TURÇEP: Çaldağı'ndaki madene karşı çıkmayana oy yok!

TURÇEP yerel seçimdeki tavrını ve belediyecilik anlayışını açıkladı:

ÇALDAĞI’NDAKİ MADENE KARŞI ÇIKMAYANA OY YOK!

     

Yerel seçime yaklaşılırken, Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) da bir süredir siyasi partiler ve başkan adayları ile yaptıkları görüşmelerle ilgili izlenimlerini halkla paylaşmaya başladı. TURÇEP tarafından bir basın açıklaması yapılarak, yerel seçimlerde nasıl bir tutum izleyecekleri de somut olarak belirtildi.

TURÇEP Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş tarafından TURÇEP adına yapılan konu ile ilgili açıklamada, “Rantın değil halkın yanında bir belediyecilik ve madenin yanında değil karşısında duran bir belediye istiyoruz” denilerek, “Çaldağı’ndaki madene karşı çıkmayana oy yok” denildi.

TURÇEP Dönem sözcüsü Yıldız Aktaş tarafından açıklanan TURÇEP’in basın duyurusu şöyle:

MADENİN YANINDA DEĞİL KARŞISINDA DURAN BELEDİYE
Siyasi iktidarların bugüne kadar izledikleri yanlış politikalar çarpık sanayileşme ve aşırı kar hırsıyla çevreye karşı saldırganlığı arttıran çizgiye getirdi. Genelde ve yerelde iktidarların, kamunun değil sadece sermayenin çıkarına hizmet eder anlayışta olması nedeniyle doğadaki ekolojik yaşam artık bir rant kapısı haline dönüşmüş durumda. Bu tutumun bir de vahşi madencilik anlayışını ortaya çıkarması, çevresel tehdidin boyutu ve ciddiyetini son derece arttırdı. Manzaranın bütünü, yaşanacak çevre felaketinin ne kadar vahim olduğunu gösteriyor.

RANTIN DEĞİL HALKIN YANINDA BELEDİYECİLİK
Son yıllarda yöremizde yaşadığımız deneyimler gösterdi ki, çevreci bir toplum olabilmenin bir yolu; yerel yönetimlerin sermayenin değil kamu çıkarından yana, rantın değil halkın yanında bir tutum içinde olmasına bağlıdır. Hepimizin ortak yaşam alanı olan “çevre”nin kamu yararına korunması, kamu hizmeti yapan yerel yönetimlerin en temel görevleri arasında olmalıdır. Yaşanan çevresel sorunlar, yerel yönetimlere çok büyük görev ve sorumluluklar yüklerken, Belediyecilik anlayışının doğadaki yaşamı kollayan bir tavır ve politikaya dayandırılmasını zorunlu kılmaktadır. Turgutlumuz açısından yerel yönetimin gündemine girecek daha özel ve vahim denilecek görev ve sorumluluklar vardır. Bunların en başında gelen ise Çaldağı’ndaki madencilik uygulamasına karşı çıkmaktır.

ÇALDAĞI SORUNU BİRİNCİL TEHLİKE
Çaldağı’ndaki maden işletmesi kapatılmalıdır. Bilim insanlarının ortaya koyduğu raporlar, Çaldağı’ndaki maden işletmesinin Gediz havzasını yok edecek kadar büyük bir tehdit olduğunu gösterirken, yerel yönetim anlayışı bu tehdidin karşısında yer almak olmalıdır. Kamuoyunda artık “Gediz vadisi cinayeti” diye adlandırılan Çaldağı’ndaki madencilik projesi, Türkiye’nin Çernobil’i olacak kadar büyük tehlike potansiyeline sahip. Bu madencilik yöntemine dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmeyişi de yaşanılan tehdidin anlamını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla vahşi madenciliğe karşı 7 yıldır verdiği mücadeleyi Türkiye’de bayraklaştırmış olan Turgutlu’da, kamuoyunun beklentisi bu madene karşı çıkan bir yerel yönetim anlayışı olarak şekillenmiş durumdadır. Yerel seçim sürecinde görüştüğümüz başta siyasi partiler olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri Çaldağı’ndaki maden işletmesinin Turgutlu için “en birinci çevresel tehdit olduğu” konusunda ortak görüşe sahip olmuşlardır. Dolayısıyla Çaldağı’ndaki madene karşı çıkmayan ve bu madeni savunanlara kesinlikle oy vermeyeceğiz.

Demokrasi mücadelesinde tartışılmaz ve değerli yeri olan siyasi partilerin özellikle Turgutlu’da çevre mücadelesi içinde de yer alması, tüm Türkiye’nin gözlediği güzel bir tablo yaratmış, tüm Gediz havzasını tehdit eden bu tehlikeye karşı 7 yıldır omuz omuza verdiğimiz mücadelede TURÇEP’e de bileşeni olma onurunu yaşatmıştır. Vahşi madenciliğe karşı verdiğimiz mücadelede bugün TURÇEP’in bileşeni olarak yer alan siyasi partiler ise şu şekildedir: Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Büyük Birlik Partisi, (BBP) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi (SP), Yeni Parti (YP). Böyle bir oluşum içinde yer almayan ve Çaldağı’ndaki madeni destekleyen tek parti ise iktidar partisi olan AKP’dir. Kamuoyunun bilgilerine sunarız. Saygılarımızla.

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)

        07 Şubat 2014Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz