimli toprakları üzerinde uygulanmaya çalışılmasını doğaya ve insan yaşamına karşı saldırgan bir tutum olarak görüyoruz ve bu toprakların sülfürik asitle yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Bunun için de bilimsel ve hukuksal yollar başta olmak üzere her türlü yolla mücadelemiz Çaldağı’ndaki maden işletmesi kapatılana kadar sürecek. Bu topraklarda vahşi madenciliğe asla geçit vermeyecek ve bir çevre felaketi ile yok edilmesine göz yummayacağız”

BAŞTA TEMA VE EGEÇEP İLE TÜM STK’LAR HAREKETE GEÇTİ
TURÇEP tarafından yapılan açıklamada, tüm sivil toplum örgütlerinin ve halkın Çaldağı’ndaki madene karşı olduğunu ve başta TEMA ve EGEÇEP olmak üzere maden şirketinin “ÇED değişikliği” aldatmacası ile yaptıkları yeni manevraya karşı harekete geçildiği bildirildi. TURÇEP tarafından verilen bilgiye göre, ÇED raporuna onay verilmemesi için yüzlerce itiraz dilekçesi hazırlandı.

HALK TARAFINDAN DA MADENE KARŞI İMZA TOPLANIYOR
Bu arada bir başka gelişme de halk tarafından Çaldağı’ndaki maden işletmesinin kapatılması talebiyle imza toplanmaya başlanması oldu. Edinilen bilgiye göre, halk tarafından da madenin kapatılması için imza toplanıyor. İlk olarak Acarlar mahallesinde başlayan imza kampanyasının önümüzdeki günlerde daha da yayılarak büyümesi bekleniyor.

      20 Nisan 2014Çaldağı