Çaldağı'ndaki madencilik Gediz Havzası'nın Çernobili olur

ÇALDAĞI’NDAKİ MADENCİLİK GEDİZ HAVZASI’NIN ÇERNOBİLİ OLACAK KADAR BÜYÜK TEHDİT

Köprübaşı’ndaki radyasyon ölçümü hakkında basın açıklaması yapan TURÇEP, tehdidin boyutuna dikkat çekerken Çaldağı sorununu da hatırlattı: “Çaldağı’ndaki madencilik Gediz Havzası’nın Çernobili olacak kadar büyük tehlike potansiyeli taşıyor.”

Geçtiğimiz hafta Manisa’nın Köprübaşı ilçesine 4 kilometre uzaklıkta, 1970-1980 yılları arasında faaliyet gösteren uranyum cevher alanları ve işletme tesisi civarında yapılan radyasyon ölçümünde elde edilen sonuçlar korkutucu çıkmıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül, sonucu “felaket” olarak yorumlarken, çıkan değerlerin Çernobil’in etkisinden bile daha fazla olduğunu belirtmişti.

Konu ile ilgili ayrıntılı haber için tıklayınız:   Evrensel Gazetesi  ve    Haber T24

 

BU SONUÇ ABARTI DEĞİL, UYARIDIR

TURÇEP de yaptığı açıklamada 40 yıl önce işletilen uranyum madeninin bulunduğu Köprübaşı’nda yapılan radyasyon ölçümlerinin medyanın gündeminde “Manisa’nın Çernobili” diye yankılanmasının hiç de abartı olmadığını vurguladı. Kimyasal yöntemlerle ve ilkel madencilik anlayışıyla yapılan madencilik uygulamalarının 40-50 yıl sonrasında bile nasıl bir felaket yarattığını gösterecek somut bir örnek olduğunu söyleyen TURÇEP, açıklamasında şöyle dedi: “Sadece bu örnek bile vahşi madenciliğe karşı tüm yurttaşların ne kadar kararlı ve tavizsiz bir mücadele vermesi gerektiğini göstermeye yeterlidir. Köprübaşı örneği 40 yıl öncesinden bir vahşi madencilik örneği. Elde edilen değerler Birleşmiş Milletler Atom Enerji Komisyonunun tanımladığı yıllık değerin 140 katı. Türkiye'de böyle bir sayı yok. Bu sayı Fukişima'da 40 düzeyinde. Çernobil'in Karadeniz kıyılarına yıllık etkisi ise 0.50 mikrosivert düzeyinde. Daha ürkütücü olanı, bu kirliliğin Demirköprü barajına ve oradan da Gediz yoluyla Ege denizine ulaşması söz konusu.”

ÇALDAĞI’NDAKİ MADENCİLİK GEDİZ HAVZASININ ÇERNOBİLİ OLUR

Kimyasal yöntemlerle ve ilkel madencilik anlayışıyla yapılan küçük bir maden işletmesinin bile çevre ve insan yaşamı açısından ne kadar büyük bir tehdit yarattığının bir kez daha bu örnekle somut olarak görüldüğünü vurgulayan TURÇEP, “Bu örnek Çaldağı’ndaki maden işletmesinin bütün Gediz Havzası için ne kadar büyük bir tehlike potansiyeli taşıdığını da anlatıyor. Çünkü Çaldağı’nda yapılacak nikel maden işletmesi hem işletme kapasitesi bakımından hem de taşıdığı tehlike potansiyeli bakımından kıyaslanamayacak kadar büyük. Köprübaşı’ndaki bu durum için “Manisa’nın Çernobil’i” demek mümkün, ama Çaldağı’ndaki madencilik  de tüm Gediz vadisi için Çernobil felaketi yaratacak büyüklükte bir tehdit.” 18 milyon ton sülfürik asitin kıyaslanamayacak kadar büyük bir çevre felaketi anlamına geleceğini belirten TURÇEP, Çaldağı’ndaki gibi bir madenciliğe bu nedenle dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmediğini de bir kez daha hatırlattı.

ÖZÜRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

Açıklamasında Köprübaşı’nın AKP’li Belediye Başkanı’nın tutumunu da eleştiren TURÇEP şu açıklamada bulundu: “Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen’in tutumu ancak “özrü bile kabahatinden daha büyük” şeklinde açıklanabilir. Sayın Mergen, 'seçim zamanı böyle şeyleri kurcalamayın' şeklinde konuyu örtbas edecek bir tavır takınmak yerine, bugüne kadar böyle ciddi bir konuda kendisinin neden bu kadar duyarsız ve ilgisiz davrandığını, nasıl yerel yöneticilik yaptığını sorgulamalıdır. Çünkü halk sağlığını düşünmeyi ilk başta kendi üstüne vazife saymalıydı.”

YEREL SEÇİM SÜRECİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

TURÇEP açıklamasında yerel seçimlere ilişkin görüşlerini ise şöyle ifade etti: “Yaşam alanlarının bu kadar saldırı karşısında kalmasında yerel yönetimlerin ilgisiz ve duyarsız tavrı yaşanılan tehdidin boyutunu daha da vahim hale getiriyor. Bütün bu nedenler dolayısıyla 2013 yılı Türkiye’de "ekolojik yıkıma karşı ekolojik isyan yılı" olarak yaşandı. Bu nedenle artık günümüzde ekolojik yıkıma karşı duran yerel yönetim anlayışı gelişmektedir. Bizler de bu gerçeğin bilincinde olarak yerel seçim sürecini yakından takip ediyoruz.” Bu doğrultuda hazırladıkları ekoloji raporu kapsamında ilçedeki siyasi partiler ve başkan adayları ile görüşmeler yaptıklarını kaydeden TURÇEP, ilk olarak CHP ile görüşmenin gerçekleştiği, yakın zaman içinde MHP ile görüşüleceğini, sırayla diğer partilerle de bu görüşmeleri sürdüreceklerini belirtti.
      20 Ocak 2014Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz