TURÇEP orman yangınında sabotaj ihtimali konusunda kamuoyunu uyardı

Çaldağı’ndaki orman yangını hakkında TURÇEP’ten halka ve ilçe yöneticilerine yönelik uyarı:

YANGINDA SABOTAJ İHTİMALİ VAR!

19 Şubat tarihinde Çaldağı’ndaki ormanlık alanda meydana gelen ve basında da yer alan orman yangını hakkında TURÇEP uyarı amaçlı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında kamuoyunu dikkatli olması için uyaran TURÇEP, yöneticilerden de olayın çok yönlü incelenmesi talebinde bulundu.

TURÇEP olay yerinde gözlem yaptı
19 Şubatta Çaldağı’ndaki ormanlık alanda meydana gelen orman yangınından 6 dönümlük bir alanın etkilendiğini gözlediklerini belirten TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), geçtiğimiz Pazar günü olayın meydana geldiği bölgeye giderek inceleme yaptıklarını, yöredeki köylüler ve bazı kimselerin de görüşlerini aldıklarını bildirdi. Yaptıkları incelemeler sonucunda olayda sabotaj ihtimalinin bulunduğunu gözlediklerini belirten TURÇEP, “Bu nedenle halkımızı orman yangınları konusunda uyanık ve dikkatli olmaya davet ederken, ilçemiz yöneticilerinden de olayın çok yönlü olarak soruşturulmasını ve sonucun kamuoyuna açıklanmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu. Konu hakkında ilçe kaymakamlığını ziyaret ederek izlenimlerini aktardıklarını belirten TURÇEP yetkilileri, “Yangınla ilgili sabotaj ihtimalini güçlü kılan çok ayrıntı var. Bu nedenle konunun çok yönlü olarak soruşturulması gerekir” dediler.

Sabotaj ihtimali büyük
Çaldağı’ndaki orman yangınında sabotaj ihtimali üzerinde neden durdukları konusunda ise TURÇEP tarafından şu açıklama yapıldı: “Orman yangınının iki türlü nedeni var: Ya dikkatsizlik ve ihmal ya da sabotaj. Öncelikle kış aylarında orman yangınlarına sıklıkla rastlanmaz. Bir diğer önemli ayrıntı da yangının 4 ayrı noktada başlamış olması. Bu da sabotaj ihtimalini güçlendiriyor. Bir de bu yangının Çaldağı’ndaki maden şirketi tarafından ağaç kesimi yapılan alanda meydana gelmesi de sabotaj şüphesini vahim bir ihtimal haline getiriyor.

Zamanlama çok manidar
Orman yangını bir suçtur. Yangın 6 dönümlük bir alanı etkilemiş. Ama kış ayında bir orman yangını meydana gelmişse, daha çok sabotaj ihtimali öne çıkar. Ayrıca zamanlama konusu da çok anlamlı. Çünkü olay tam da Çaldağı’ndaki maden şirketi tarafından yeni ÇED ile ilgili açıklamalarının Çampınar ve Musulcalı köylerinde askıya çıkarıldığı günlere rastlıyor.”

Kazdağları’ndaki gibi bir senaryo yaşamak istemeyiz
Bütün bu nedenlerle sabotaj ihtimali üzerinde durduklarını ve yetkililerden konunun çok yönlü soruşturulması talebinde bulunduklarını kaydeden TURÇEP, şu açıklamada bulundu: “Hassas bir dönemden geçiliyor. Kazdağları’nda yaşanan senaryonun bir benzeri Turgutlu’da da yaşanmamalı. Kazdağları'nda geçtiğimiz yaz başında meydana gelen orman yangınının bir sabotaj olduğunun belirlendiğini ve arkasından da maden şirketinin çıktığını akılda tutmakta yarar var.”
      26 Şubat 2014Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz