TURÇEP ekoloji raporunu DP ile de paylaştı

TURÇEP yerel seçim ekoloji raporunu DP ile de paylaştı.
DP Belediye Başkan Adayı Ümran Ermemiş:
“KİRLİ SİYASET ÇEVREYİ DE KİRLETİR”
Yerel seçimlere yönelik hazırladığı ekoloji raporu doğrultusunda siyasi partiler ve belediye başkan adayları ile görüşmelerine devam eden TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) geçtiğimiz cumartesi günü Demokrat Parti ilçe yöneticileri ve Başkan adayı Ümran Ermemiş ile de görüştü. TURÇEP yönetiminin kalabalık bir heyetle ziyaret ettiği DP ilçe lokalinde gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren görüşmede DP Belediye Başkan Adayı Ümran Ermemiş, DP İlçe Başkanı Hasan Korkmaz, DP İlçe Sekreteri İbrahim Aktaş ile bazı partililer de hazır bulundu.

ÜMRAN ERMEMİŞ: ÇALDAĞI SORUNU BİRİNCİ TEHDİT
Ekolojik yaşam, Turgutlu’nun çevresel sorunları ve yerel seçim konularında yapılan görüşmenin ağırlıklı gündemi ise Çaldağı’nda uygulanmak istenen vahşi madencilik ve yaratacağı çevresel tehditler oldu. TURÇEP tarafından hazırladıkları ekoloji raporunu Turgutlu’daki tek bayan başkan adayı olan DP Belediye Başkan adayı Ümran Ermemiş’e takdim edilirken, ayrıca neden böyle bir rapor hazırlamaya gerek duyulduğu ve nasıl bir yerel yönetim anlayışının oluşması gerektiği konularında görüşlerini de sundular. DP Belediye Başkan Adayı Ümran Ermemiş de, “Toplum artık hem temiz bir siyaset, hem de temiz bir çevre arzusu içinde. Siyasetteki bu kirliliğin çevreyi de kirletmesi ve katletmesi kaçınılmaz. Bu kadar kirlenmiş bir siyasetin temiz hale gelmesi için ancak bir kadın elinin değmesi gerekli. Çevre duyarlılığı için de kadın duyarlılığı gerekiyor” derken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çaldağı konusunun Turgutlu için çevresel tehdit açısından birinci derecede bir tehdit olduğunu çok iyi biliyoruz. Böyle cennet bir bölgede böyle bir madenciliğe izin verilmesi düşünülemez. Biz bu madene karşıyız ve karşısında durmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

H. KORKMAZ: HALKI İŞ VE AŞ VAADİ İLE KANDIRIYORLAR
DP İlçe Başkanı Hasan Korkmaz da, tehlikenin sadece madenin yaratacağı çevresel felaket olarak görülmesinin eksik olacağını vurgularken, şöyle dedi: “Diğer tehlikeler de bugün iktidar tarafından izlenmekte olan politika ile maden şirketi tarafından izlenmekte olan politikalarda. İktidar izlediği tarım politikası ile çiftçiyi yoksulluğa itip tarımdan uzaklaştırırken işsizliği had safhaya çıkarıyor, maden şirketi de yoksul ve muhtaç insanları satın alacak şekilde iş ve aş vaadiyle kandırıyor. Bu da karşımızdaki çevresel felaket tehdidini daha vahim hale getiriyor. Bir tarım cennetinde yaşıyoruz. Bu madenin memleketimize de, halkımıza da hiçbir faydası yok. Sadece 3-5 kişi kar edecek. Bu güzelim toprakların yok edilmesine seyirci kalamayız.”

İ. AKTAŞ: CENNETİN ORTASINDA CEHENNEM OLMAZ
Kendisinin bir çiftçi olduğunu vurgulayan DP İlçe Sekreteri İbrahim Aktaş ise, açıklamasında şöyle dedi: “Yöremiz bir tarım bölgesi. Böyle bir tarım bölgesinin dünyada bir benzeri yok. Çaldağı’nda uygulanacak madencilik yönteminin de dünyada bir benzeri yok. Böyle bir bölgede böyle bir madenciliğin uygulanmasının akıl ve mantıkla ilgisi yok. Bu madene izin verilmesinin nedenlerini ancak başka türlü nedenlerle açıklanması lazım. Biz en başından beri bu madene karşıyız ve her zaman da karşı çıkmaya devam edeceğiz. Cennetin ortasında cehennem tesis edilmek isteniyor. Buna göz yumamayız.”

AKŞAMKİ ETKİNLİĞE DE KATILDILAR
DP Belediye Başkanı Ümran Ermemiş ve DP ilçe yönetimi ayrıca aynı akşam saat 19.00’da TURÇEP’in öncülüğü, ilçedeki sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımı ile düzenlenen “madene karşı çıkmayana oy yok” etkinliğine de katılarak eyleme destek ve katkı verdiler.
       15 Mart 2014Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz