TURÇEP maden şirketinin işgalci tutumunu tutanakla şikayet etti

TURÇEP’TEN KAPI İÇİN “TUTANAKLI ŞİKAYET”

TURÇEP Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş:
“Yangınla ilgili şüphelerimiz doğru çıktı”

Maden şirketi tarafından yollarının tekrar kapatılmasından rahatsız olan vatandaşların şikayeti üzerine Çaldağı’na giderek keşif yapan TURÇEP’ten bir heyet, Jandarmaya tutanak hazırlatarak maden şirketinden şikayetçi oldu.

“TEKRAR KAPATILMAYACAK” DENMİŞTİ
Daha önce Çaldağı’ndaki maden şirketi tarafından kamuya ait yolun kapatılmasına çevre köylüler ve halk tarafından yoğun tepkiler vardı. Ancak geçtiğimiz Kasım ayı içinde yolu kapatan kapı bu tepkiler üzerine yine maden şirketi tarafından açılmış, ayrıca çevredeki köylere de kapının tekrar kapatılmayacağı söylenmişti. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan TURÇEP, yaptıkları araştırmalar ve ilçedeki yerel yöneticilerle görüşmelerden çıkan sonucun bu yolun kapatılmasının hiçbir hukuki dayanağı olmadığı ve yasal olmadığını, bu nedenle devlet yetkililerinin de kapının kapatılmasına karşı olduklarını ve göz yumulamayacağını bildirdiklerini ifade etti.

TUTANAK HAZIRLATILIP ŞİKAYET EDİLDİ
Verilen sözlere rağmen, geçtiğimiz hafta içinde yolun maden şirketi tarafından tekrar kapatıldığına ilişkin vatandaşlardan gelen şikayetler ve tepkiler üzerine, dün TURÇEP’ten 5 kişilik bir heyet bölgede keşif amacıyla Çaldağı’na gitti. Kamuya ait yolun tekrar kapatıldığı ve bekçi de konularak giriş çıkışa izin verilmediği, yoldan geçilmesinin engellendiğini gören TURÇEP heyeti de aynı muamele ile karşılaştı. Bölgeye giden araçlarının madene ait 2 araçla hem önden hem de arkadan kıskaca alınması üzerine TURÇEP heyeti de Jandarma’ya haber vererek, durumun zapta geçirilerek tutanak hazırlanmasını istedi. Dün akşam saat 17.00 sularında söz konusu bölgeye gelen Jandarma ekiplerinin konuyla ilgili tutanak hazırlamasının ardından TURÇEP heyeti “halkın yolunun maden tarafından tekrar kapatılarak giriş çıkışların engellendiği”ne ilişkin maden şirketinden şikayetçi oldu.

“YOLUN KAPATILMASI YASAL DEĞİL”
Konuyla ilgili basına açıklama yapan TURÇEP, kamuya ait yolun bu şekilde maden şirketi tarafından kapatılmasının yasal olmadığını, tamamen keyfi bir uygulama olduğunu vurgulayarak, “İlçemizdeki yöneticilerle yaptığımız görüşmelerde de bu durumun hiçbir yasal ve hukuki dayanağı olmadığı kendileri tarafından teyid edilmiş, hatta yolun tekrar kapatılmasına göz yumulamayacağı belirtilmişti” dedi.

ŞAİBELİ YANGINLA GEREKÇE YARATILDI
Basına yapılan açıklamasında geçtiğimiz günlerde Çaldağı’nda meydana gelen küçük yangın olayını tekrar hatırlatan TURÇEP, şu açıklamada bulundu: “Bu yangın olayı hakkındaki şüphelerimizi de yetkililere iletmiş, basın açıklamasıyla da dikkatli olmaları konusunda kamuoyunu uyarmıştık. Maden tarafından ağaç kesimi yapılan bölgede çıkan bu yangındaki sabotajda bütün şüpheler şimdi bir kez daha maden şirketi üzerinde toplanıyor. Çünkü yolun kapatılmasında hiçbir yasal ve hukuki dayanak yokken, böylece kendilerine yolu tekrar kapatabilmek için bahane ve gerekçe yaratmış oluyorlar. Dün yaptığımız keşif sırasında kapının bulunduğu bölgede görev yapan bekçilerle olan görüşmelerimizde de bu şüphemizi doğrulayan bilgileri edindik. Ortada bir senaryo var. Bu nedenle kapının kapatılması konusunda Jandarma’dan bir tutanak tutmasını istedik ve maden şirketinden şikayetçi olduk.”

Tıklayınız:   TURÇEP'in yangınla ilgili açıklaması

“ŞÜPHELERİMİZ DOĞRU ÇIKTI”
Konu hakkında “Yangınla ilgili şüphelerimiz doğru çıktı” açıklamasında bulunan TURÇEP Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş, “Arkadaşlarımızın gerek yangınla ilgili, gerekse kapının kapatılması ile ilgili yaptığı keşifler, şüphelerimizde bizleri haklı çıkarmıştır. Vatandaşlarımız vahşi madenciliğin ne olduğunu bir kez daha böyle bir örnekle de görmüş oluyorlar. Bu cennet toprakların vahşi madenciliğin kurbanı olmasına göz yumamayız. Çaldağı’ndaki maden işletmesi kapatılıncaya kadar konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz ve mücadelemiz sürecektir” dedi.

      17 Mart 2014Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz