TURÇEP yerel seçim ekoloji raporunu MHP ile de paylaştı

Yerel seçim öncesi başkan adayları ve partilerle görüşmeler sürüyor

TURÇEP yerel seçim ekoloji raporunu MHP ile de paylaştı:

“Çaldağı’ndaki maden işletmesi derhal kapatılmalı”

TURÇEP Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş MHP Belediye Başkan Adayı Avukat Turgay Şirin ile

Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) yerel seçim sürecine ilişkin siyasi partiler ve başkan adayları ile görüşmelerini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta önce Saadet Partisi İlçe Başkanlığı ile görüşen, ardından da Eğitim-Sen’in yeni seçilen başkanı Nacettin Durak ve yeni yönetimini tebrik için Eğitim-Sen’i ziyaret ederek yerel seçim öncesi çalışmalarını sürdüren TURÇEP’in bu kezki görüşmesi ise MHP ile gerçekleşti. 24 Şubat Pazartesi akşamı TURÇEP Yürütme Kurulu üyelerinin kalabalık bir katılımla yer aldığı görüşmede Belediye Başkan Adayı Avukat Turgay Şirin, MHP İlçe Başkanı Sedat Kutlu, ilçe yönetimi ve gençlik kolları temsilcileri hazır bulundular.

Çaldağı’ndaki madencilik birinci derecede tehdit

MHP İlçe Binasında yaklaşık 1 saat süren görüşmenin gündeminde ise TURÇEP’in yerel seçime yönelik hazırladığı “ekoloji raporu”, “Çaldağı’ndaki madencilik”, “nasıl bir yerel yönetim istiyoruz” ve “yaşamımızı tehdit eden çevresel tehlikeler” konusu yer aldı. Görüşmede, Çaldağı’ndaki maden işletmesinin “birinci derecede tehdit” olarak görüldüğü konusunda TURÇEP ve MHP’nin ortak görüşe sahip oldukları bir kez daha vurgulandı.

TURÇEP Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş’ın, “Büyük çevresel felaketin önlenmesi amacıyla omuz omuza verdiğimiz çevre mücadelesinde birlik ve dayanışma içinde olduğumuz MHP ile paylaşım amacıyla takdim ediyoruz” sözleri ile ekoloji raporunu MHP Belediye Başkan Adayı Turgay Şirin’e takdim etmesi ile başlayan sohbette, Çaldağı’ndaki maden işletmesinin yöremiz açısından ne kadar büyük bir çevresel tehdit içerdiği açıklandı. Böyle bir madenciliğe dünyanın hiçbir yerinde izin verilmediği, sadece Türkiye’de bu izni almayı başardıkları özellikle vurgulanırken, yaratacağı çevresel felaket boyutunun tüm Gediz vadisini yok edebilecek kadar büyük olduğuna da dikkat çekilerek, “Bu nedenle Çaldağı’ndaki maden işletmesinin kapatılması gerektiği görülmektedir” denildi.

Rantın değil, halkın yanında bir belediyecilik

Görüşmede ayrıca günümüzde belediyecilik anlayışının nasıl şekillendiği konusunda da görüşlerini aktaran TURÇEP, “doğanın bu kadar ciddi bir tahribatla karşı karşıya geldiği, çevresel tehditlerin boyutlarının korkunç düzeye ulaştığı gerçeği artık günümüzde “çevreci belediyecilik” anlayışını ortaya çıkarmıştır. Çaldağı’ndaki madencilik işletmesinin ciddi tehdidi altındaki Turgutlu’da da yerel yönetim anlayışının rantın değil halkın yanında olan ve doğadaki ekolojik yaşamı kollayan bir anlayış içinde olması gerekmektedir. Turgutlu’da da kamuoyunun beklentisi Çaldağı’ndaki maden işletmesine karşı çıkan ve bu tehdidin karşısında duran bir belediyecilik olarak şekillenmiş ve ilçe düzeyinde bu konuda zaten bir ortak görüş oluşmuş durumdadır” dedi.

Turgay Şirin: “Bu madene karşı çıkmak boynumuzun borcu”

MHP Belediye Başkan adayı Avukat Turgay Şirin de, “Bu madene karşı çıkmak ve kapatılmasını sağlamak MHP olarak boynumuzun borcudur” derken, “Bilindiği gibi MHP olarak Çaldağı’ndaki bu madene karşı çıkıyoruz. Bu konuda her zaman üzerimize düşeni yapma tavrı içinde olduk. Böyle bir madencilik işletmesine karşı çıkmayı görev olarak da görüyoruz. Bunu her fırsatta ve her şekilde ifade ettik ve etmeye de devam edeceğiz” dedi. Turgay Şirin, yerel yönetim ve belediyecilik konusundaki görüşlerini ise “Yerel yönetim anlayışımız öncelikle toplumun çıkarını ve kamu yararını kollamaktır. Dünyanın en bereketli topraklarında yaşıyoruz. Dolayısıyla birincil görevimiz büyük çevre felaketi içeren Çaldağı’ndaki madene karşı toprağımıza sahip çıkmak olacaktır” sözleri ile ifade etti.

MHP Belediye Başkan Adayı Turgay Şirin, sözlerini “Ancak böyle bir mücadelede kesin sonuç alabilmek için iktidar olabilmek önemli. Kısmet olur Belediye Başkanı seçilirsem, Çaldağı’ndaki bu maden işletmesine karşı duruşumuzu sivil toplum örgütleri ile birlikte daha güçlü bir hale getirme çabasında olacağız. Bu konuda özellikle TURÇEP’in görüşlerinden ve çalışmalarından çok yararlanacağımıza inanıyorum”  şeklinde noktaladı.

Görüşmeler sürecek

Perşembe akşamı da Türk Eğitim-Sen ile görüşeceklerini bildiren TURÇEP yetkilileri, ilerleyen günlerde aday çalışmalarını tamamlayan DP ve BBP ile de görüşmeyi planladıklarını, tüm görüşmelerin tamamlanmasının ardından da izlenimlerini ve hazırladıkları ekoloji raporunu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirttiler.
      24 Şubat 2014Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz