TURÇEP ekoloji raporunu HDP ile de paylaştı

TURÇEP ekoloji raporunu HDP ile de paylaştı
Yerel seçim öncesi başkan adayları ve partilerle görüşmeler sürüyor
Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) yerel seçim sürecine ilişkin hazırladığı ekoloji raporu doğrultusunda başkan adayları kesinleşen siyasi partilerle ve başkan adayları ile görüşmelerini sürdürüyor. TURÇEP’in bu kezki görüşmesi ise Turgutlu’da bir süre önce örgütlenmesini tamamlayan ve yerel seçimlere başkan adayını da belirleyen HDP ile gerçekleşti. TURÇEP Yürütme Kurulu üyeleri ile HDP Eşbaşkan adayları Ramazan Soğukpınar ve Latife Yanat’ın da yer aldığı görüşmelerde HDP kalabalık bir katılımla yer aldı.

Doğadaki ekolojik yaşam rant kapısı haline getirildi

2 saate yakın süren görüşmede TURÇEP tarafından yerel seçime yönelik hazırlanan ekoloji raporu HDP Eşbaşkan adayları Ramazan Soğukpınar ve Latife Yanat ile paylaşılırken, kendilerinden Çaldağı’nda uygulanmak istenen vahşi madenciliğe karşı mücadele başta olma üzere ekoloji mücadelesine katkı ve destek istendi. Siyasi iktidarların kamu çıkarını göz ardı ederek izlediği çevreye karşı saldırgan politikaları nedeniyle günümüzde korkunç bir tahribat yaşayan doğadaki ekolojik yaşamın korunabilmesi için neler yapılması gerektiği ve yerel yönetimlere bu konuda ne gibi görev ve sorumluluklar düştüğü konusunda görüşmelerde bulunuldu. Doğadaki ekolojik yaşamın artık rant kapısı haline getirildiğine dikkat çeken TURÇEP temsilcileri, bu nedenle de özellikle yerel yönetim anlayışının doğadaki ekolojik yaşamın kamu yararına korunması konusunda duyarlı ve sorumlu davranması gerektiğini belirtirken, günümüzde artık rantın değil halkın yanında yer alan, maden şirketinin yanında değil karşısında duran bir yerel yönetim anlayışının giderek şekillendiği vurgulamasında bulundu.

HDP de TURÇEP’in bileşenleri arasında yer alacak

Toplantı sonrasında izlenimini basınla paylaşan TURÇEP, toplantının son derece olumlu ve yararlı bir görüşme olarak geçtiğini açıklarken, yerel seçimlere yönelik bir süredir yaptıkları çalışmaların umut verici noktalarda olduğunu belirtti. HDP’nin de ekoloji mücadelesine zaten önemli bir katkı ve destek veren partilerden olduğunu belirten TURÇEP, “İlçemizde örgütlenmesini tamamlayarak ayrıca yerel seçimlere aday da çıkaran HDP ile yapılan görüşme pek çok açıdan yararlı bir gelişmedir. Zaten ekoloji veren, parti tüzüğüne ekoloji ile ilgili açılımlar yer alan bir parti olduklarını söyleyen HDP Eşbaşkanları ve temsilcilerinin yaklaşımları, Çaldağı’ndaki vahşi madenciliğe karşı mücadelenin daha da yükselmesi için TURÇEP çatısı altında bileşenlerimizden biri olarak katılacakları yönünde oldu. TURÇEP Yürütme Kurulu’nun yaptığı toplantıda da duruma kesinlik kazandırıldı” açıklamasında bulundu.

Çaldağı’ndaki madencilik birincil derecede tehdit

Yerel seçim sürecine yönelik hazırladıkları ekoloji raporu doğrultusunda ilçede faaliyet gösteren tüm partiler ve başkan adayları ile görüşmelerin devam ettirileceğini açıklayan TURÇEP, önümüzdeki günlerde Saadet Partisi ve MHP ile de görüşüleceğini bildirdi. Şu ana kadarki görüşmelerde Manisa yöresinin çevresel sorunları açısından pek çok ayrıntıların değerlendirildiğini ifade eden TURÇEP, “Çevreyi ve ekolojik yaşamı tehdit eden konular arasında Çaldağı’ndaki madencilik faaliyetinin ilçemiz açısından birincil derecede tehdit olduğu konusunda ilçe düzeyinde bir konsensüs oluşmuş durumda. Diğer partiler ve başkan adayları ile görüşmelerimiz tamamlandığında bu görüşmelerle ilgili izlenimlerimizi hazırladığımız ekoloji raporu ile birlikte kamuoyuyla da paylaşacağız” açıklamasında bulundu.
      05 Şubat 2014Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz